שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אינדיאנה ג'ונס היהודי" פברק הצלת ספרי תורה?
  הרב מנחם יוליוס ממרילנד, שטען כי הציל ספרי תורה ממחנות בפולין, מועמד כעת לדין בגין הונאה. לפי האישום, הוא שיקר לגבי מוצאם של כתבי הקודש והעביר אותם לבתי כנסת שתרמו לארגונו 1.2 מיליון דולר
  הוא כינה את עצמו "אינדיאנה ג'ונס היהודי" וטען שהוא במבצע חובק עולם לגילוי והצלת ספרי תורה שנעלמו בתקופת השואה. אך עתה מואשם הרב מנחם יוליוס, בעל חנות ספרים בארצות הברית, בניהול הונאה מתמשכת ופברוק כל אותם סיפורים דרמטיים על חשיפת כתבי קודש בפולין ובגרמניה.

   

  הרב יוליוס (50), תושב העיירה וויטון במרילנד, הובא השבוע בפני בית משפט בניו-יורק, ושוחרר בערבות של 100 אלף דולר. מכתב האישום שהוגש נגדו עולה כי יוליוס ניהל הונאה בשנים 2010-2004, במסגרתה שלשל לכיסו מאות אלפי דולרים.

   

  עוד בערוץ החדשות:

   

  לפי האישום, הרב שיקר לגבי מוצאם של ספרי התורה שהציל כביכול והעביר לבתי כנסת בארצות הברית, לעתים תמורת סכומים מופקעים. בשנת 2004, למשל, סיפר יוליוס כי מצא באושוויץ ספר תורה בתוך תיבת מתכת שנטמנה באדמה, אותה חשף באמצעות גלאי מתכות. הספר נתרם אז לבית כנסת גדול במנהטן, שהעביר ליוליוס סכום של 32 אלף דולר.

   

  שנתיים קודם לכן, טען הרב כי גילה ספר תורה במחנה ברגן בלזן,
  שהוחבא מתחת לרצפה. עם זאת, היסטוריון במוזיאון במקום העיד כי המחנה נהרס לחלוטין על-ידי הצבא הבריטי מספר שבועות לאחר שחרורו. יתרה מכך, מתיעוד רשמי עולה כי יוליוס לא יצא מארצות-הברית מ-2001 ועד אוגוסט 2004, ולא ביקר אז בפולין. מאידך, ב-2004 הוא שהה בישראל במשך כשבועיים.

   

  במסגרת ההונאה לכאורה, הקים יוליוס הקים ארגון צדקה ששמו "הצל את התורה", וגייס דרכו 1.2 מיליון דולר בתרומות פטורות ממס. לטענת התביעה, כשליש מהסכום הועבר לחשבונות פרטיים של הרב, ושימש אותו למימון פעילות חנות הספרים שלו, לתשלום שכר הלימוד של ילדיו וקרוביו בבתי ספר פרטיים, ולהוצאות אישיות נוספות. עורך דינו הודיע כי הרב מכחיש את האישומים נגדו.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  32 אלף דולר עבור "ספר תורה מאושוויץ"
  צילום: מיכה דומאן. באדיבות מרכז חב"ד ת"א
  מומלצים