שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  גיוס אוגוסט: גם הבנקים מגייסים
  כמדי מחזור גיוס, הבנקים מחזרים אחרי החיילים הטריים. לפני שאתם פותחים חשבון ומעבירים את המשכורת הצבאית בדקו את האותיות הקטנות
  גיוס אוגוסט בעיצומו ואלפי צעירים גודשים את הבקו"ם בדרך לבסיסי הטירונים. בקרוב גם תועבר לחשבון החייל המשכורת הצבאית הראשונה. תקופת הגיוס היא גם זמן היערכות בבנקים. מתוך תקווה שהחיילים הצעירים יהיו בעתיד לקוחות נאמנים, מציעים הבנקים למתגייסים שלל הטבות.

   

  למעשה אצל רבים מדובר בפתיחת חשבון לראשונה בחייהם והמפגש הראשון שלהם עם הבנק. בהזדמנות זו, של פתיחת חשבון, מוטל על הצעירים, להכיר קצת את העולם הפיננסי, את המשמעות של פתיחת חיסכון, נטילת הלוואה, כניסה להתחייבויות ועוד.


   (צילום: shutterstock)

   

  כבר בגיל מוקדם נוצר הרגל מגונה אצל רבים להוציא יותר כסף מההכנסות שלהם. בהיעדר חינוך פיננסי בישראל, המצב הולך ומחמיר במשך השנים, כשהצעדים הפיננסיים נעשים קריטיים יותר ובעלי השלכות לטווח ארוך. על פי נתוני צה"ל, חיילי חובה מוציאים בממוצע 1,000 ₪ בכל חודש, כאשר הכנסתם החודשית עומדת על 350 עד 700 ₪.

   

  חשוב להתחיל את החיים הפיננסיים ברגל ימין. למרות שרבים מהבנקים מאפשרים מסגרת אשראי וכניסה לאורדראפט - ממש לא מומלץ להתחיל להתרגל לכך.

   

  אלו הטבות מציעים הבנקים? ההטבות בפתיחת חשבון חייל דומות ברוב הבנקים והן כוללות פטור מעמלות על ניהול החשבון, הלוואה בתנאים נוחים, כרטיס

  למשיכת מזומנים או כרטיס אשראי ללא עלות, צירוף למועדון הטבות ייחודי, ומספר פנקסי צ'קים חינם. בחלק מהבנקים תינתן גם הנחה בעמלות עבור פעולות בתחום ניירות ערך או מט"ח וכן מתנת הצטרפות.

   

  האם המבצע משתלם?

  בכל הבנקים קיים הסדר עם "מועדון יותר", מועדון הצרכנות לחיילי החובה של האגודה למען החייל, אליו ניתן להצטרף עם הנפקת כרטיס האשראי ובהצגת צו גיוס סופי. חברות במועדון מקנה הנחות והטבות בעשרות בתי עסק בתחומים שונים והיא בתוקף כל עוד כרטיס האשראי (הנושא את סמל המועדון) בתוקף.

   

  ככלל מומלץ לשים דגש על הטווח הארוך והטבות איכותיות לאורך זמן ופחות על מתנה חד פעמית, בעלת ערך מוגבל, או הטבה בשירות מסויים שאינכם צפויים להשתמש בו. כמו כן בדקו האם קבלת הטבה מסויימת מותנית בביצוע פעולות בסכום מינימאלי וודאו כי כל התנאים ברורים לכם, בטרם תפתחו את החשבון.

   

  כך לדוגמה, מציעים הבנקים מענקים בגובה מאות שקלים , אולם עיון באותיות הקטנות מעלה כי המענק יינתן בתנאי שהחייל ינפיק כרטיס אשראי וישתמש בו בסכום מינימאלי מדי חודש, או יתחייב להפקיד את המשכורת הצבאית. גם מי שזכאי למענק עלול לגלות כי הוא יינתן לו במספר תשלומים רב של 20-30 ₪ בכל חודש.

   

  הבנקים מציעים גם הלוואות. יש לציין כי למרות הסכומים השונים אותם מציעים הבנקים כהלוואה, בסופו של דבר הסכום נתון לשיקול דעתו של הבנק, הבוחן את רמת הסיכון ובהתאם לכך גוזר את גובה ההלוואה וכן את הריבית שישלם הלקוח.

   

  בכל מקרה, חשבו היטב בטרם תקחו הלוואה או תכנסו לאוברדראפט - האם באמת יש לכם צורך בכך והאם תכננתם כיצד תוכלו להחזיר את האשראי שניתן?

   

  בחלק מהבנקים ההטבות ניתנות לא רק במהלך שנות השירות אלא גם לאחר מכן - לחיילים משוחררים. אם כבר סיימתם את שירותכם הסדיר, אל תתביישו לדרוש מהבנק שימשיך את ההטבות או לפחות את רובן.

   

  חשוב לעקוב אחרי חשבון העו"ש בכלל ואחרי ההטבות שהובטחו בפרט ולוודא כי אכן הבנק עומד בתחייבותו. לא נדירים מקרים בהם נרשמים בחשבון "טעויות" וכדאי להתחיל להתרגל כבר כעת לערוך מעקב מדי חודש.

   

  רוב ההצעות להטבה בפתיחת חשבון, ניתנות גם למתנדבות השירות הלאומי. וכן לחיילים בשל"ת.

   

  גם הבנקים מגייסים
  צילום: shutterstock
  צילום: שאול גולן
  מסדר חיילים מתגייסים טירונים בקו"ם
  צילום: שאול גולן
  מדור שיווק בשיתוף שופרסל דיל
  מומלצים