שתף קטע נבחר

שק"ם, מסיבה, והלכה המשכורת. העלאה לחיילים?

משפחות רבות מממנות את ילדיהם בזמן שירות החובה, וצה"ל מודה שדרוש שינוי. ח"כ מירי רגב גם הגישה הצעת חוק, לכל מקרה: "להשוות לחצי משכר המינימום"

למרות שאין להם הרבה הוצאות, המשכורת שמעביר צה"ל ללובשי המדים הצעירים היא לרוב לא הרבה יותר מדמי כיס. מדיונים שנערכו בשבועות האחרונים בוועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון בכנסת, עולה הסכמתו של צה"ל והכרתו בצורך להעלות את שכר חיילי החובה.

 

יו"ר ועדת המשנה לכוח אדם ומילואים, ח"כ מירי רגב מהליכוד, הובילה את הדיונים בנושא, בהם השתתפו קצין השלישות הראשי, נציגים ממשרדו של היועץ הכלכלי לרמטכ"ל וגורמים צבאיים נוספים. בחודש הבא תיפגש רגב גם עם ראש אכ"א ותעלה את הנושא.

 

ח"כ רגב, תת-אלוף בעברה, הדגישה בפני נציגי הצבא כי מרבית המתגייסים רוצים לתרום בשירות משמעותי לצה"ל אולם בחלק מן המקרים לא יכולים, בשל מצב כלכלי וצורך לעזור בפרנסת המשפחה - גם אם ניתנות תוספות שונות.

 

בקרוב יהיה יותר כסף לבגדים כשחוזרים הביתה? (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
בקרוב יהיה יותר כסף לבגדים כשחוזרים הביתה?(צילום: ישראל ברדוגו)

 

"במשכורת של 350 שקל לחיילים שאינם לוחמים או משכורת של בין 600-700 שקל ללוחמים, הכסף נגמר ביציאה אחת למסיבה, או בבגד שהחייל קונה", אמרה רגב.

 "המשכורת מאוד נמוכה ונוצר מצב אבסורדי שהמשפחה צריכה לממן את צרכיו של הילד כיוון שהוא חייל".

 

נציגי צה"ל שנכחו בדיון השיבו כי הם מודעים לצורך הזה, והבהירו כי נעשית עבודה רחבה לבחינת העלאת השכר, שהיא, לדבריהם, מוצדקת ויש להוציאה אל הפועל.

 

במקביל להכרה הצה"לית, הגישה רגב באחרונה גם הצעת חוק שאמורה להבטיח העלאת השכר. "על המדינה לפרוע את חובה לחייליה ולהעניק להם תנאים אופטימליים למחיה וכלכלה בעת שירותם",

 כתבה בדברי ההסבר להצעה. "מצאנו כי הפיתרון המידתי לבעיית שכר החיילים הוא העלאתו לגובה מחצית משכר המינימום במשק, שמשקף תגמול ראוי בעבור תרומתם למדינה". בעבר כבר אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק להצמדה לשכר מינימום מלא, אולם היא לא קודמה.

 

בדיונים האחרונים ציינו הנוכחים כי אי שירות בצה"ל מקנה יתרון והצעירים פונים ללימודים ופיתוח קריירה, בעוד שחבריהם בצבא. "אני מעדיפה תמיד לפתור את הדברים בהידברות ולהימנע מללכת לחקיקה", ציינה רגב. "אבל אם הדבר לא יסתייע, לא תהיה ברירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מירי רגב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים