שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

בדרך לשיתוק? מאות מתמחים יתפטרו הבוקר

צעד המחאה של המתמחים צפוי להביא בעוד כחודש לקריסה כללית של מערכת הרפואה בישראל. "עדיין לא מאמינים לנו"

על רקע מפגן הכוח החברתי ברחבי הארץ, יתעצם היום (א') גם המשבר סביב שביתת הרופאים. מאות רופאים מתמחים צפויים להצטרף לעמיתיהם שהגישו בסוף השבוע את מכתבי הפיטורים שלהם.

 

בין היתר, צפויים להגיש את התפטרותם הרופאים המתמחים בבתי החולים רמב"ם, באר יעקב, פרדסיה, אספהר, מאיר, בני ציון, הדסה, הלל יפה, השרון, וולפסון, זיו, כרמל, העמק, פוריה וגהה. יחד עם אלף המתפטרים הקודמים, נראה כי רוב גורף של מתמחים ברחבי הארץ יביא לשיתוק מערכת הרפואה בישראל בעוד כחודש, עת תיכנס לתוקפה ההתפטרות ההמונית.


התפטרות מתמחים בבית החולים שיבא (צילום: ירון ברנר)

 

אם לא די בכך, בין הרופאים שיצטרפו באופן רשמי לצעדי המחאה, ניתן למצוא גם למעלה ממאה רופאים מומחים שמתכוונים גם הם להתפטר. על רקע זה, נראה כי הגדרת ההתפתחויות במשא ומתן בין האוצר להסתדרות הרפואית בימים האחרונים כ"פריצת דרך" היתה מוקדמת מדי.

 

במרכז הוויכוח בין הרופאים המתמחים להסתדרות הרפואית עומדת סוגיית השכר. המתמחים הודיעו כי שכר של 50 שקלים לשעה הוא בבחינת קו אדום מבחינתם, וכי בתנאים הללו לא יוכלו לאייש את 1,000 התקנים שהסכים משרד האוצר להוסיף. אידלמן הזהיר את המתמחים שלא לשבות כיוון שדבר לא יאפשר להסתדרות הרפואית להגן עליהם משפטית.

 

"הקווים אדומים שהצגנו מהווים בסיס ליישור מערכת הבריאות", אמר ל-ynet אחד מנציגי המתמחים. "אם נשמיט אחד מהם, המערכת תישאר תקועה". נציגים אחרים הוסיפו כי "אם עד סוף החודש לא יימצא פתרון - ממשלת ישראל תישא באחריות לקריסת מערכת הבריאות. אם לא תהיה התייחסות רצינית של מי מטעמו של בנימין נתניהו, בסוף החודש מערך

הבריאות של מדינת ישראל יחדל מלהתקיים".

 

המתמחים הדגישו כי אף אחד לא האמין להודעתם על כוונות ההתפטרות. "הצהרנו על הכוונה להתפטר, אבל לא האמינו לנו. חתמנו על מכתבי הפיטורים ולא האמינו לנו, התפטרנו ועדיין לא מאמינים לנו. זאת הסיבה שנאלצנו לנקוט בצעדים מרחיקי לכת. כנראה שגם בעוד חודש - כשלא יהיו רופאים במחלקות בתי החולים - גם לא יאמינו לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתמחים מתפטרים ברמב"ם
צילום: ד"ר דנה יוספי
לאוניד אידלמן. "צעד מוטעה של המתמחים"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים