שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

מתקרבים להסכם: שכר הרופאים יעלה ב-49%

בטיוטה שהציגה ההסתדרות הרפואית, מתברר כי שכר הבסיס לשעה יזנק ב-32%. רופאים במקצועות מצוקה ובפריפריה יקבלו יותר. לדוגמה: מתמחה בפריפריה שמרוויח 17 אלף שקל ישתכר 26 אלף. את ההסכמה לשעון הנוכחות הם העדיפו לא להזכיר

ההסתדרות הרפואית מתגאה בהישגים - ומעדיפה לשכוח את ההסכמה להצבת שעון הנוכחות. בטיוטת ההסכם בין הרופאים למשרד האוצר, אליה הגיעו הצדדים אחרי חמישה חודשי שביתה, נכתב כי שכרו לשעה של רופא בישראל יעלה בממוצע ב-49%. על פי הטיוטה אותה הציגה ההסתדרות, מסתמן כי שכר הבסיס לשעה יעלה ב-32%, התוספות יגדילו עוד יותר את השכר.

 

 

בנוסף, שכרם של הרופאים (המתמחים והמומחים) בפריפריה יזנק עוד יותר ביחס לשכר הרופאים במרכז, וגם לרופאים במקצועות במצוקה תינתן עדיפות. על פי הודעת ההסתדרות הרפואית, האוצר יוציא מקופתו 2.5 מיליארד שקלים בשנה, מתום המימוש ההדרגתי של ההסכם - עוד שמונה שנים. בנוסף, יועבר תקצוב נוסף לתקנים, מענקים, שעות נוספות, תנאים סוציאליים ועוד.

 

רופאים מחו אתמול נגד ההסכם המתגבש. תוספת רטרואקטיבית (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
רופאים מחו אתמול נגד ההסכם המתגבש. תוספת רטרואקטיבית(צילום: עופר עמרם)

 

בהודעה העדיפה ההסתדרות הרפואית לא להתייחס להחלטה להציב שעון נוכחות, פרט בהסכם שגרם למחלוקת רבה. על פי ההסכם, יחויבו הרופאים להחתים את שעון הנוכחות, וייתכן שבעתיד תתפתח השיטה, ודיווח הנוכחות יתבצע בשיטה אחרת.

 

מחאת הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

כחלק מהודעת ההסתדרות הרפואית, הוצגו דוגמאות לעליית השכר. כך, למשל, מתמחה בפריפריה שמרוויח עכשיו 17,016 שקלים, יקבל בתום מימוש ההסכם 25,887 שקלים. מנהל, ששכרו הוא 33,491 שקלים, יקבל 47,469 שקלים בעקבות הרפורמה. במרכז, עתידה משכורתו של מתמחה לעלות ב-30 אחוז, ולהגיע ל-21,634 שקלים, ואילו שכרו של מנהל יעלה בשיעור דומה, מ-30,820 שקלים ל-39,849 שקלים.

 

העלייה בשכר המתמחים במרכז. בפריפריה הגידול בולט עוד יותר ()
העלייה בשכר המתמחים במרכז. בפריפריה הגידול בולט עוד יותר

 

על פי פרטי המשא ומתן בין הרופאים, האוצר והמעסיקים, ההסכם המתגבש יהיה בתוקף בתשע השנים הקרובות ויחול רטרואקטיבית מיולי 2010, מועד תום ההסכם הקודם - וכ-20% מהתוספת תתקבל מיידית. תוספת אלף התקנים שהובטחה לרופאים עוד קודם לכן תיכנס בהדרגה למערכת הבריאות בשנים הקרובות, ותביא להקטנת מספר תורנויות המתמחים ל-6 בחודש.

 

על פי הסתדרות הרופאים, תורנות הרופאים המומחים תחויב, לפי הוראת מנהל המחלקה בחמש השנים הראשונות מתום ההתמחות שלו, לשתי תורנויות מלאות, לשני חצאי תורנויות (עד 23:00 בלילה) בחודש, ובחמש השנים שלאחר מכן, יחויב הרופא המומחה לשני חצאי תורנויות בלבד בחודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת רופאים
צילום: צפריר אביוב
ד"ר אידלמן. ההסכם קרוב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים