שתף קטע נבחר

סין נחשפה למסוק האמריקני הסודי מחיסול בן לאדן

חרף בקשתה המפורשת של וושינגטון, פקיסטן העניקה למהנדסים סינים גישה לכלי הטיס החמקני שהשתתף במבצע נגד מנהיג אל-קאעידה. צעד נוסף בהתחממות בין איסלמבאד לבייג'ינג

פקיסטן אפשרה למהנדסי הצבא הסיני לצלם ולקחת חלקים מהמסוק החמקן שהכוחות האמריקנים המיוחדים נאלצו להשאיר בשטח לאחר שהתרסק במהלך חיסול אוסמה בן לאדן. זאת, על אף בקשה מפורשת של ה-CIA להימנע מכך. זוהי התקרית האחרונה המעידה על הפגיעה ביחסי ארה"ב ופקיסטן, ועל התקרבות איסלמבאד לבייג'ינג.


חלק מכלי הטיס הסודי (רויטרס)

 

"לארה"ב יש מידע שפקיסטן ובמיוחד שירות המודיעין הפנימי ISI, העניק גישה לצבא הסיני למסוק שהושאר באבוטבאד", אמר גורם מודיעיני לעיתון "פייננשל טיימס".

הוא הוסיף כי הפקיסטנים אפשרו לסינים לצלם את השרידים ולקחת חלקים מהמסוק כדי לנסות ולפענח כיצד הוא חומק ממערכות המכ"ם. מדובר במסוקי בלק-הוק שהותאמו במיוחד.

 

"ביקשנו במפורש מהפקיסטנים מיד לאחר הפשיטה לא להרשות לאיש גישה לחלקי המסוק ההרוסים", אמר המקור.

 

אחד משני המסוקים שנחתו עם "אריות הים" במתחם באבוטבאד יצא מכלל שימוש. החיילים השמידו את המכשור המשוכלל ופוצצו את המסוק במאמץ לא לחשוף את הטכנולוגיות המתקדמות.

אולם זנב המסוק נפל מחוץ לחומת המתחם ונותר שלם. תמונותיו אף פורסמו ברחבי העולם לאחר המבצע. הסנאטור ג'ון קרי, יו"ר ועדת החוץ בסנאט נשלח במיוחד לפקיסטן שבועיים לאחר חיסול בן לאדן כדי להבטיח את החזרת זנב המסוק לארה"ב.

 

לפי הדיווח, כינס הנשיא ברק אובמה את בכירי המועצה לביטחון לאומי לדון בפרשה. בקונגרס האמריקני יש ביקורת על המשך הזרמת סיוע אמריקני של מיליארדי דולרים לפקיסטן, למרות אי שיתוף פעולה של חלקים בצבא ובמודיעין הפקיסטני עם המלחמה האמריקנית באל קאעידה ובטליבאן האפגני. 

 

לאחרונה התהדקו הקשרים בין איסלמבאד לבייג'ינג. בחודשיים האחרונים ביקרו בסין שני בכירי הצבא הפקיסטני: מפקד הצבא, הגנרל וואהיד ארשאד, וראש המודיעין הפנימי, הגנרל אחמד שוג'ה פאשה. בשבוע שעבר שיגרה סין לווין תקשורת עבור פקיסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלק מכלי הטיס הסודי
צילום: רויטרס
בן לאדן. המבצע הסודי לחיסולו היה שפל ביחסים
צילום: AFP
מומלצים