שתף קטע נבחר

מהפכה בשכר השוטרים? "מרגיש מרומה"

תלוש המשכורת הראשון לאחר ההודעה על העלייה בשכרם הוליד אכזבה, כעס וגם גילויים של קריטריונים ותנאים חדשים לתוספת השכר. "עכשיו ברור שהמשכורת עדיין רחוקה מ-7,000 שקל"

הבטחות לחוד - ותלוש משכורת לחוד. רק לפני כחודש התבשרו השוטרים במסיבת עיתונאים חגיגית של המפכ"ל והשרים על עלייה משמעותית בשכרם, שתבוא לידי ביטוי באופן מיידי. השבוע, לטענתם, הם נוכחו לדעת כי עלייה זו תלויה בתנאים רבים, שלא פורטו בהצהרות על השקת המהלך. למעשה, המשכורת הצפויה לאחר ההעלאה רק מדגישה את התהום הפעורה בין ההבטחות החגיגיות לשכר האמיתי - שנותר מצומק.

 

תנאי העסקת הוטרים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

אהרונוביץ', שטייניץ ודנינו בטקס החתימה על ההסכם החדש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אהרונוביץ', שטייניץ ודנינו בטקס החתימה על ההסכם החדש(צילום: גיל יוחנן)
 

לפני חודש התגאו מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כי שכר השוטרים המתחילים יוקפץ ל-7,150 שקלים וישודרג בסדרת הטבות נוספות. אלו פתחו את תלוש המשכורת שלהם, ומצאו בו שינויים קלים בלבד, ובוודאי לא כאלה אותם ניתן להגדיר כמשמעותיים. הסברי המשטרה, לפיהם המהלך צפוי להתחיל רק במשכורת הבאה, הביאו גם לגילוי כי העלייה מותנית במרכיבי שכר רבים, שרובם רחוקים מלהתגשם.

 

העלייה הצפויה בשכר הביאה לשינוי תפיסתי גם בתחנות המשטרה. מפקדים רבים הסבירו לפקודיהם כי מעתה, תנאי השוטרים רק יילכו וישתפרו, ודאגו לשכנע כאלה שביקשו לפרוש מהשירות להישאר במדים. "הסברתי להם שיחכו לעלייה כי אז הכל ישתנה", הסביר קצין במשטרה בשיחה עם ynet. "עכשיו גם אני מרגיש שרימו אותי, ממש ככה".

 

פניית שוטרים לקצינות כוח האדם בתחנות הביאה להסברים מעורפלים במקרה הטוב. "הסבירו לנו שזה קשור לכך שלא סיימנו גמול א', השתלמויות, שעות לימודים ופז"מ", סיפר א', אחד השוטרים. "לפני חודש אף אחד לא אמר לנו את זה בצורה הזאת, ועכשיו ברור שהמשכורת עדיין רחוקה מ-7,000 שקלים".

 

"הצעירים לא בדיוק בראש סדר העדיפויות"

ככל הידוע, הדרך לשכר ההתחלתי שהוצג עדיין ארוכה. השוטרים צריכים לסיים השתלמות גמול א', הכוללת 400 שעות, אך יכולים לעשות זאת רק לאחר סיום קורס שוטרים, המעניק 320 שעות. את 80 השעות הנותרות הם אמורים להשיג באמצעות לימודים מוכרים או יציאה לקורסים של המשטרה. "הבעיה היא שיש כל כך הרבה ותיקים שמחכים ליציאה לגמולי השתלמות, והצעירים לא בדיוק בראש סדר העדיפויות", הסביר נגד ותיק בשירות.

 

גם לאחר השגת מכסת השעות האמורה, מסתכמת התוספת בכמה מאות שקלים בלבד. גם שוטרים שסיימו לימודי תואר ראשון יקבלו תוספת רק אם למדו בתחום המסייע להם בעבודתם. לדוגמה, חוקר יוכל לקבל תוספת על תואר בקרימינולוגיה, אך שוטר סיור עם תואר זהה לא יזכה לכך.

 

בעמותת בית למשפחות השוטרים ואתר חשופים בניידת של מיקי הראל, אמרו שהשר אהרונוביץ' "יצא בהצהרה ברורה של 2,000 שקל תוספת לשוטר. הדבר אינו מדויק וגרם לתסכול רב בקרב השוטרים. ראוי היה לשמוע נציגים

מציבור השוטרים ולא לעשות הסכם בחופזה". עוד טענו בעמותה ש"יש משפחות רבות של שוטרים שהגיעו לפת לחם. דרוש הסכם לטווח ארוך ולא אקמול לחולה סופני".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "על פי הסכם השכר שנחתם בין האוצר למשטרת ישראל ונכנס לתוקפו ב-1 בספטמבר 2011, יקבלו השוטרים הזכאים תוספת שכר במשכורת חודש אוקטובר, וזאת על פי תנאי ההסכם והקריטריונים שנקבעו והועברו לכלל השוטרים באגרת מפורטת וממצה המסבירה את זכאותם".

 

דובר השר לביטחון פנים מסר כי "יישום ההסכם הוא החל ממשכורת ספטמבר הנכנסת בתחילת אוקטובר. השר לביטחון פנים יפעל מול גורמי משרדו על מנת שתשולם מקדמה לקראת החג העומד בפתח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהרונוביץ' ושטייניץ. הסכם חדש, תנאים ישנים
צילום: גיל יוחנן
הפגנת נשות שוטרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים