שתף קטע נבחר

מתנחלים ופלסטינים בזירת תג מחיר: 'שלום ייתכן'

יממה אחרי הרס מבנים לא חוקיים במגרון וחשיפת כתובת נאצה נגד מוחמד במסגד שהוצת בכפר סמוך, שכחו בשני הצדדים לרגע את השנאה. "כולנו בני אברהם. אפשר לחיות יחד"

כמה עשרות פלסטינים ומתנחלים, אנשי תנועת "ארץ שלום", נפגשו היום (ג') במגרון בניסיון לאחות את הקרעים. למפגש הנדיר הגיע גם הרב פרומן והרב האזורי של שומרון, אליקים לבנון. הקבוצה סיירה בחורבות מבני הקבע שנהרסו אתמול, אירוע הריסה שבמהלכו התפרעו מתנחלים ושישה בני נוער נעצרו.

 

אחרי הרס המבנים בהתנחלות מגרון:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

אחד הפלסטינים שהשתתפו בסיור, תושב כפר באזור חברון, אמר: "אני מבין את אנשי מגרון. גם בכפר שלי הרסו מבנים כמה פעמים. שום הריסה לא מובילה לשלטון או ביטחון. צריך ללמוד לחיות יחד".תושבי המאחז, עם זאת, לא נפגשו עם חברי הקבוצה. איתי הראל, מקים היישוב, אמר ל-ynet כי היה שמח לבוא לו היה מוזמן: "זו אולי לא העת המתאימה ביותר לסולחה, אבל אין לנו שום דבר נגד שכנינו הפלסטינים. למעשה, חיינו בדו-קיום טוב".

 

המסגד, תג המחיר, והסולחה היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המסגד, תג המחיר, והסולחה היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

משם המשיכה הקבוצה לכפר כוסרא, באזור שכם, שם בוצעה אתמול, לפי החשד, פעולת "תג מחיר" כשמסגד הוצת לאחר הרס המבנים במגרון וכתובות רוססו עליו. רגשות מעורבים ליוו את המארחים הפלסטינים, ואף שמוכתר הכפר כיבד את חברי הקבוצה המעורבת בהזמנה, ויכוחים קולניים בעד ונגד עיכבו את הקבוצה.

 

"כולנו בני אברהם". מפגש קצוות, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"כולנו בני אברהם". מפגש קצוות, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בשלב מסוים, כשנראה שחברי הקבוצה יצטרכו לשוב על עקבותיהם, התערב יושב ראש "ארץ שלום", נחום פצ'ניק, ואמר לתושבי הכפר: "אתם הבנים של ישמעאל, אנחנו של יצחק. יש לנו אב משותף. אנו מתנגדים לפגיעה במסגדים, מעשים

כאלה מנוגדים לאמונה באלוהים". בסופו של דבר תושבי הכפר אפשרו לשיירה להתקדם, וזו נסעה למרכז הכפר. שם, לצד המסגד שעליו רוססו כתובות נאצה, שוחחו מתנחלים ופלסטינים על האפשרות לחיות יחד בשלום.

 

"מסקנות פוליטיות על איך לפתור את הסכסוך לא יצאו משם, אבל עצם המפגש היה חשוב", אמר פנצ'ניק. "אמרתי להם שאם כולנו היינו נשכבים על האדמה ומקשיבים בשקט, היינו שומעים אותה בוכה על דם בני אברהם שנשפך. פתאום הם הבינו שיש עם מי לדבר והסיור נחתם באמירה חזקה של אחד מבכירי המקום. הוא אמר: 'עם מתנחלים כאלה אפשר לעשות שלום'".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסגד שהוצת בכפר כוסרא
צילום: סלמה א-דבעי, בצלם
ההרס בתוך המסגד
צילום: סלמה א-דבעי, בצלם
מומלצים