שתף קטע נבחר

ביניש: הצדק החברתי יגיע גם לבתי המשפט

נשיאת העליון אמרה כי המחאה החברתית שינתה את סדר היום בישראל, וכי היא מעריכה שגם בתי המשפט יצטרכו להכריע בעניינים שיש להם השלכות חברתיות

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, אמרה היום (ד') כי המחאה החברתית תקבל ביטוי גם במערכת המשפט. "התפישה של צדק חלוקתי וסדרי עדיפויות במדינה תגיע לדיון גם בערכאות השיפוטיות", העריכה ביניש בכנס שופטים ארצי שנערך בבנייני האומה בירושלים.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ביניש אמרה כי "גם אם לא ננקוט כל עמדה ביחס למחאה החברתית, בהתאם לזהירות המתחייבת מתפקידנו השיפוטי, ובמיוחד כשאין לדעת לאן היא תתגלגל ולמה היא תוביל, דבר אחד ברור - סדר היום של החברה בישראל הוא בתהליכים של שינוי, תופעה שרק לפני מספר חודשים לא יכולנו לצפות אותה".

 

ביניש המשיכה ואמרה: "בתי המשפט ממלאים תפקיד מרכזי בזירה החברתית, ועל פי טיבם הם כלי ליישום מדיניות חברתית... בתי המשפט וערכאותיהם השונות יצטרכו בוודאי להכריע בעניינים שיש להם השלכות חברתיות".

 

היא ציינה כי אין לה כל ספק שהנושאים הנגזרים מסדר היום החדש יעסיקו את מערכת המשפט לא מעט, ואף ציינה כי היא רוצה להאמין שאם סדרי העדיפויות בישראל יקדמו סדר יום חברתי, "יגיע גם תורן של הרשות השופטת ורשויות אכיפת החוק לקדימות מבחינה מוסדית לשם תיקון קיפוח המתמשך שנים רבות".

 

ביניש התייחסה גם להסכם השכר החדש שחתם משרד האוצר עם הרופאים, ואמרה: "אין לנו אלא לשמוח שנעשה מאמץ

לשיפור הרפורמה הציבורית, נראה כי הקצאת אלף תקני רופאים בשימת הדגש על הפריפריה הייתה חלק ממהלך חיוני, ונקווה שיתממש". ביניש ציינה כי בדומה למערכת המשפט, גם מערכת החינוך ומערכות הרווחה משוועות לחיזוק ולהקצאת משאבים.

 

נשיאת העליון התייחסה לחקיקה שעלולה לפגוע בבית המשפט העליון, ואמרה כי יש גורמים המבקשים לצמצם את כוחו של העליון. היא אמרה כי נגד מגמות אלה מתחייבת ראייה מערכתית משותפת "המבטאת את היותנו מערכת חזקה, מאוחדת ועצמאית מבחינה מקצועית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. מקווה לעוד משאבים לא רק למערכת הבריאות
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים