שתף קטע נבחר

זועבי נגד פאלמר: הייתי משתתפת במשט שוב

לחברת הכנסת שהייתה על "מרמרה" לא אכפת שדו"ח האו"ם קבע כי הסגר על עזה כשר: "הוא לא חוקי, והניסיון לשבור אותו מוסרי". היא דוחה את המסקנה שהחיילים פעלו כהגנה עצמית, וממעיטה בערך הביקורת על ה-IHH: "זה רק ארגון אחד במשט"

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), שלקחה חלק במשט לעזה בשנה שעברה, דחתה הערב (יום ה') את הכרעת ועדת פאלמר הבינלאומית לבדיקת אירועי המשט, לפיה הסגר על עזה חוקי ולגיטימי. "הסגר הוא לא-חוקי וימשיך להיות לא-חוקי", אמר ח"כ זועבי, "הניסיון לשבור אותו הוא ניסיון מוסרי". היא אמרה ל-ynet כי לו הייתה חוזרת בזמן, הייתה פועלת היום בדיוק כפי שפעלה אז, ומשתתפת במשט.

 

לקריאת הדו"ח המלא של ועדת פאלמר - לחצו כאן  

 

המשט שלא נגמר - כתבות אחרונות:

 

ח"כ זועבי לפני העלייה למשט. "הדו"ח לא ישנה את הקונצנזוס" ()
ח"כ זועבי לפני העלייה למשט. "הדו"ח לא ישנה את הקונצנזוס"

 

בדו"ח פאלמר, שאמור להיות מוגש רשמית מחר אבל דלף ופורסם כבר הערב בעיתון "ניו-יורק טיימס", קובעת הוועדה כי צה"ל הפעיל כוח מופרז בהשתלטותו על האונייה "מרמרה", אבל גם מבהירה כי החיילים נאלצו להגן על עצמם אל מול אלימות חלק מהנוסעים. בדו"ח נמתחת ביקורת נוקבת על פעילי ארגון IHH הטורקי על המשט, וחברי הוועדה מפקפקים במטרתם האמיתית של מארגני המשט הנמנים עם הארגון.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"בסופו של דבר, הדו"ח אישר את הגירסה שלי על שימוש בכוח מופרז. זו הייתה בחירתו של הצבא הישראלי", אמרה ח"כ זועבי, "אפשר היה לא להרוג פעילים, והצבא השתמש בכוח לא לצורך הגנה, אלא לצורך העברת לקח ומסר כלפי מי שהעז לסתור את המדיניות הישראלית. גם אם הדו"ח נוטה לאמץ את הגירסה הישראלת בעניין הסגר על עזה, הוא מוכיח באופן חד-משמעי שצה"ל השתמש בכוח מופרז ושההרג של תשעה פעילים היה מיותר".

 

ח"כ זועבי. "לרדוף את מי ששלחו את החיילים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ זועבי. "לרדוף את מי ששלחו את החיילים"(צילום: גיל יוחנן)

 

על הטענות נגד פעילי IHH שמועלות בדו"ח אמרה ח"כ זועבי: "מדברים בדו"ח על הארגון IHH, אבל אסור לשכוח שזו לא יוזמה של הארגון בלבד, אלא יוזמה של נציגים מ-35 מדינות בעולם. זו לא השקפת עולם של הארגון, זה משט ששיקף קונצנזוס עולמי ורצון להזדהות עם המצוקה הפלסטינית. שום דו"ח לא יכול לשנות את זה".

 

יחסינו עם טורקיה לאן?

 

אף שטורקיה סופגת בדו"ח ביקורת לא מועטה, ו-ועדת פאלמר קובעת כי היא "הייתה יכולה לעשות יותר" כדי למנוע מפעילי

המשט להתעמת עם כוחות צה"ל, זועבי אמרה כי אנקרה והפעילים ימשיכו לדרוש לחקור את האחראים ל"רצח הפעילים",

כלשונה.

 

"צריך לרדוף את אלה ששלחו את הצבא למשט, ולהביא אותם לבתי דין בינלאומיים", אמר זועבי. היא אמרה כי "שבירת המצור הימי הייתה מחויבות אנושית, מוסרית ופוליטית, של כל מי שמאמין שבני אדם לא צריכים לשתוק על דיכוי הפלסטינים ועל הכיבוש". יצוין כי בדו"ח פאלמר נקבע כי הוועדה משוכנעת שהסגר על עזה נובע ממניעים ביטחוניים בלבד, וכי הנזק בכל הנוגע להעברת סחורות אזרחיות לרצועה מועט, כיוון שנמל עזה מתקשה לקלוט ספינות גדולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי. "לחקור את רצח הפעילים"
צילום: חגי אהרון
מומלצים