שתף קטע נבחר

האלוף אייזנברג: הסבירות למלחמה כוללת גדלה

בנאום במכון למחקרי ביטחון לאומי בת"א, הזהיר אלוף פיקוד העורף מ"חורף איסלאמי רדיקלי" שיוביל למלחמה באזור, וחשף כי בסבב הלחימה האחרון נחשף בעזה אמל"ח חדש ומסוכן יותר

התחזית הקודרת של אלוף פיקוד העורף: האלוף אייל אייזנברג נאם הערב (יום ב') במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, והזהיר כי המהפכות בעולם הערבי וההידרדרות ביחסים עם טורקיה עלולים להוביל למלחמה במזרח התיכון.

 

תחזית ביטחונית קודרת - כותרות נוספות:

 

"זה מביא אותנו למסקנה שבתהליך ארוך טווח, הסבירות למלחמה כוללת הולכת וגדלה", אמר האלוף, "זה נקרא אביב העמים הערבי, אבל זה יכול להיות חורף איסלאמי רדיקלי, וזה מעלה את הסבירות למלחמה כוללת וטוטלית, אפילו עם יכולת לשימוש בנשק להשמדה המונית". 

 

חיילים מצרים באל-עריש. "חשש שסיני תהיה תחת ישות איסלאמית" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיילים מצרים באל-עריש. "חשש שסיני תהיה תחת ישות איסלאמית"(צילום: EPA)

 

הוא המשיך ופירט את האתגרים האזוריים: "איראן לא זנחה את תוכנית הגרעין שלה. להיפך, העסק שם ממשיך במלוא הקיטור. במצרים הצבא כורע תחת נטל הביטחון השוטף וזה מתבטא באובדן משילות בסיני והפיכת הגבול עם ישראל לגבול טרור, ואפשרות שסיני תהיה תחת ישות איסלאמית. בירדן, המלך מתמודד עם אתגרים לא פשוטים וישראל צריכה לוודא שהגבול איתם יישאר גבול של שלום.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"בסוריה, שלטונו של אסד נמצא על מדרון חלקלק מדם וככל שהעסק מתקדם שם, הוא לקראת סיום תפקידו בהיסטוריה הסורית, ואם יישאר, זה לא יהיה אותו אסד וגם לא בטוח שהוא יוכל לצאת מגבולות מדינתו. בלבנון, חיזבאללה מתחזק בזרועות השלטון, אבל לא איבד את רצונו לפגוע בישראל והיחסים עם טורקיה לא במיטבם. זה מביא אותנו למסקנה שבתהליך ארוך טווח הסבירות למלחמה כוללת הולך וגדל".

 

"חוסן העורף יכריע את המלחמה הבאה"

במהלך הנאום, גילה אייזנברג כי במהלך סבב ההסלמה האחרון בדרום, התגלה שבידי ארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועת עזה ישנו אמצעי לחימה חדש, שבגללו הונחה הציבור לנקוט באמצעי זהירות מוגברים. "גילינו אמצעי לחימה חדש שבעקבותיו הנחנו את הציבור להסתתר מתחת לשני גגות ולא מתחת לגג אחד", אמר, אך לא הרחיב באיזה סוג אמצעי לחימה מדובר.

 

פגיעת רקטת גראד ברכב. "העורף יהיה בעימות והחזית לא" (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
פגיעת רקטת גראד ברכב. "העורף יהיה בעימות והחזית לא"(צילום: זאב טרכטמן)

 

אלוף פיקוד העורף ציין כי בסבב הלחימה האחרון, ניצל לראשונה את הסמכויות שהוקנו לו לאחרונה במסגרת התיקון לחוק ההג"א. "לראשונה נקטנו בגישה של יוזמה והתקפיות, נצמדנו לראש העיר על מנת שלא יחליט על דעת עצמו אם לסגור עסקים או לימודים. אף על פי כן, השאיפה שלנו היא שישראל תישאר דמוקרטית ותנוהל על-ידי הדרגים

האזרחיים".

 

אייזנברג הוסיף כי רבע מהרשויות בישראל אינן מוכנות לשעת חירום וגם מתח ביקורת על כך שהן מסתירות מידע מהציבור. "אני ממש לא שבע רצון מכך והתופעה קיימת במגזר היהודי והערבי. נתנו לרשויות תרחישי ייחוס לזמן מלחמה ואני שואל כל ראש עיר, מה אתה רוצה לעשות עם זה?", אמר, "אנו עושים ביקורות לרשויות המקומיות והיינו שמחים אם הן היו מפרסמות את הדו"חות שנמצאים בשלטון המקומי. לאזרח מגיע לדעת הרבה יותר".

 

אלוף פיקוד העורף גם הזהיר מפני העימות הבא: "אנו עלולים למצוא עצמנו במצב שבו העורף יהיה בעימות והחזית לא. הם יירו עלינו טילים ואנו נגיב במטוסים. חוסן העורף יכריע את תוצאות המלחמה הבאה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף אייזנברג
צילום: צפריר אביוב
מומלצים