שתף קטע נבחר

צילום: אלי אלגרט

פרשנות: "יחמירו עם מרגול, היא מפורסמת"

הזמרת ניצבת מול חשדות חמורים ואם תואשם ותורשע, היא עלולה להישלח לכלא לתקופה ממושכת. "אדם ידוע מצריך עונש שירתיע אחרים משיטות כאלה", מסביר מומחה למשפט פלילי

סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע ואיומים. לאחר שמעצרה הוארך אתמול (יום ד'), ניצבת כעת מרגלית צנעני מול חשדות חמורים ביותר. אם יתגבש נגדה כתב אישום ואם תורשע, עלולה השופטת מ"כוכב נולד" להיכלא לתקופה ממושכת והעובדה שהיא מפורסמת לא תסייע לה, אולי דווקא להיפך. מנגד, לפרקליטות יהיה קשה מאוד להוכיח את החשדות נגדה.

 

פרשת מרגול - כותרות אחרונות ב-ynet

 

על-פי חוק העונשין, העונש המרבי בגין עבירת סחיטה באיומים עומד על שבע שנים מאחורי הסורגים. "זו עבירה הנחשבת לקשה מאוד", מציין פרופסור עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי. במקרה שהנסחט נענה לדרישות הסוחט, מדובר בסחיטה בנסיבות מחמירות והעונש המקסימלי שאמור להיגזר הוא תשע שנים בכלא.

 

בנוגע לקשירת קשר לביצוע פשע, בית המשפט יכול לשלוח את הנאשם לחמש שנות מאסר ועל עבירת איומים לשלוש שנים בכלא. עם זאת, בהקשר של "פרשת מרגול" מסביר פרופ' גרוס כי "העבירות לכאורה במקרה המדובר שזורות זו בזו. מדובר במכלול אחד ולכן בגלל הקשר בין העבירות, במידת הצורך יינתן עונש משולב".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

לדבריו, אם יוגש נגד הזמרת כתב אישום ובית המשפט יחליט להרשיע אותה בעבירות, הוא צפוי גם לגזור עליה עונש חמור. "שש שנות מאסר בהחלט באות בחשבון, למרות שאין לחשודה עבר פלילי", אומר פרופ' גרוס ומסביר מדוע ייתכן שבית המשפט יחמיר עם צנעני: "זו לא רק סחיטה באיומים, זה שימוש בגורם עברייני שמאיים על כל תפיסת עולם החוק".

 

צנעני והאמרגן אסף אטדגי. "מאיים על כל תפיסת החוק" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
צנעני והאמרגן אסף אטדגי. "מאיים על כל תפיסת החוק"(צילום: אלי אלגרט)
 

הוא מוסיף כי חומרת העונש נגזרת לא רק מהעונש הצמוד לעבירה, אלא מעצם הפנייה לשירותים של ארגון פשיעה על מנת שיחליף את ארגוני רשויות החוק: "בית המשפט רואה בנאשם כמי שנותן לגיטימציה ומאפשר לגורמי הפשיעה להיכנס ולהחליף את הרשויות. זו סכנה לשלטונות החוק".

 

פרופ' גרוס מבהיר כי בנוסף לפגיעה בשלטון החוק, בית המשפט יוצא גם להגנתו של הנסחט לכאורה: "אותו אדם שנסחט על-ידי עבריינים לא יכול להוכיח את צדקתו, והוא ייאלץ להיכנע בין אם הוא צודק או לא, שכן האלטרנטיבה מבחינתו היא הרבה יותר חמורה".

 

"לא קל להוכיח האשמות כאלה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לא קל להוכיח האשמות כאלה"(צילום: מוטי קמחי)
 

לגבי החשדות נגד הזמרת, מציין המומחה למשפט פלילי כי לא זכור לו מקרה, בו הוארך בשישה ימים מעצרו של חשוד בעבירות דומות והוא יצא נקי לגמרי. "היו מקרים של חשדות כאלה שהסתיימו בלא כלום, אך קשה להאמין שגם כאן, כך נוכח הארכת המעצר הארוכה. מהחלטת בית המשפט ניתן להניח שיש בסיס איתן לכך שצנעני מעורבת בצורה ברורה במיוחס לה", אמר והוסיף כי העובדה שהיא אישיות מפורסמת לא מסייעת לצנעני. "אדם ידוע, מצריך מבית המשפט לגזור עונש שגם ירתיע אחרים מלהשתמש בשיטות כאלה, למעשה עצם היותה ידוענית עומדת כאן

לעוכרה".

 

פרופ' גרוס גם מצביע על העובדה שהמשטרה לא נוטה לעצור מפורסמים במהרה "בלי מבחן של הגורמים הבכירים ביותר". לדבריו, "בית המשפט אישר שיש תשתית ראייתית שמאשרת את טענות המשטרה, שגם מלמדת על עילת מעצר - חשש שהיא עלולה לשבש את הליכי החקירה".

 

עם זאת, מדגיש פרופ' גרוס כי יש להמתין להתפתחויות בפרשה: "לא קל להוכיח האשמות כאלה. לעיתים אדם שפנה לגורמים עבריינים אומר: 'לא ידעתי שהגורם יסייע לי באמצעים לא חוקיים'. הקושי הוא בהוכחת מודעותו של האדם שהגורם שפנה אליו הוא עברייני, ושהאדם הפונה אף שידל אותו לפעול באיומים ובדרכי העבריינים".


פורסם לראשונה 18/08/2011 09:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עצם היותה ידוענית עומדת כאן לעוכרה"
צילום: אלוני מור
גל אוחובסקי ואחותה של מרגול בבית המשפט
צילום: נמרוד סונדרס
צילום: צביקה טישלר
פרופ' גרוס. "העבירות שזורות זו בזו"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים