שתף קטע נבחר

הסיוע הישראלי לעולם: "לא לתת דג, ללמד לדוג"

חיים דיבון פורש אחרי 11 שנים בראש סוכנות הסיוע של משרד החוץ, בדרך לשגרירות בהולנד. "היום אנחנו נתפשים כמובילים", הוא אומר, ונזכר איך בתפקיד הראשון חשבו שהוא סוכן מוסד

מסכם תקופה: במשך 11 שנה הוא עמד בראש אגף סוכנות הסיוע של ישראל (המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי - מש"ב) וכעת נושא עיניו לתפקידו החדש כשגריר בהולנד. בשיחה עם ynet מסכם חיים דיבון את תפקידו באגף של משרד החוץ שאמור לשווק את ישראל היפה.

 

"תמיד שואלים אותנו מה הסוד שלנו, איך הגענו להיות מדינה מפותחת כנגד כל הסיכויים, עם כל המצב הגיאו-פוליטי, האקלים, המחסור במים וקליטת העלייה. לדעתי מדובר בשילוב של המסורת, הידע, יכולת האלתור והאופי הישראלי", הוא אומר.

 

פליטים בסרי לנקה. פתחנו דלתות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פליטים בסרי לנקה. פתחנו דלתות(צילום: AFP)

 

בשנת 1985 התמנה דיבון, כיום בן 60, לתפקידו הראשון כראש הנציגות בקולומבו, בירת סרי לנקה. שם גם נחשף לראשונה לפעילות מש"ב. "כשהגענו, נתקלנו בגישה חשדנית כלפינו, הרבה פעמים נתפשנו כסוכני מוסד. לא רצו להשכיר לנו בתים, לקבוע פגישות או לדבר", הוא נזכר.

 

"המפנה חל לאחר הסלמת מלחמת האזרחים, אז הוחלט על שליחת צוותים רפואיים מישראל, שביצעו ניתוחים, ייצרו פרוטזות לחיילים פצועים, וחשפו את הרופאים המקומיים לטכנולוגיות ישראליות. אני לא אשכח את התמונות של החיילים המקומיים שאיבדו ידיים ורגליים, יורדים מהמטוס בהליכה. הכותרות הראשיות בעיתונים היו 'From Israel with love', ובין לילה הפכנו לגיבורים", סיפר דיבון. "פתאום היו ביקורים הדדיים, דלתות נפתחו, ואפילו הנשיא חיים הרצוג הגיע לסרי לנקה".

 

לא רק לתת דג - ללמד איך לדוג

דיבון עומד לסירוגין בראש המש"ב החל משנת 1995, וכיום לדבריו אין כמעט מדינה מתפתחת בעולם שבו אין פעילות של האגף, שהוקם בסוף שנות ה-50. עיקר פעילותו סובבת סביב תחומי החקלאות, מים, רפואה, חינוך והעצמת נשים. הפעילויות נערכות גם בארץ וגם בעולם, ומתבססות לרוב על הדרכה והשתלמויות בנושאים שישראל כבר צברה בהם ניסיון. "אנחנו רוצים לא רק לתת את הדג, אלא ללמד איך לדוג", הסביר דיבון.

 

"חקלאי בסנגל, שהיא מדינה מוסלמית, שלא יכול היה להוציא פרי מן האדמה ופתאום מוציא סל מלא בתוצרת חקלאית, ואתה רואה את החיוך על השפתיים. גננות מגאנה שאומרות לנו שבעקבות החשיפה למערכת החינוך שלנו, כל החינוך של הגיל הרך מבוסס על המודל הישראלי. שסין הגדולה נותנת לשרת החוץ לשעבר ציפי לבני אות הוקרה לפעילות מש"ב בפגישתם".

 

כעת, לאחר 35 בשירות משרד החוץ בארץ, דיבון מתחיל תפקיד חדש בארץ זרה. "תמיד הרגשתי בר מזל שאני עוסק בנתינה לבני אדם. זה חוצה גבולות ועמדות פוליטיות, פותח את הלב, ומגשר בין חברות. אנחנו רוצים שייראו שעם כל הביקורת שנמתחת כלפינו, אנחנו נתפשים בעולם כמובילים, כמדינה שיש לה מה לתרום", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיבון. תפקיד חדש
צילום: יעקב לביא
מומלצים