שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

גפני: אין צורך בוועדת טרכטנברג - הכנסת תחליט

יו"ר ועדת הכספים תקף במליאת הכנסת בחריפות את הוועדה שהקים רה"מ לפתרון מצוקת מעמד הביניים: "אין בה צורך, ממילא הוא לא שם נציג של החרדים ושל הערבים". קודם לכן, בדיון על מיגון ישובי הדרום בוועדת הכספים, דרש גפני מהאוצר להקצות 80 מיליון שקל למיגון מוסדות חינוך

יו"ר ועדת הכספים נגד ועדת טרכטנברג: משה גפני תקף בצהריים (ג') בחריפות במושב פגרה מיוחד של הכנסת את הוועדה שהקים ראש הממשלה כמענה למצוקת מעמד הביניים.

 

"כולנו יודעים מה צריך לעשות ואין צורך בוועדה הזאת", אמר גפני. "אם רוצים למשוך זמן הוועדה הזאת טובה. בסוף נעשה מה שהכנסת תחליט ולא מה שהוועדה". גפני הוסיף ואמר כי אין בוועדת טרכטנברג "נציג של החרדים ושל הערבים".

 

 

קודם לכן כינס גפני ישיבת חירום של ועדת הכספים לדיון במיגון ישובי הדרום, אליו הגיעו רק מחצית מחברי הוועדה. הדיון נקלע למבוי סתום בהיעדר נתונים מוסכמים לגבי היקף הצרכים ועלותם נוכח ההסלמה בשבוע האחרון. "מישהו צריך לקבל כאן החלטות", אמר גפני. "צריך שיהיה סדר. המצב הקיים שבו אני מקבל טלפון משר זה או אחר לאשר את התקציבים שנראים לו, הוא בלתי נסבל".

 

מהדיווחים שהתקבלו בוועדה עלו פערים בין הצרכים של היישובים שנפגעו לאחרונה, לבין תכניות המיגון של מהממשלה שלא הביאו אותם בחשבון. התכניות נבנו על הטווח הטילים הראשון, תחילה עד 4.5 ק"מ ואחר כך עד 7 ק"מ מגבול רצועת עזה.

 

היום התברר כי גם בטווחים אלו, בעיקר ברצועה שבין 4.5 ל-7 ק"מ, קצב ביצוע התכניות הוא איטי. הבעיה, כפי שהוסבר, איננה כספית אלא בתחום התכנון כפי שהבהירו נציגי משרד הביטחון ופיקוד העורף.

 

מהנתונים השונים כתוצאה מהרחבת טווח הטילים עד 20-15 ק"מ מהרצועה, התגבש סכום מינימלי של 80 מיליון שקל שיידרשו באופן דחוף לפחות לקראת שנת הלימודים המתקרבת ביישובים העירוניים, באר שבע, אשקלון ואופקים. המימון דרוש להגנת ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'- ד' בבתי הספר במרחבי מיגון מניידים מתוצרת התעשייה הצבאית שניתן להגיע אליהם בתוך שניות ממתן אות האזעקה.

 

הוועדה דרשה פה אחד מהאוצר להקצות מיד את 80 מיליון השקלים למטרה זו. במקביל, היו"ר, ח"כ משה גפני, דרש מהממשלה בסיכום הדיון להבהיר מה התכניות שלה להתמודד עם צרכי הגנת האוכלוסייה במרחבים החדשים במתרחקים מגבולות רצועת עזה. עוד נדרשה הממשלה להגיד מה סדרי הגודל התקציביים המתוכננים למימון הצרכים הנוספים. 

 

 

גפני: להמציא שיש קבר בברזילי

"המיגון של מוסדות החינוך צריך להיות מוסדר עד סוף השבוע הבא", אמר גפני. "חייבים להכניס שקט ללב התלמידים ההורים החוששים לשלוח את ילדיהם למוסדות הלא מוגנים. אנחנו לא מדינה ענייה והמצב הכלכלי מאפשר הקצבה מיידית של התקציבים הדרושים".

 

בפתח הדיון צייר גפני תמונת מצב (שהוכחשה לאחר מכן) כתוצאה מהתנהלות לא מתואמת של משרדי האוצר, הביטחון והפנים כפי שהובא לידיעתו לפני הישיבה. "כל אחד רוחץ בניקיון כפיו", אמר גפני וסיפר על תקציבי מימון שאושרו לדברי האוצר אבל לא הגיעו לתעודתם כטענת משרדי הביטחון והפנים.

 

"זו שאלת חיים ולא נשתוק עד שנדע היכן הכסף", הוסיף גפני. "הוויכוח בין משרדי הביטחון והאוצר הוא סיפור ישן, אבל מה שקורה לאחרונה זה דבר חמור".

 

הוא ציין לדוגמא את בעיית תקציב המימון של חדר המיון הקדמי בבית החולים ברזילי באשקלון. המימון יתעכב, לדבריו, בגלל עמדת האוצר ההיסטורית שהייתה ונשארה נגד עצם הקמת בית החולים במקום. לדבריו, דרושים למימון המיגון בברזילי 29 מיליון שקל ומדרישות ראשי הערים באר שבע ואשקלון עולה דרישה ל-38 שקל למיגון מוסדות החינוך. "היה בוועדת הכספים נציג של התעשייה הצבאית", אמר גפני. "הוא אמר שאפשר יהיה למגן חלקים מבית חולים ברזילי עכשיו, ולא עושים דבר וחצי דבר. אני מציע שנמציא שיש שם קבר ותראו איך מיד ימגנו״

 

נציג משרד הביטחון טען בתגובה כי הנתון הזה לא מוכר לו וכי האומדן שלהם לצורכי המיגון הדחופים החדשים של ערי הדרום הוא כ-80 מיליון שקל. זאת אם תהיה החלטה להרחבת הזכאות למיגון בטווח פגיעה של 15 ק"מ מהרצועה.

 

"בקרוב נדבר על מיגון באקירוב"

באשר לתכניות המיגון הקיימות הוא אמר כי בטווח שבעת הק"מ 95% ממוסדות החינוך כבר ממוגנים באופן שניתן ללמוד בהם גם תחת אש. בטווח הראשוני של 4.5 ק"מ הוחלט למגן גם את בתי המגורים ובמשימה זו הושקעו כבר יותר ממיליארד שקל למיגון כ-8,000 בתים. אבל גם כאן העבודות יושלמו לא מייד אלא באפריל 2012.

 

נציג האוצר טען לעומתם כי הנחיית ראש הממשלה היתה להקציב 30 ממיליון השקלים למיגון חלקי של מוסדות החינוך. גפני העיר, ההגדרה הזאת של מימון מלא באון חלקי לא מובנת ולא מקובלת.

 

חבר הכנסת שי חרמש (קדימה), תושב כפר עזה, אמר שהבעיה איננה במיגון והעיסוק בו לבד הוא רק "בוכהלטריה" (ניהול ספרי חשבונות). לדבריו, "מדיניות ההבלגה של הממשלה שמתעלמת מהרחבת טווח הטילים תיאלץ אותנו בקרוב מאוד לדבר גם על מיגון גני הילדים בשכונת התקווה ומגדלי אקירוב בתל אביב. איפה גבולות המימון?".

 

חרמש הוסיף כי "אם בעוטף עזה הושקעו ב-4.5 הק"מ עד כה 1.6 מיליארד ₪ במיגון 40,000 תושבים, מישהו עשה את החשבון שהגנת 400,000 תושבים במרחק 15 ק"מ תגיע ל-16 מיליארד שקל?"

 

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) דיברה על העברה מיידית של 90 מיליון שקל שכבר אושרו לדבריה, וקראה לקיים דיון משותף עם וועדת חוץ וביטחון על "חבילת מיגון למיליון תושבי הדרום".

 

הח"כ אופיר אקוניס, חברה לסיעה, הוסיף כי "השבוע בעצם הוכרע כבר הדיון על תקציב הביטחון".

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמר:

"לצערי, כשהאיום חולף גם ההתעניינות בצרכים חולפת.

יש להבטיח הצבת מיגוניות בבתיה"ס באשקלון ובאר שבע".

 

"כבר בכנסת הקודמת, בשלהי עופרת יצוקה, אישרנו תקציב מיוחד בסך 15 מש״ח לשם הצבת מיגוניות בבתי הספר באשקלון, ואולם עד כה לא נעשה דבר. הזדעזעתי לשמוע בביקורי שם שלשום שתקציב זה נתון במחלוקת בין המשרדים, האוצר טוען שתיקצב ומשרד הביטחון טוען שלא קיבל, וגורלם של הילדים נמצא על הכף. על משרדי הממשלה לספק תשובות, ועל הכנסת לעקוב אחר התקצוב והביצוע של הצבת המיגוניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכספים משה גפני
צילום: גיל יוחנן
מנואל טרכטנברג
צילום: אוהד צויגנברג
טרכטנברג ונתניהו - ראש הממשלה מנתב בין שתי ועדות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים