שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

שקי חול ועצורים מול הכנסת: "הוד"ל לא יעבור"

לקראת ההצבעה על החוק לזירוז הליכי הבנייה, החלו פעילים ב"מצור על הכנסת" תוך קריאות: "התשובה להפרטה - מהפכה"

המחאה החברתית הגיעה לדלתות בית הנבחרים: מובילי ההפגנות במחאה על יוקר המחיה ומצוקת הדיור הפגינו הבוקר (יום ד') מול משכן הכנסת בירושלים, תוך שהם מאיימים לחסום את כל הכניסות אליו לקראת ההצבעה על חוק הוד"לים שלו הם מתנגדים. ארבעה בני אדם נעצרו במהלך ההפגנה.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות האחרונות ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים  

 

המוחים, שהגדירו את הפעולה המתוכננת שלהם כ"מצור על הכנסת", הסתפקו בהפגנות ובקריאות מול השוטרים. "חוק הוד"לים זה בעצם התסמין למה שביבי לא מבין", אמר שלמה לוי, ממובילי המאבק. "הוא לא מבין שהמטרה היא דיור בר-השגה. הוא התאהב ברעיון של תחרות, מדבר רק על שיווק מהיר של קרקעות, אבל גם אחריו לוקח 4-5 שנים לבנות בית ממוצע ועל זה החוק לא נותן מענה".

 

המפגינים, שהביאו למקום שקי חול כדי לחסום את דרך הגישה, קראו: "הפרטה היא אסון בשירות שלטון ההון", "הפרטה היא לא ייעול, יש בשק הזה חתול", וטענו כי "התשובה להפרטה היא מהפכה".


שקי חול מול המשכן (צילום: גיל יוחנן) 

 

חלק קטן מהמפגינים כלל נכים שהגיעו אף הם להביע תמיכה, וכן נציגי אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, איגוד הסטודנטים של בצלאל, תנועת התעוררות ירושלים ודרור ישראל. המשטרה הקפידה כל העת לפנות אותם מהכביש הראשי ולמנוע את חסימתו, זאת למרות ניסיונות המפגינים להדגיש כי גם השוטרים הם חלק מקבוצות האוכלוסיה הסובלות מהמצב הכלכלי.

 

במסמך שניסחו אתמול הגדירו לראשונה הצעירים המובילים את המחאה, שנמשכת כבר שלושה שבועות, את דרישותיהם מהממשלה באופן מסודר. בין השאר הם דרשו מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגנוז את חוק הוד"לים שלו, בטענה כי הוא

יפגע בתחום הדיור. הם קראו לממשלה לדחות את ההצבעה על החוק שמתוכננת להיערך הבוקר, כ"מחווה של רצון טוב".

 

במסמך מובילי המחאה דורשים גם הפחתה של המסים העקיפים, ובעיקר את מס הערך המוסף; השקעת עודפי הגבייה במסים בחזרה באזרחי המדינה, דרך תקציב המדינה; ביטול חוק הוד"לים שקידם ראש הממשלה, בנימין נתניהו; הגדלת תקציב הסיוע של משרד הבינוי והשיכון במשכנתאות ובשכ"ד, והגמשת הקריטריונים והגדלת עומק הסיוע הממשלתי; החלת חוק חינוך חובה חינם החל מגיל 3 חודשים; תוספת של תקנים, מיטות, מכשור רפואי ותשתיות בריאות בכל רחבי הארץ, עד לרמה המקובלת במדינות ה-OECD; בלימת ההפרטה של מוסדות רווחה ובריאות הנפש; והתחייבות הממשלה לביטול הדרגתי של עבודה קבלנית במגזר הציבורי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בירושלים, היום
צילום: אבי פרץ
מנסחים את מסמך הדרישות אמש
צילום: מוטי קמחי
שלטים וקריאות בגנות מדיניות הממשלה
צילום: גיל יוחנן
הפגנת הענק בתל-אביב בשבת
צילום: בן קלמר
עימותים בהיקף נמוך מול השוטרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים