שתף קטע נבחר

הרפורמה בתיכונים נחתמה: 'צעירים, לכו להוראה'

"עוז לתמורה" יוצאת לדרך: 4 מתוך 10 בתי ספר יוגדרו כבעלי הישגים טובים, והמורים בהם יקבלו מענק שינוע בין 3,000 ל-8,000 שקלים. נתניהו: "לקח 10 שנים להגיע ליום הזה". סער: "אין מקום להשפיע בו יותר מבהוראה"

שבועיים וחצי לפני פתיחת שנת הלימודים תשע"ב - הרפורמה בתיכונים יוצאת באופן רשמי לדרך: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, שר החינוך גדעון סער, ויו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז חותמים בצהריים (יום א') על ההסכם לרפורמת "עוז לתמורה". ynet העביר בשידור חי את האירוע.

 

שר החינוך קרא לצעירים ללמוד הוראה. "אני קורא לצעירים אידיאליסטים ומוכשרים ללכת להוראה, ללכת לחינוך. יש היום כיוון אופטימי למערכת. אין מקום להשפיע בו יותר מבהוראה. זה שדה המערכה על עתיד ישראל", הוא אמר. סער הוסיף שיהיה קשה ליישם את הרפורמה, "אנחנו ניבחן ביישום שלה. אני משוכנע שאם הממשלות הבאות יפעלו על-פי המתווים הללו, אנחנו נעלה את מערכת ההשכלה הגבוהה למקום שבו היא צריכה להיות".


חותמים על ההסכם (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

נתניהו בירך על הרפורמה: "אנחנו משלימים את הפעלת רפורמות במערכת החינוך, מגני הילדים ועד ההשכלה הגבוהה. זה יום בשורה לחינוך בישראל", הוא אמר. "לקח 10 שנים להגיע ליום הזה ויותר חשוב שהוא יביא ברכות לימים אחרים". שר האוצר דיבר על סדר עדיפויות: "היום ידע כל אדם בישראל מהו סדר העדיפויות של הממשלה הנוכחית. בראש סדר העדיפויות נמצא החינוך". הוא הוסיף: "ההשכלה הגבוהה היא מנוע הצמיחה החשוב ביותר, יותר מכל תשתית. אנחנו משקיעים היום בעתידנו".

 

לפי ההסכם, ארבעה מכל 10 בתי ספר יוגדרו מדי שנה כבתי ספר כבעלי הישגים לימודיים וחברתיים טובים מאוד. באותם בתי ספר יקבלו המורים מענק שינוע בין 3,000 ל-8,000 שקלים.

 

בנוסף סוכם כי המורים יהיו זכאים למענקים נוספים בסך אלפי שקלים בשנה בגין תפוקות אישיות והצטיינות בעבודה. מודל זה ייקבע בקרוב על-ידי הרשות למדידות ולהערכה במשרד החינוך.

 

המורים בבתי הספר התיכוניים יעברו גם מ-24 שעות עבודה בשבוע ל-40 שעות, תמורת תוספת של 42 אחוזים לשכרם. לכך יתווספו תגמולי שכר

 לפי פרמטרים של תפוקה ותשומות וכן שלושה אחוזים בגין שחיקת השכר לאורך שנים, וכשישה אחוזים תוספת שמוענקת לכל המגזר.

 

כ-50 בתי ספר, בהם ככל הנראה הגימנסיה הרצליה בתל-אביב, תיכון חדש ותיכון בליך ברמת-גן, ייכנסו לפיילוט מלא כבר בתחילת השנה הבאה. היתר יעברו שינוי הדרגתי בארבע השנים הקרובות כאשר בכל שנה יתווספו למערכת השעות שעתיים וחצי ל"עבודת שהייה" ושעה וחצי ללימוד פרטני.

 

ynet העביר בשידור חי את הטקס. צילום: אבישי זיגמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החינוך וראש הממשלה
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו מציג את התוכנית
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים