שתף קטע נבחר

המתמחים: "ההסכם בכייה לדורות, ביבי תתערב"

במסיבת עיתונאים בתל-אביב הבהירו המתמחים כי הם דבקים בעמדתם להתפטר: "ב-4 בספטמבר לא נהיה כאן". הם קראו לראש הממשלה להתערב, "מישהו צריך להרים את הכפפה, המישהו הזה צריך להיות ביבי"

התפטרות מאות הרופאים המתמחים המתנגדים להסכם שנחתם עם האוצר תיכנס לתוקף בעוד כשבוע, אך הם דבקים בעמדתם והיום (א') הם ביצעו צעד נוסף בדרך ליצירת משבר חריף במערכת הרפואה בישראל. במסיבת עיתונאים שערכו נציגיהם, הם תקפו את ההסכם וכינו אותו "בלוף". הם קראו לראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, להתערב, והבהירו כי יממשו את מכתבי הפיטורים: "ב-4 בספטמבר אנחנו לא נהיה כאן". ynet העביר שידור חי ממסיבת העיתונאים.

 

מחאת הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

עוד בערוץ החדשות :

 

"אנחנו רוצים שביבי יתערב", אמרה ד"ר מירב אינגביר, רופאה מומחית מביה"ח איכילוב, "הרסו לנו את הבריאות, הגיע הזמן שתתערב". לדבריה, "ההסכם הזה משפטית כנראה חתום, אבל מדובר בבכייה לדורות. מישהו צריך להרים את הכפפה. המישהו הזה צריך להיות ביבי". היא הוסיפה כי "אנחנו לא רוצים להיות עשירים, אנחנו רק רוצים הסכם מכובד".

 

ד"ר אוריה מרגוליס מביה"ח מאיר אמר כי "אנחנו כבר התפטרנו. ברביעי בספטמבר זה יבוא לידי ביטוי. מעל לאלף רופאים לא יגיעו לעבודה. מיום ראשון הבא, 1,050 עובדים לא יגיעו למערכת". לדבריו מערכת הבריאות תוכל להחזיק כך רק כמה ימים. "המערכת תעבור לרופאים בכירים, אומרים שהם יעברו למתכונת חירום, מתכונת מלחמה. ההערכות אומרות שזה יחזיק מעמד לימים ספורים עד שבוע".

 

בפתח מסיבת העיתונאים בתל-אביב אמרה ד"ר אינגביר כי "אנחנו חושבים שההסכם הזה הוא הסכם פלסבו מכיוון שהוא לא שינה שום דבר בנוגע למערכת הרפואית הציבורית". לדבריה, "שבתנו כל כך הרבה זמן, הבענו דאגה, החולים סבלו, אנחנו סבלנו, ובסופו של דבר התוספת ההיסטורית היא חצי אחוז".

 

"הרפואה הציבורית תקרוס לגמרי"

היא הזהירה כי ההסכם אינו מביא שום בשורה למערכת הרפואה הציבורית והיא עלולה לקרוס. "הציבור יקבל בסופו של דבר רופאים שחוקים, הדבר יביא להמשך מחסור חמור של רופאים ברפואה הציבורית ובסופו של דבר הרפואה הציבורית תקרוס לגמרי, מה שישאיר רק את הרפואה הפרטית", היא אמרה, "לא לשם כך רצינו להיות רופאים!".

"אין הבטחה שהתקנים שהובטחו באמת יינתנו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אין הבטחה שהתקנים שהובטחו באמת יינתנו"(צילום: מוטי קמחי)

 

היא תקפה את ההסכם שהושג עם משרד האוצר וטענה כי בהסתדרות הרפואית מתגאים שהצליחו לשכנע את האוצר לתת אלף תקנים, אך "הם שכחו לספר שהאוצר לא נכנע ונתן 550 תקנים פלוס 450 תקנים שכבר ניתנו בפברואר 2010". לדבריה, "הם גם שכחו לספר שאין גם מנגנון אכיפה, לכן אין הבטחה שהתקנים שהובטחו באמת יינתנו". היא הוסיפה כי בהסכם "אין שום אזכור למענקים שהובטחו לרופאים שיעברו לפריפריה, אין שום מילה בהסכם הזה".

 

אחרי מסיבת העיתונאים, הפגינו ברחבת הסינמטק בתל אביב כ-50 סטאז'רים במחאה על תנאי ההסכם. הם צבעו את ידיהם בשחור ושמו עליהם חוסמי עורקים. אלעד בן ארצי, סטאז'ר בבית החולים ברזילי, אמר: "איבר שלא מקבל דם - סופו להינמק. אנו קוראים למקבלי ההחלטות לפתות אותנו להיכנס למערכת הבריאות".

  

על פי נתוני מועצת הרופאים הצעירה, המרכזת את מאבק המתמחים, עד כה הוגשו 1,067 מכתבי התפטרות, ועו"ד טל קרת המייצגת את המתמחים, ממשיכה לאסוף מכתבים נוספים. מהנתונים שרוכזו עולה כי באיכילוב התפטרו 150 רופאים, בהדסה 146, בשיבא 137, במאיר 132, ברמב"ם 132, בבילינסון ובשניידר התפטרו 120 רופאים.

 

בבתי חולים אחרים נאמד מספר המתפטרים בעשרות: אסף הרופא בצריפין (80), כרמל בחיפה (17),בני ציון בחיפה (50), וולפסון בחולון (33), שערי צדק (23), ובבתי החולים הפסיכיאטריים - פרדסיה, שלוותא, באר יעקב, גהה ושער מנשה - 50 רופאים התפטרו.

 

"ההתפטרות שלהם מאיימת על המערכת כולה", הבהיר מנהל בית החולים שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין. "אם ההתפטרות תצא לפועל, ניאלץ לעבוד בצורה שלדית, כלומר בסבבים של 12 שעות במקומות שבהם אנחנו צריכים רופאים כל הזמן, ונוותר על מקומות פחות חשובים. נעבוד כמו במצב מלחמה. נעסוק בעיקר בהצלת חיים. זה לא אידיאלי, וזה לא יכול להימשך לאורך זמן", הדגיש.

 

אם או בלי קשר לאירועי היום, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הנחה את מנהלי בתי החולים להכין תוכנית עבודה למקרה בו ימומשו מכתבי ההתפטרות של המתמחים,

תוך התייחסות ללוח תורנויות, תכניות ניתוחים ופרמטרים נוספים הנוגעים לתפקוד בתי החולים.

 

"חובתנו המוסרית למנוע סבל נוסף מהחולים שניזוקו די והותר במשך חצי השנה האחרונה משיבושים במערכת, ולאפשר את יציבותה של המערכת", נאמר בהודעת משרד הבריאות. פרופ' גמזו הדגיש כי "מערכת הבריאות זקוקה למתמחיה" וקורא למתמחים להביע את מחאתם בכל דרך לגיטימית חליפית ובלבד שעבודתם המסורה והתפקוד הסדיר במחלקות לא ישובש. יחד עם זאת סגן שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן שב וקרא לרופאים המתמחים למשוך את מכתבי התפטרותם ולשלב ידיים לטובת הרפואה הציבורית.

 

את השידור החי צילם אסי כהן; הפקה: רוני גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים הסכם מכובד. ד"ר מירב אינגביר
צילום: אסי כהן
חתימת ההסכם על ידי ההסתדרות הרפואית
צילום: אסף שילה / ישראל סאן
התפטרות מתמחים בבית החולים רמב"ם
צילום: מורן מעיין
מומלצים