שתף קטע נבחר

המתמחים נגד הסכם הרופאים: כמו תרופת דמה

ההסתדרות הרפואית והאוצר הציגו טיוטה, המתמחים שהתפטרו כינו זאת "הסכם פלצבו, בו אין בשורה אמיתית - לא לרופאים, ולא לחולים". הם האשימו את יו"ר ההסתדרות אידלמן ופנו אליו: "על זה גררת את הציבור לשביתה הארוכה בתולדות המדינה?"

157 ימים אחרי ההכרזה על עיצומים, שביתת הרופאים נראית קרובה לסיום יותר מתמיד - אבל לא כאשר מקשיבים למתמחים. נציגות מועצת הרופאים הצעירה, הגוף שמייצג את המתמחים שהודיעו על התפטרותם, כינתה את טיוטת ההסכם שאליה הגיעו האוצר וההסתדרות הרפואית "הסכם גרוע", ואמרה כי אין בו בשורה אמיתית - לא לרופאים, ולא לחולים.

 

מחאת הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

המתמחים אמנם לא קיבלו את פרטי ההסכם, אך טענו כי "על פי הפרסומים, מדובר בהסכם פלצבו". למרות שעל פי הפרטים שהציגה ההסתדרות הרפואית, שכר השעה של הרופאים אמור לעלות ב-49%, המתמחים התעקשו ואמרו כי "מלבד תעתועי ולהטוטי מספרים, לא היה שום שינוי בשכר הבסיס של הרופאים. העלייה לכאורה מתבססת על תורנויות, כוננויות ושעות נוספות ולא מכסה את השחיקה בשכר לאורך 9 שנות תקופת ההסכם".

 

רופאים מפגינים. אין הסכמה כוללת (צילום: דנה יוספי) (צילום: דנה יוספי)
רופאים מפגינים. אין הסכמה כוללת(צילום: דנה יוספי)

 

הם האשימו את יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן, ופנו אליו: "אנחנו שואלים אותך - על זה גררת את הציבור לשביתה הארוכה בתולדות המדינה? על הסכם שימשיך ויעצים את סבלם של החולים במגזר הציבורי? בשביל הסכם כזה התחתנת עם האוצר לעשור הקרוב? אם זה לא היה הסכם גרוע, אידלמן וחבורתו לא היו מסתירים אותו עד לרגע זה מעיני ציבור הרופאים, אותו הם מתיימרים לייצג".

 

המתמחים הביעו תקווה כי ביממה הקרובה יקבלו את טיוטת ההסכם ואמרו כי ילמדו אותה עם הגורמים המקצועיים. "בזכות אידלמן ובזכות והאוצר, יקבל הציבור רופאים שחוקים בשכר שעה מבזה, שימשיך לדחוק אותם החוצה מהרפואה הציבורית הקורסת", סיכמו.

 

היועצים המשפטיים של האוצר והרופאים עדיין לא סיימו לנסח את פרטי ההסכם, ובינתיים סיפר המגשר, פרופ' יצחק פטרבורג, על הימים האחרונים. "היה תובעני קשה, הרבה יותר ממה שציפיתי כשקיבלתי את התפקיד", תיאר את שבוע הגישור המתיש. "ידעתי שיש סכסוך אבל לא ידעתי את עומק הבעיה".

 

פרופ' פטרבורג הבהיר כי לא ניתן היה להיענות לכל הדרישות. "נעשה פה ניסיון להעלות את רמת החיים של המתמחים והמומחים, אבל כמובן אי אפשר לענות על הרצונות של כולם. תוצאות ההסכם יישפטו לאורך זמן, אבל אין ספק שיש עוד מקומות שהיה צריך לטפל בהם, ולא רק השכר של הרופאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אידלמן. "בזכותך יהיו רופאים שחוקים"
צילום: נועם מושקוביץ
המתמחים שהתפטרו. עדיין לא חזרו בהם
צילום: ד"ר דנה יוספי
מומלצים