שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חידושים בפסטיבל "פותחים במה" של בית ליסין

  פסטיבל המחזאות של בית ליסין מרחיב פעילות עם מחזות לילדים ולכל המשפחה, קופרודוקציות ושיתוף פעולה ראשון עם תלמידי בית צבי

  פסטיבל "פותחים במה" למחזאות ישראלית ישיק השנה מסגרת חדשה שתוקדש למחזאות לילדים. הפסטיבל, שייפתח ב-15 בספטמבר וייפרש על פני שני סופי שבוע, יחשוף לצד מחזאות חדשה למבוגרים גם שלושה מחזות מוזיקליים חדשים לכל המשפחה. "זו הזדמנות לחשוף גם קהל צעיר לתהליכי העבודה בתיאטרון ולאפשר לו להבין ולהיות שותף לחוויית כתיבת המחזה", אומרים בתיאטרון.


  "שתיקה רועמת". מחזה מאת אנדראה באואב (צילום: דניאל קמינסקי)

    

  המחזות שישתתפו במסגרת זו הם "חלומות במזוודה" מחזה מאת אלה אלתרמן בליווי מוזיקה מקורית מאת קובי ויטמן, "ילדה פעמון" של נאוה סמל, בליווי מוזיקה מקורית מאת בן ארצי, ו"המפלצת מחורשת הזיתים" שכתבה נועה שיזף. חידוש מרכזי נוסף הוא שילובם של תלמידי שנה ג' בבית הספר לאמנויות הבמה "בית צבי" בקריאות המבוימות. התלמידים יופיעו במסגרת הפסטיבל בהתנדבות כחלק מתוכנית הלימודים וישחקו לצד שחקנים מן המניין.

   

  המנהל האמנותי של הפסטיבל, אבישי מילשטיין, אומר: "כל הצדדים יוצאים מורווחים. הפסטיבל גדל מאוד בשנים האחרונות ומבחינת הפקה, להתמודד עם אילוצים של היקף כה גדול של שחקנים, היה כמעט בלתי אפשרי. מנגד, יש כאן כוונת מכוון וחזון גם מבחינה פדגוגית. החבר'ה האלה הרי יוצאים מבית הספר לשוק שניזון ממחזאות ישראלית. כיוון שהעבודה על חומר מקורי שונה מעבודה על טקסטים מוכרים וקיימים, זו דרך להכין אותם לחיים המקצועיים בתיאטרון הישראלי ולהתמודדות עם חומרים שהולכים ומתהווים. במקביל הפסטיבל מעניק להם הזדמנות לעבוד עם שחקני בית ליסין בהפקה מקצועית".


  "קיר זכוכית". מחזה מאת אורן יעקבי (צילום: דניאל קמינסקי)

   

  בשנתיים האחרונות הותנה תקצוב הפסטיבל בהסכמי שכר מוסדרים למשתתפים בקריאות ובהפקות המבוימות מול איגוד הבמאים ושח"ם. מכאן ששילובם של תלמידי "בית צבי" בפסטיבל פותר לתיאטרון בעיות תקציביות ומאזן עלויות. "הגענו בשנתיים האחרונות להסכמים על תעריפי השחקנים בהפקות הפסטיבל ובקריאות. הכל שקוף וברור", מדגיש מילשטיין. "אנחנו נלחמים על כל שקל כדי לקיים את הפסטיבל שכל עולם התיאטרון נהנה ממנו, אבל רק בית ליסין נושא בעול התקציב שלו.

   

  "אין ספק ששילוב תלמידי בית צבי מאפשר לנו להפנות משאבים למקומות אחרים ולשכלל את הקיים. אנחנו הולכים בין הטיפות אבל זה לא שאמרנו 'בואו ניקח שחקנים חובבים כדי לא לשלם להם'. ההיפך, זו הזדמנות לשלב אותם בעשייה מקצועית. אגב, גם בהפקות בית צבי, מופיעים סטודנטים מול קהל רוכש כרטיסים כחלק מתכנית הלימודים".

   

  אם בשנים האחרונות מרבית המחזות שהוגשו לוועדת הלקטורים של הפסטיבל עסקו בפרטי ובאישי, מילשטיין מצביע כיום על מגמה שהולכת ומתחזקת לכתיבה על נושאים גלובליים יותר. "המחזות אינם מנותקים מההוויה הפוליטית והחברתית", אומר מילשטיין. "נדמה לי שיש נטייה להכיל את החוויה הפרטית של הגיבורים בתוך מציאות והקשרים רחבים יותר. זה עובר כחוט השני במרבית המחזות ואפשר לדבר על מגמה".

   

  שני מחזות חדשים יוצגו השנה כהפקות מלאות בפסטיבל. "שתיקה רועמת", מאת אנדרה באואב, שזכה בשנה שעברה בתחרות המרכזית בפסטיבל, סובב סביב דילמה מוסרית עמה מתמודד שופט שבנו ביצע תאונת פגע וברח בילד בן שש.

  את ההפקה ביימה אורי אגוז ובה ישתתפו השחקנים נבו קמחי, יובל שרף, שמעון מימרן, אלכס פלג, דינה בליי ומיכל קירזון. הפקה מלאה נוספת תחשוף את "קיר זכוכית", מחזה מאת אורן יעקבי ("רביעיית רן") בבימויו של גילי אמיתי ובהשתתפות השחקנים מיכל שטמלר, אסף בן שמעון, אורנה רוטנברג, רפי תבור ויפעת מאור. במרכז המחזה רקדנית ישראלית שחיה בברלין ונקלעת למשבר סביב הריון לא צפוי.

   

  בתחרות המחזאים ישתתפו חמישה מחזות שיוצגו כקריאה מבוימת והם: "קושאן" מאת נסים זוהר; "פעימה חסרה" מאת ליאורה כרמלי; "חבר מרעים" מאת אלון מרגלית; "אחוזי לחות" מאת עופר סקר; ו"שלומציון" מאת גדי צלקה. תחרות המחזאים הפכה בשנים האחרונות במקביל להיותה פלטפורמת חשיפה של תכנים וכותבים, גם למרחב התנסות ושיוף כלי הבימוי של שחקנים מוכרים. נסים זוהר, שרה פון שוורצה ומורדי גרשון, יביימו לראשונה בפסטיבל. קרן צור וגבי צדקה חוזרים לביים בו בשנית.

   

  במסגרת שיתוף הפעולה בין תיאטרון בית ליסין לתיאטרון היידלברג בגרמניה, יארח הפסטיבל גם השנה הפקות שנוצרו כקופרודוקציה בין שני המוסדות. שתי ההפקות המלאות שיעלו במסגרת זו, שעוסקת בזיכרון משותף, פוליטיקה ודו-קיום, הן "סינדרום השלום" מאת טורגה קיבלר ו"תרופה" מאת מאיה שעיה. מחזה נוסף שנוצר במסגרת זו וייחשף בפסטיבל כקריאה מבוימת הוא "אבא שלי" מאת קריסטו זאגור, בבימויו של אבישי מילשטיין ובהשתתפות השחקנים דורון תבורי, אמיר קריאף ויוסי צברי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבישי מילשטיין. הזדמנות לחשוף קהל צעיר לתהליכי עבודה
  לאתר ההטבות
  מומלצים