שתף קטע נבחר

ח"כים נגד הפגרה: "האולם החלופי - בדיחה"

באופוזיציה קוראים לבטל את פגרת הקיץ ואפילו לקיים דיונים ליד מאהלי המחאה, במקום במליאה שבשיפוצים. ח"כ מולה: "האזרחים כבר מזמן איבדו את אמונתם בנבחרי הציבור". דובר הכנסת: "אי אפשר לצפות שמוסדות יפסיקו לתפקד"

האופוזיציה נגד שיפוץ אולם המליאה בכנסת ופגרת הקיץ בזמן המחאה: חברי כנסת השמיעו היום (ד') ביקורת קשה על ההחלטה שלא לקצר את פגרת הקיץ, חרף מחאת האוהלים ויתר המחאות החברתיות. אותם חברי כנסת גם תהו מדוע נערכים שיפוצים באולם המליאה, בימים רגישים כל כך כשברור שיש צורך רב באולם לצורך כינוסי חירום.

 

מחאת האוהלים  - העדכונים האחרונים ב-ynet

 

אולם האודיטוריום שנבחר כחדר דיונים אלטרנטיבי, אומרים חברי הכנסת, הוא "בדיחה גרועה". חלק מאנשי מפלגת קדימה אמרו כי נשקלות חלופות לדיונים באודיטוריום, ואחת ההצעות שעלתה היתה לקיים את דיון החירום ברחוב, סמוך למוקדי המחאה.


השיפוצים בכנסת (צילום: איציק ההרי. באדיבות הכנסת)

 

הבוקר שלח ח"כ שלמה מולה (קדימה) מכתב ליו"ר הכנסת, רובי ריבלין, ובו דרש ממנו לשקול מחדש את ההחלטה שלא לקצר את פגרת הקיץ. "נלחמים על הבית", כתב מולה בתחילת מכתבו, "זו אחת הסיסמאות של המחאה החברתית הגדולה. המאבק הוא לא רק על דיור או יוקר המחייה, אלא גם על דמותה ועתידה של מדינת ישראל. האזרחים כבר מזמן איבדו את אמונתם בנבחרי הציבור ואל לנו לנטוש אותם במערכה החשובה הזו".

 

בהמשך הזכיר מולה את הפגרה: "הכנסת לא יכולה להיות מנותקת מהעם, בשעה שהציבור בישראל מוחה בהמוניו ברחוב. אסור לכנסת למעול בתפקידה כמפקחת על הממשלה ולהפקיר את הציבור ללא ייצוג במלחמה על הבית".

 

את מכתבו סיים בדרישה לשקול שוב את ההחלטה בדבר קיצור פגרת הקיץ ולהביא את הנושא לדיון חוזר. "זו אטימות ממדרגה ראשונה" אומר מולה "גם לא לקצר פגרה וגם להשבית את המליאה בתקופה כל כך רגישה".

 

חברו למפלגה, ח"כ יואל חסון, הוסיף: "לצערי יש כאן חוסר שיקול דעת של יו"ר הכנסת, שידע עוד לפני יציאתנו לפגרה שהכנסת

 תיקלע לדיונים דחופים בגלל המחאה. מוזרה בעיני העובדה שדווקא בעת הזאת בחר לנטרל את אולם המליאה ולא לאפשר דיונים רגילים".

 

הוא סיפר על חצי הביקורת, שמופנים נגד חברי הכנסת כיום: "עדיף היה אילו לא נטרל את המליאה ועדיף היה אילו לא הוציא אותנו לפגרה. כל חבר כנסת שמסתובב היום ברחוב, מתקשה לעמוד מול הביקורת הציבורית - על כך שבזמן שהמחאה משתוללת בחוץ, הכנסת בחופש. אין חבר כנסת שלא נתקל בהערות קשות כאלה ברחוב".

 

גם ח"כ דב חנין (חד"ש) הצטרף לקריאות: "ברור שכשאשר הכנסת בפגרה, דיוני חירום הם לא אלטרנטיבה לפעילות שוטפת ולדינמיקה פרלמנטרית טובה, שתוביל להפלת הממשלה. בסופו של דבר יש במחאה מומנט אופוזיציוני גדול והמומנט הזה לא יכול לבוא לידי ביטוי ברמה הפרלמנטרית, בזמן שאין מנגנונים בסיסיים, כמו הצעות אי אמון

בממשלה ויתר הפעילות השוטפת".

 

דובר הכנסת מסר בתגובה: "אי אפשר וגם אין זה נכון לעצור כל פעילות ולצפות שמוסדות יפסיקו לתפקד בשל המחאה החברתית. מדובר בשיפוצים הכרחיים, שמטרתם לאפשר תפקוד ראוי של אולם המליאה ותנאי עבודה סבירים לחברי הכנסת. השיפוצים תוכננו זמן רב מראש, במיוחד לפגרת הכנסת, כדי שלא יפריעו לעבודת הכנסת השוטפת. אף העלויות בהן מדובר נבדקו בקפידה והן סבירות לחלוטין וכאמור הכרחיות". דובר הכנסת הוסיף: "בעבר, כאשר היה צורך לקיים דיונים בעת שיפוץ או פגרה, שימש האודיטוריום שבכנסת כאולם חלופי והדיונים התקיימו שם ללא תקלות".

 

אגב, בהתאם לתוכנית העבודה של הכנסת, החל שיפוץ משמעותי גם באגף "נגבה" שנבנה ב 1993, ומאז לא נעשו בו עבודות שיפוץ או שידרוג. בהנחיית מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו נעשה כעת ניסיון להתאים את החדרים הישנים של הח"כים באגף הישן לאלו היושבים באגף "קדמה" החדש שנבנה לפני כחמש שנים.

 

לצורך כך ישופצו בשלב הראשון המסדרונות והשטיחים הישנים יוחלפו בחיפוי רצפה בדומה לזה שבאגף קדמה. בשלב השני, במהלך חודשי מושב החורף ישופצו הלשכות ויוחלף הריהוט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שלמה מולה
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ יואל חסון
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ דב חנין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים