שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רק לגברים? היועמ"ש נגד בחירות בקמפוס החרדי
  באופן יוצא דופן הנחה וינשטיין לבטל שינוי בתקנון הבחירות של אגודת הסטודנטים במוסד האקדמי לחרדים, בגלל פגיעה בשוויון בין גברים ונשים: "אין נימוק סביר"

  היועץ המשפטי לממשלה נגד אפליה על רקע מיני במוסד חרדי: באופן תקדימי התערב יהודה וינשטיין והודיע היום (ב') כי הורה לבטל את האישור שניתן לשינוי תקנון הבחירות של אגודת הסטודנטים בקריה האקדמית - הקמפוס החרדי שבאור יהודה. לדברי היועץ המשפטי לממשלה, השינוי שנעשה פוגע בשוויון בין גברים ונשים ובזכותם לבחור ולהיבחר באופן חופשי ושוויוני.

   

  השינוי שאושר בפברואר 2010 כלל, בין היתר, שינוי אופן בחירת יו"ר וסגן יו"ר אגודת הסטודנטים. הוחלט שיו"ר האגודה ייבחר על-פי המגדר המונה את מרב הבוחרים הפוטנציאלים והוא עצמו משתייך אליו. לכן, מאחר שרוב הסטודנטים גברים, תמיד ייבחר לתפקיד גבר. בנוגע לתפקיד סגן יו"ר העמותה, קבע התקנון עד כה כי בבחירות יצביעו בני המגדר שלו מיעוט הבוחרים הפוטנציאליים והוא מגיע מאותו מגדר, כלומר נשים.

   

  על רקע האפליה הזו פנה ארגון "קולך", פורום נשים דתיות, ליועץ המשפטי לממשלה כדי לבחון את תקנון אגודת הסטודנטים. באפריל 2011 נמסר לאגודת הסטודנטים כי ברשם העמותות שוקלים לשנות את עמדתם ולבטל את אישור שינוי התקנון.

   

  הטענה המרכזית היא שהסעיף שאושר יוצר למעשה אפליה על בסיס מגדר ופגיעה בשוויון בין חברי העמותה, נשים וגברים, כמו גם בעקרון של הזכות לבחור ולהיבחר למוסדות. כמו כן, צוין כי הפגיעה בשוויון נבחנת גם במבחן התוצאה והיא שבשל הרוב הגברי באגודה, אשה אינה יכולה להיבחר כיו"ר ואין לכך כל הצדקה חוקית.

   

  לאחר קבלת תגובת אגודת הסטודנטים ואחרי שהנושא הובא שוב בפני וינשטיין הוחלט כי "קיים קושי עם קביעה מראש של

  מגבלות בתקנון לעניין המגדר של חברי הוועד, יו"ר הוועד או סגנו, כאשר אין כל נימוק סביר המצדיק מגבלות אלו. כל חבר זכאי להציע את מועמדותו ולהיבחר אם קיבל את מרבית הקולות של המצביעים, בלי קשר להיותו גבר או אשה".

   

  מארגון "קולך" נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה החשובה שהתקבלה היום על ידי היועץ המשפטי לממשלה. ההחלטה היא בבחינת תיקון עוול אשר אפשר הפלית סטודנטיות במסלול החרדי בקריית-אונו, באופן אשר מנע מהן להיבחר כיו"ר אגודת הסטודנטים רק בשל היותן נשים. החלטה זו מצטרפת לשורה של מאבקים שארגון קולך מנהל נגד הפרדה בין נשים לגברים המובילה לאפליה לרעה של נשים במרחב הציבורי ומונעת מהן ליטול תפקידי הנהגה".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וינשטיין. ביטל את השינוי
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים