שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ

ייקור החשמל: בעשרת אלפים בתים כיבו אורות

פעילי מחאת האוהלים קראו לאזרחים להוריד את השאלטר ורבים נענו, במאהל ברוטשילד כיבו את הגנרטורים והסתפקו בפנסי דינמו. הפעילים מרוצים: "להכריז על האפלות נוספות"

החשמל עלה ב-10%, בעוד כמה חודשים צפוי זינוק נוסף בתעריפים - ובלא מעט בתים ואוהלים החליטו לא לעבור על כך לסדר היום. כחלק מהמחאה נגד יוקר המחייה, אמש (ד') ב-21:00 כיבו את האור אלפים רבים. מחברת החשמל נמסר כי בשעה 21:00 נרשמה בישראל הפחתה של 20 מגה ואט בצריכת החשמל - דבר השקול לצריכה של כ-10,000 בתי אב. המהלך נמשך כמה דקות.

 

 

היוזמה נולדה במאהל המחאה בירושלים, שפעיליו קראו לכלל אזרחי ישראל לכבות את כל האורות ומכשירי החשמל למשך חמש דקות. מובילי המאבק החברתי במאהל בשדרות רוטשילד בתל-אביב העניקו לתוכנית את ברכתם, וגם שם כיבו את הגנרטורים לכמה דקות והסתפקו בפנסי דינמו.


במאהל ברוטשילד הצטיידו בפנסים (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

בדף שכותרתו "ברביעי מורידים את השאלטר", כתבו הפעילים: "בתגובה על העלאת מחירי החשמל ב-10% ועל ההתעלמות המוחלטת מדרישות הציבור, נכבה כולנו את האורות בבית למשך חמש דקות. יחד נוכיח שלכל אזרח בארץ יש כוח". בתוך יומיים אלפים אישרו בפייסבוק את השתתפותם במהלך.

 

"דווקא כיף לשבת בחושך"

דקות ספורות לאחר השעה המיועדת, מיהרו הפעילים לשתף אחרים בחוויותיהם מכיבוי האורות. "דווקא נחמד וכייפי לשבת בחושך", כתבה ליליאן ברשת החברתית, "חבל שהשכנים שלי לא הצטרפו". ינאי סיפר: "לא הבנתי אם צריך לכבות גם את המחשב. בכל אופן בסוף כיביתי".

 

"מה שעצוב הוא שכדי להשוות את תשלום חשבון החשמל החדש לזה של לפני העלאת המחירים האחרונה, צריך לכבות את החשמל בממוצע יותר משעתיים בכל יום", העיר ניר. "אני ממליץ על הכרזת האפלות נוספות כאלה. אולי באמת לעשות משהו קבוע בכל יום".


צעדת לפידים אתמול בירושלים נגד התייקרות החשמל (צילום: גיל יוחנן)

 

העלאת תעריפי החשמל, שאושרה השבוע, תיכנס לתוקפה ביום ראשון הקרוב ותוביל להתייקרות ממוצעת של 9.89%. זאת, לאחר שהאווירה הציבורית בצל המחאה על יוקר המחיה, גרמה לשרים לעשות מאמץ של הרגע האחרון למתן את ההתייקרות.

 

בתגובה להחלטה הזהיר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, כי המהלך יוביל לעליית מחירים כוללת במשק: "התייקרות תעריפי החשמל בכ-10% תגרום לעליית מחירים לא רק בחשבון החשמל, אלא גם בעליית מחירי המים, שיגררו גם הם עלייה נוספת במחירם של המוצרים". לדבריו, "זוהי מדיניות הפוכה ממה שהממשלה בימים אלו מנסה וחייבת לעשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיבוי אורות במאהל התל-אביבי
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים