שתף קטע נבחר

צילום: MCT

ביזה בלונדון: "אחרים קיבלו חינם, למה לא אנחנו?"

בתום לילה שלישי של מהומות, נראו מכוניות עמוסות סחורה גנובה שועטות בכבישי לונדון. "העניין איננו רק גזע ומעמד, מניע חזק הוא הפער בין מי שיש לו לבין מי שאין לו, אלו שהודרו"

התבערה פרצה אל פני השטח. המשטרה והפוליטיקאים תלו את האשם במהומות הקשות שפקדו את בריטניה בעשורים האחרונים ב"פושעים וחוליגאנים אופורטוניסטים". אולם התושבים באזורים שהפכו בימים האחרונים לשדות קרב, כמו גם מומחים, מצביעים על מתיחות וזעם בעקבות הפער הכלכלי הגדל בין אלו שיש להם, לבין הנאבקים על קיומם. ynet העביר בשידור חי את מראות ההרס מהאוויר, הבוקר בלונדון.

 

"אין לנו עבודה, אין לנו כסף, שמענו שאנשים אחרים מקבלים דברים בחינם, אז למה לא אנחנו?", תהה אי. נאן, צעיר בכובע מצחייה בשכונת האקני שבמזרח לונדון, ביתם של בני גזעים ותרבויות שונות, שנפגעה קשות במהומות אמש.

 

השוטרים נמלטים מאימת המתפרעים

 

הכאוס פרץ על רקע משבר כלכלי מעמיק בבריטניה, שגרם לממשלה לקצץ עמוקות בתקציב ולהעלות מסים כדי לצמצם את החוב הלאומי המאמיר. האלימות ברחובות חושפת לעולם את צדה המכוער של לונדון, פחות משנה לפני שהיא מארחת את האולימפיאדה.


מכבי האש הודו שאין בידם די כבאיות לטיפול בכל מוקדי האש (AFP)

 

"הנושא הוא לא רק גזע, אמונה ומעמד", הסביר פרופסור מייק הארדי, מנהל המוסד ללכידות הקהילה. "אחד המניעים החזקים הוא אלה שיש להם ואלה שאין להם, זה עוסק באלה שהודרו".

 

לקראת הבוקר, כאשר שככו התפרצויות האלימות בלילה השלישי ברציפות, נראו מכוניות שועטות ברחבי לונדון כשהן עמוסות בסחורה שנבזזה. עדי ראייה סיפרו על מקרים רבים של גניבת מכוניות בידי כנופיות בוזזים. סרטוני חובבים שהועלו ליוטיוב מתעדים ביזה אקראית, מעשי שוד בחסות המהומה, וונדליזם טהור של חבורות צעירים.

 

הבריונים עוזרים לנער המדמם - ואז שודדים אותו

 

קמרון למתפרעים: "אתם תחושו את עוצמת החוק"

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שב לבריטניה מחופשתו באיטליה ונאם הבוקר בקצרה. "הלילה יהיו 16 אלף שוטרים ברחובות, לעומת 6,000 אתמול". הוא שיבח את השוטרים והוסיף כי כל חופשותיהם בוטלו. "התהליכים המשפטיים יזורזו ויהיו עוד הרבה מעצרים. אנו נחושים לעשות צדק".

 

קמרון פנה אל המתפרעים והזהיר: "אתם עתידים להרגיש את מלוא עוצמת החוק. אם אתם מבוגרים מספיק כדי לפשוע, אתם מבוגרים מספיק להתמודד עם ההשלכות. אתם הורסים לא רק חיי אחרים, אלא גם את חייכם". הוא הוסיף כי הפרלמנט, הנמצא בפגרת הקיץ, יתכנס ביום חמישי וידון במצב.

 

משטרת לונדון הזעיקה הלילה תגבורת של 1,700 שוטרים כדי להתגבר על הבוזזים ומכבי האש העירוניים דיווחו כי אין בידיהם די כבאיות להתגבר

על כל מוקדי האש. תושבים רבים התלוננו על התגובה האיטית והבלתי יעילה של שירותי החירום. 

 

המהומות שהחלו בשכונת טוטנהאם בליל ראשון, בעקבות ירי בצעיר, התפשטו הלילה לערים אחרות בבריטניה. הסקוטלנד יארד הודיע כי למעלה מ-450 בני אדם נעצרו עד כה וכי שלושה חשודים בניסיון רצח לאחר שניסו לדרוס שוטר. שרת הפנים הבריטית, תרזה מאי, קטעה את חופשתה בעקבות האירועים. חברים מבית הנבחרים הבריטי הודיעו כי יחקרו את "התמהיל הרעיל" של שיטור לקוי והזנחה חברתית, שגרמו להתפרעויות החמורות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוזזים בחנות בלונדון
צילום: MCT
המשטרה הזעיקה תגבורת של 1,700 שוטרים מחוץ לבירה
צילום: MCT
מומלצים