שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נפטר נח פלוג, יו"ר מרכז ארגוני ניצולי השואה
  נח פלוג - שהיה אסיר באושוויץ - פעל במשך עשרות שנים למען ניצולי השואה. הוא דאג לפיצויים אישיים מגרמניה וגם לתוספת לניצולים מהמעגל השני. בן 85 היה במותו

  האיש שפעל רבות למען ניצולי השואה - הלך לעולמו: נח פלוג, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, הלך הבוקר (יום ה') לעולמו בגיל 85 בבית חולים בירושלים.

   

  פלוג נולד בעיר לודז' בפולין. במהלך מלחמת העולם השנייה, בהיותו ילד, הצטרף למחתרת הנוער בגטו לודז'. מאוחר יותר היה אסיר במחנות אושוויץ, גרוס רוזן ומאוטהאוזן. לאחר השואה הוא התחתן עם דורותה. לזוג שתי בנות וארבעה נכדים.


  פלוג ב-2007, לאחר שהושג הסכם עם הממשלה (צילום: אלי מנדלבאום )

   

  לאחר שעלה לארץ עבד פלוג בשירות הציבורי, במשך 30 שנה. הוא היה כלכלן באגף התקציבים של משרד האוצר, יועץ כלכלי לוועדת הכספים של הכנסת, קונסול ישראל בציריך ויועץ כלכלי לשגרירות ישראל בבון. לאחר שפרש מהשירות הציבורי, הוא החל להגן על זכויות ניצולי השואה.

   

  עיקר מאבקו היה בנושא הפיצויים האישיים מגרמניה. פלוג הבין שכדי להשיג את מטרותיו עליו לבסס את הפעילות במישור הציבורי הוולונטרי - ולא הממלכתי וכך להעלות מחדש לסדר היום את התביעה כלפי גרמניה לשלם פיצויים לעשרות אלפי ניצולי השואה שקופחו.

   

  פלוג היה זה שהגה את הצורך בהתארגנותם של ניצולי השואה בישראל. הוא סבר שאסור להשלים עם המצב שבו ממשלת גרמניה אינה משלמת רנטה חודשית לניצולי השואה שלא נולדו בגרמניה ושאינם שייכים לחוג התרבות הגרמנית. פלוג סבר שראוי שניצולי השואה ייצגו את האינטרסים שלהם באופן ישיר, ולא דרך אפוטרופוסים המדברים בשמם. "לא בשמנו ולא בלעדינו", הוא אמר בעבר.

   

  הוא וחבריו הקימו ב-1994 את קרן לרווחת ניצולי השואה בישראל שנותנת שירותים חומריים ישירים לניצולי השואה הנזקקים. קרן זו מהווה את הארגון הגדול בישראל שדואג לשעות סיעוד לניצולים.

    

  בשנת 2007 הוא הוביל את מאבק ניצולי השואה. המאבק למען הניצולים נשא פרי ובתום דיונים הוחלט כי כל ניצול שואה מהמעגל השני או קשיש שנמצא במצוקה יקבל תוספת של 150 עד 500 שקל - בהתאם לגילו ומצבו הכלכלי.  

   

  "נח הקדיש את חייו הבוגרים עד יומו האחרון להגנה על זכויות ניצולי השואה." אמר זאב שוורץ, סגן יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה. פלוג, שהיה גם נשיא ארגון אושוויץ הבינלאומי, סגן נשיא ועידת התביעות, חבר הוועד המנהל של "יד ושם" ויקיר העיר ירושלים, יובא למנוחות היום בשעה 18:30 בבית העלמין בקריית ענבים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים