שתף קטע נבחר

הריבון של חלונות 8 יחנך אתכם

סרט הפקודות (ריבון) שמוכר מאופיס יגיע גם לחלונות 8 ויהיו בו פקודות שאתם לא בטוח מכירים. למה? כי מיקרוסופט רוצה שמעכשיו תכירו אותם

הריבון (Ribbon - סרט), אלמנט ה-UI שכולנו מכירים מחבילת אופיס 2007, ימצא את דרכו גם לסייר (Windows Explorer) של הגירסה הבאה של חלונות, כך דווח ביום שני בבלוג הפיתוח הרשמי של המערכת.

 

עוד על ממשקים

 

 

מחקרים של מיקרוסופט הצביעו על כך שמרבית הפקודות שנשלחות לסייר מגיעות משימוש בתפריט שנפתח עם קליק ימני בעכבר. השימוש בקיצורי מקלדת, סרגל הכלים והתפריט, מפגרים בהרבה מבחינה סטטיסטית אחרי הקליק הימני. בבלוג הפיתוח של חלונות 8 פורסם צילום מסך של הריבון, ועליו שיעור האחוזים של השימוש ב-11 הפקודות השכיחות ביותר:

 

 

הבלוגר לורי ווס תוהה, אם אלה הן הפקודות הכי פופולריות, מדוע גם פקודות פחות פופולריות מקבלות שטח מסך נרחב כל כך? איך חצי מהריבון מלא גם בפקודות שאף אחד לא הולך להשתמש בהן?

 

לחנך את המשתמשים עם פתקים על השולחן

לא אכנס לויכוח של האם הריבון הוא טוב או לא, והאם הוא בכלל מתאים לסייר של חלונות. אני רוצה להציג נקודת מבט אחרת לבחירה של מיקרוסופט לשלב את הריבון בסייר, ויתרה מכך – הבחירה של אילו פקודות תופענה בריבון ובאיזה גודל. אם תשימו חבילה של פתקים מנייר על השולחן, כנראה שתשמשו בה יותר מאשר אם תשימו אותה בתוך המגירה.

  

עיצוב חדש מחנך את המשתמשים, בין אם הם רוצים ובין אם לא. מיקרוסופט היתה יכולה פשוט ליצור ריבון עם עשר הפקודות הנפוצות ולסגור עניין. אלא שמאחורי הבחירה שלה עומד גם הרצון לעודד משתמשים להשתמש בפקודות שהם לא הכירו או להציג לראווה פקודות ופיצ'רים חדשים במערכת.

  

בהרצאה המדהימה, The Story of the Ribbon, מספר ג'נסן האריס, מנהל צוות העיצוב של אופיס, שאחת מהתלונות שחזרו על עצמן אצל משתמשים היתה "אני בטוח שיש דרך טובה יותר לעשות את זה אבל אני לא יודע איך". המשתמש רוצה לבצע משימה ולא יודע איך להגיע אליה. זה לא שהמשתמש יודע איך לבצע את המשימה אבל הדרך מסובכת לו. במילים אחרות, המשתמש מחפש פקודה שהוא לא מכיר.

 

על ידי הכנסת פקודות פחות פופולריות לריבון, תוכל מיקרוסופט לבחון בעתיד את תכיפות השימוש בהן ולשנות את העיצוב בהתאם. שינויי העיצוב של מיקרוסופט שינו אצלי הרגלי שימוש מבלי שזו היתה החלטה מודעת. לדוגמה, רק אחרי שעברתי לחלונות 7 התחלתי להשתמש בפונקציית צריבת הדיסקים המובנית בתוך המערכת – פונקציה שהיתה קיימת גם בחלונות XP ולא השתנה בה שום דבר באופן מהותי, מלבד הפקודה "Burn" שנמצאת עכשיו בסרגל הפקודת של הסייר.

 

 

 

ויש מה להראות

מיקרוסופט שילבה בחלונות 7 יכולות חדשות בסייר, כגון שיתוף קבצים נוח יותר בתוך רשת ביתית ואפשרות לשנות את גודל התצוגה המקדימה של תמונות בתיקיה. עם זאת, היכולות האלה חבויות מאחורי כפתורים שלא ממש מסבירים את עצמם והמשתמש הממוצע יתעלם מהם. עם הריבון בסייר, היכולות הללו ועוד יכולות נוספות מקבלות צורה חדשה שמעודדת את המשתמש לנסות אותן.

 

 

בלשונית השיתוף (Share) החדשה יש הצגה ויזואלית של אנשים אחרים ברשת שאיתם אפשר לשתף קבצים. כמו כן, פקודת הצריבה נקראת "Burn to disc" – שיפור לעומת פקודת ה-"Burn" הקצרה שיש היום בסרגל הפקודות של חלונות 7, המובנת פחות למשתמשים מתחילים.

 

 

 

בלשונית התצוגה (View) ניתן לראות שיש פיצ'רים חדשים שמצפים לנו, כמו סידור קבצים בקבוצות (Group by) ושינוי גודל אוטומטי לעמודות הטבלה בתצוגת "פרטים".

 

גם כאן מיקרוסופט רוצה להציף פקודות יעילות שפשוט לא מוכרות מספיק למשתמשים מתחילים. למשל, הפקודה להסתרת קבצים מגיעה בצורת כפתור גדול ומזמין, כך שבחלונות 8 לא תצטרכו להיכנס למאפיינים של הקובץ, לסמן את תיבת ההסתרה ולאשר. כמו כן, יש תיבה שלחיצה עליה מסתירה או מציגה את סיומות הקבצים. אז לפני שאתם חושבים שהריבון של הסייר בחלונות 8 מגוחך, חשבו כמו שיחות תמיכה מאבא תוכלו לחסוך מעצמכם.

 

הכתבה פורסמה במקור בבלוג ממשק לי בתחת

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קליק לריבון
צילום: זיו קיטרו
מומלצים