שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברזילי: אסור לדבר רוסית וערבית בבי"ס לאחיות
  "אנחנו חוזרים לימי ההשפלה של 'רוסייה מסריחה'", מתרעמות תלמידיות, "איך אדבר עם בני המשפחה וחברות?". בית החולים: הנחיה מטעמי נימוס על מנת למנוע סיכון חיי מטופלים
  בבית הספר לאחיות בבית החולים ברזילי באשקלון סוערות הרוחות בימים האחרונים. במסדרונות בית הספר נתלה שלט ובו נכתב כי החל מעתה נאסר על התלמידות להשתמש בשפות זרות בתחום בית הספר, "לכולם ברור שמדובר בעיקר באיסור לדבר ברוסית וגם בערבית", אמרה ל-ynet אחת התלמידות.

   

  בעבר הוציא מנהל בית החולים, ד"ר שמעון שרף, הנחיה לפיה נאסר על רופאים ואחיות לדבר ברוסית בעת מתן טיפול. ההחלטה באה בעקבות תלונות מחולים על כך שבזמן טיפול בהם, הרופא והאחות דיברו ברוסית. "אני יכולה להבין הנחיה כזו שבה אסור לדבר במהלך הטיפול ליד החולה, אבל איסור גורף כזה לא לדבר בשום מקום זה מקומם", אמרה תלמידה אחרת.


   

  התלמידות הנסערות החלו לחשוב על צעדים בנושא. לדבריהן, מי שפנו להנהלה נענו כי הדבר בא בהמשך להנחיות ולחוזר של בית החולים. אחת מהן, ילידת הארץ, התקוממה: "בהנהלה אמרו לאחת התלמידות שהם לא רוצים לשמוע יותר לא רוסית ולא ערבית, ואם התלמידות רוצות לדבר ביניהן שידברו בעברית. זה פשוט נורא, אני לא דוברת שפה זרה, אבל אני לא חושבת שאפשר לכפות על מישהו באיזה שפה לדבר".

   

  שלשום בתום הלימודים התכנסו קבוצת תלמידות באחד החדרים במעונות, דנו בנושא ובינתיים החליטו להקים קבוצה בפייסבוק, "אנחנו בודקים בכלל את חוקיות העניין, כי על פניו נראה לנו שיש פה פגיעה קשה בחופש הביטוי".

   

  אחת התלמידות הבוגרות יותר סיפרה על תחושת השפלה. "הגעתי בגיל 30 לארץ ורוב החיים שלי דיברתי רוסית, הילדה הקטנה שלי חוזרת כל הזמן מבית הספר ומספרת לי שאומרים לה 'רוסייה מסריחה' וזה עכשיו כאילו חוזר לזה".

   

  "מה פתאום שמישהו יאסור עלי לדבר בשפת האם שלי?"

  תלמידה אחרת סיפרה כי "יש לנו בכיתה 39 תלמידות, ורק שש מהן הן ישראליות, כולן רוסיות או ערביות. כשראינו את ההודעה זה מאוד פגע בנו, חשבנו בהתחלה שזו בדיחה". היא הוסיפה כי היא לא מבינה מה היא אמורה לעשות מעתה. "אסור לדבר רוסית במסדרון? איך אני אמורה לשוחח עם בני המשפחה שלי למשל, או עם חברים שלי, מה פתאום שמישהו יאסור עלי לדבר בשפת האם שלי?".

   

  עדיין לא ברור מה יהיה העונש שיוטל על מי שתפר את ההנחיה החדשה, אבל הרוחות בבית החולים סוערות ממילא. מספר תלמידות ישראליות הביעו באוזני חלק מהתלמידות תמיכה בהנחיה,

  "לא נעים לנו לשמוע אתכן מדברת כך".

   

  "כולן כאן תלמידות ואף אחת לא רוצה לצאת נגד ההנהלה ולעוף מפה אבל ברור שאנחנו לא יכולות לעבור על זה בשקט, זה משהו שנראה לא הגיוני", אומרת אחת התלמידות.

   

  מבית החולים ברזילי נמסר בתגובה כי "'התלונה' מעידה, עם כל הכבוד, על חוסר הבנת הנקרא. כל שנאמר בהנחיה שהינה הנחיה ותיקה, הוא שמטעמי נימוס ובמיוחד על מנת למנוע סיכון חיי מטופלים, חל איסור על צוות לשוחח בעניינו של מטופל, למול המטופל בשפה זרה שאינה מובנת לו. ההנחיה חודדה עקב תלונות שעיקרן שיחות בשפה הרוסית".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בלי רוסית במסדרון בבקשה
  צילום: אליעד לוי
  מומלצים