שתף קטע נבחר

חשין: מותר להשתמש בצילום הצנחנים בכותל בבחירות

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין, דחה את טענת סיעת שינוי כי השימוש בתמונה עשוי ליצור רושם שצה"ל מזוהה עם הימין. "גם אם היתה התמונה פעם נכס מנכסיו של צה"ל", כתב השופט, "הרי שהיא הופקעה מרשותו זה מכבר, והפכה לנכס מנכסי האומה כולה"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין, דחה אתמול (א') את בקשת סיעת שינוי לאסור שימוש בצילום הצנחנים בכותל במערכת הבחירות. בשינוי טענו כי השימוש בתמונה עשוי ליצור רושם כאילו צה"ל מזוהה פוליטית עם הימין.
השופט חשין קבע בהחלטתו כי ייחודה של התמונה הוא במבטם של החיילים, "מבט של השתאות, מבט של פתיעה, מבט נרגש של כמיהה ושל געגועים, גם אם הגיבורים שבתמונה עונדים מדי צה"ל, לא במדים העיקר. העיקר הוא באותו מבט חד פעמי, אם תרצו מבטה של ישראל המתחדשת".
"גם אם היתה אי פעם התמונה נכס מנכסיו של צה"ל", כתב השופט, "הרי שהיא הופקעה מרשותו זה מכבר, והפכה לנכס מנכסי האומה כולה".
מדובר בצילום של הצלם דוד רובינגר משנת 1967 "הצנחנים בכותל", שהופיע השבוע במסגרת קמפיין שארגן הפורום הלאומי למען ירושלים, תחת הכותרת "ירושלים אני נשבע".
סיעת שינוי פנתה ליו"ר ועדת הבחירות בנושא זה לפני ימים אחדים וביקשה שיאסור את השימוש בה עד לאחר הבחירות. בין היתר טענה התביעה כי הצנחן המצולם, ד"ר יצחק יפעת, לא נתן היתר להשתמש בתמונתו למטרה פוליטית וכי הפרסום פוגע בו ואינו מקובל עליו. השופט חשין דחה גם טענה זו והפנה את ד"ר יפעת לבית משפט אזרחי, המוסמך להכריע בהתנגדותו לשימוש בתמונתו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דוד רובינגר לע מ
הצנחנים בכותל. "מבט נרגש של כמיהה וגעגועים"
צילום דוד רובינגר לע מ
מומלצים