שתף קטע נבחר

לילה מופלא: המחווה של "בית צבי" למתי כספי

מופע המחווה המוצלח לשיריו הגדולים של מתי כספי, שהעלו בוגרי "בית צבי", הוא מפלט מופלא מלילות הקיץ החמים. בחירת השירים נהדרת והביצועים מרגשים ומיוחדים

חום יולי-אוגוסט עבר דירה והיגר עם כל הלחות המעצבנת לחודש ספטמבר. לטובת מחפשי המקלט, מציע תיאטרון הספרייה ברמת גן מפלט רגעי אך מלבב מהלחות, מהמהפכנות המידבקת ואפילו מעונת המלפפונים הטלוויזיונית שמאיימת לייבש את המוח עם לופים אינסופיים של שידורים חוזרים. מדובר בערב מוזיקלי לא מחייב, ובכל זאת נוגע, שכל כולו מחווה לשיריו הגדולים של מתי כספי.

 

מצליחים לדלג בקלילות מעל לנוסטלגיה סכרינית (צילום: אייל לנדסמן) (צילום: אייל לנדסמן)
מצליחים לדלג בקלילות מעל לנוסטלגיה סכרינית(צילום: אייל לנדסמן)
 

 

מה שיכול היה בקלות להפוך לעוד מסכת שגולשת מעדנות על הצלחתם של שירים שהפכו מזמן לפסקול מקומי, מצליח לדלג בקלילות מעל לנוסטלגיה סכרינית ולייצר ערב של מוזיקה מצוינת, עיבודים נפלאים עליהם אחראי אמיר לקנר וביצועים מרשימים בביצוע קבוצה של בוגרי "בית צבי", שיצאו זה מכבר לדרכים עצמאיות.

 

כרטיס ביקור לא רע בלשון המעטה (צילום: אייל לנדסמן) (צילום: אייל לנדסמן)
כרטיס ביקור לא רע בלשון המעטה(צילום: אייל לנדסמן)
 

 

את כספי אין צורך להציג, אבל עבור השחקנים והזמרים הצעירים, שעמדו אמש (א') על במת תיאטרון רמת-גן, המופע הזה הוא כרטיס ביקור לא רע בלשון המעטה. גם בשביל בית הספר למשחק, שהפיק את הערב בבימויו של אלון אופיר, מדובר בפלטפורמה המאפשרת להציג לראווה פַּאלָטה של כשרונות בייצור ביתי.

 

ביצועים שנותנים לשירים טוויסט חדש (צילום: אייל לנדסמן) (צילום: אייל לנדסמן)
ביצועים שנותנים לשירים טוויסט חדש(צילום: אייל לנדסמן)

 

אבל כל זה בצד. העיקר הם השירים, שנתפרו לתוך סיפור מסגרת שמתרחש כולו בפארק מוריק. ברוב המקרים זה עובד וגם אם לעתים באופן קצת מאולץ, עם ביצועים שנותנים לשירים שבוצעו קודם לכן אינספור פעמים טוויסט חדש, למי אכפת.

 

הערב, שיעלה ברצף מעתה ועד ראש השנה, פורש לראווה את רוחב היריעה המוזיקלית של כספי. בחירת השירים, שלבטח לא היתה קלה, מצוינת בין היתר כיוון שהיא מציגה מגוון סגנונות ונוגעת גם בשירים פחות מושמעים, שתמיד נעים לחזור אליהם.

 

ניצן אשל. תגלית הערב (צילום: אייל לנדסמן) (צילום: אייל לנדסמן)
ניצן אשל. תגלית הערב(צילום: אייל לנדסמן)
 

 

יש את "בצער לא רב" המוכר בביצוע האלמותי של ריקי גל שמבוצע בערב כפינג-פונג תיאטרלי מצוין בין ניצן אשל לרויטל זלצמן; יש ביצוע מקסים לשיר "היא חזרה בתשובה" של גלעד שמואלי; ואת "מערבה מכאן" בביצוע נשי מרובע; ודואט לשיר "נערת רוק" שיוצא לכאורה מזה המוכר, אבל למעשה הולך בעקבותיו; ואת "ילד אסור, ילד מותר" ששובר את הלב בביצוע שונה מאוד מהמקור של דניאל אפרת, ומעל לכל יש את ניצן אשל, תגלית הערב, שלמרות הנעליים הגדולות שאליהן נכנסה, מצליחה לשרוד בכבוד כסולנית ב"שיר היונה" ומרגשת במיוחד בשיר "אשה".

כתוספת מיוחדת לפינאלה, ניתן גם ביצוע מינימליסטי של הבמאי, אלון אופיר, לשיר "מישהו", שחתם את הערב בתחושה של עוד.

 

בהתחשב בעובדה שבפרמיירה ישב בקהל כספי בכבודו ובעצמו, מגיעות לחבורה הזו יותר ממחיאות כפיים, ולו רק על האומץ. כספי, אגב, היה יותר ממרוצה מהתוצאה. "הייתם נפלאים. כולכם", חילק המלחין מחמאות למבצעים ולא שכח גם את המעבד, "גם מבחינה מוזיקלית נהניתי מאוד". על פי מיטב המסורת שחרר כספי בְּפַנים חתומות את הפאנץ' המתבקש: "שירים מאוד מקוריים. הביצועים שלכם גרמו לי לחשוב שאולי כדאי לכתוב אותם שוב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתי כספי. עשה כבוד בחזרה
צילום: אלעד גרשגורן
לאתר ההטבות
מומלצים