שתף קטע נבחר

רוב האוהלים פונו בתל-אביב; עימות ברוטשילד

עיריית תל-אביב פינתה אוהלים נטושים וחפצים ממאהלי רוטשילד, בן גוריון, נורדאו ומגינת לוינסקי. אחר כך פשטו עליהם עובדי ניקיון. כשהגיעו הפקחים, הם התקבלו בקריאות: "הכלבים שחולדאי שחרר הבוקר". הפעילים טוענים שמחשבים ניידים וציוד אישי נזרקו לאשפה

רון חולדאי לא מבזבז זמן: עימות מילולי חריף פרץ הבוקר (יום ד') בשדרות רוטשילד בתל-אביב, לאחר שהעירייה פינתה הלילה את רוב האוהלים והרכוש הנטוש מהשדרה, משדרות בן גוריון ונורדאו וממתחם גינת לוינסקי. כ-30 פעילים גירשו את הפקחים וכינו אותם "הכלבים שחולדאי שחרר הבוקר, נאצים במדי העירייה".

 

  • צילמתם את הפינוי? שלחו לנו למייל האדום או ב-sms למספר 5335

 

רק אתמול הגיעו פקחי עיריית תל-אביב עם פרחים למאהלי המחאה וביקשו להתפנות עד ראש השנה, אולם הבוקר העלתה העירייה הילוך ושלחה משאיות, שפינו אוהלים ורכוש נטוש מארבעת המתחמים. מרבית האוהלים בעיר פונו, וצבא של עובדי ניקיון שמצוידים במטאטאים ובזרנוקים, תפס את מקומם של הפעילים בשדרות התל-אביביות. 

 

עבודות הניקיון הבוקר ברוטשילד. עם מטאטאים וזרנוקים (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
עבודות הניקיון הבוקר ברוטשילד. עם מטאטאים וזרנוקים(צילום: בן קלמר)

  

פעילי מאהל רוטשילד צעקו לעבר הפקחים שעברו ותיעדו את האוהלים שנותרו: "אדוני הפקח, גם אותך נזרוק לפח". הם גם קראו להם עבריינים. יגאל רמב"ם, מראשי המאבק, אמר ל-ynet כי "מדובר במעשה ביזה של ממש. סמוך לשעה חמש בבוקר הגיעו הבריונים של חולדאי ובמעשה של 'גנב בלילה', זרקו לתוך משאיות האשפה אוהלים עם ציוד אישי שכלל ספרים, מחשבים ניידים ומכשירים אישיים".

 

לדבריו, "זה מעשה בריונות מהמעלה הראשונה, כי בעירייה לא מבינים שיש אנשים שהאוהלים האלו הפכו לבית היחיד שלהם בחודשיים האחרונים".

 

מחאת האוהלים - הכותרות האחרונות:

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "בהמשך להודעת מנהיגי המחאה על סיום שלב האוהלים, ובהמשך לפינויים של כ-600 אוהלים בעיר על-ידי המפגינים, ניקתה העירייה את השדרות מאוהלים עזובים וריקים, אשר היוו מפגע תברואתי". בעירייה הבהירו עוד כי יסייעו לפעילים להקים מתמחי הידברות ולהציב במקום האוהלים צליות ומחצלות, לצורך מעגלי שיח.

 

"רק הסטודנטים התפנו, אנחנו ממשיכים"

עם זאת, בכירי המאבק דחו את הטענות. לדברי דובר מאהל רוטשילד, רועי נוימן, היחידים שהודיעו על סיום שלב האוהלים היו אנשי התאחדות הסטודנטים, "שמייצגים חלק זעיר מהמוחים. אל לעירייה להיתלות בדברי יו"ר ההתאחדות, שמנהל כבר שבועות סדר יום עצמאי משלו, שאינו קשור בהכרח לשאיפותיהם של מאות האלפים הנוטלים חלק בתנועת המחאה העממית".

 

אוהלים אחרונים בשדרות רוטשילד. הרוב כבר פונו (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
אוהלים אחרונים בשדרות רוטשילד. הרוב כבר פונו(צילום: בן קלמר)

 

נוימן תקף גם את העירייה והעומד בראשה, רון חולדאי, והאשים אותו בהפניית גבו לתושבים. "אין פלא, זה ההמשך הטבעי של המדיניות הכלכלית שמנהיגה העירייה זה שנים, הפוגעת בעקביות בכל תושביה הלא-עשירים", טען. "אחרי שאתמול הבטיחה פומבית כי לא תפתח במבצע פינוי, הגיעו הפקחים בחסות החשיכה - כבמבצע הטעיה צבאי וחשאי - על-מנת לפגוע במחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, כאילו שבאויבים מדובר ולא באזרחים שומרי חוק".

 

ישי סקלי ממאהל נורדאו, שהיה עד לפינוי, חיזק את דבריו. "הם פעלו ממש כמו גנבים בלילה", אמר. "עיריית תל אביב החליטה לפרק את מאהל נורדאו באופן מוחלט באישון ליל, למרות סיכום מוקדם שתתאפשר המשך פעילות במאהל בתקופה הקרובה. מדובר בפעולה אכזרית וצינית, שבוצעה ללו צו וללא התראה. בזכות דיירי המאהל שהתעוררו לשמע המשאיות, נמנע פינוי מלא".

 

מאהל נורדאו הבוקר, אחרי הפינוי (צילום: ישי סקלי ) (צילום: ישי סקלי )
מאהל נורדאו הבוקר, אחרי הפינוי(צילום: ישי סקלי )

 

במאהל בן גוריון סיפרו הדיירים כי גם שם הגיעו גברים שניסו לפנות את אוהליהם ורכושם, אך גילו כי כל המאהל מאויש. "הם הגיעו ללא מדי עירייה ולא הסכימו לומר מיהם ומי שלח אותם", סיפר ל-ynet סרגיי, אחד הדיירים. "רק לאחר שאיימנו להזמין משטרה, הם הודיעו לנו שהם עובדי קבלן של העירייה".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

כפיר, פעיל אחר במקום, העיד כי "זה יכול היה להיגמר בצורה מאוד מכוערת. אין לאף אחד את הזכות לגעת ברכושי האישי, ובוודאי שלא לזרוק אותו לפח. הקריאה שנשמעה ב-3 בספטמבר לפיה המאהלים מתפנים, אינה נכונה. אנחנו כאן בשטח ומתכוונים להישאר. בפעם הבאה שינסו לפנות אותנו או להשחית את הרכוש שלנו, זה עלול להיגמר רע".

 

"זרקו לאנשים ציוד למשאיות זבל"

יואב פקטה ממאהל רוטשילד הוסיף: "הגיעו עשרות משאיות, שוטרי יס"מ ובלשים ופשוט לקחו את האוהלים ואת הציוד של האנשים וזרקו אותו לתוך משאיות זבל, כך שגם לא יהיה ניתן להחזיר אותו לאנשים. בן אדם קם בבוקר ויוצא לעבודה מהאוהל ותוך 20 דקות נעלם לו האוהל וכל הדברים שיש לו בתוכו, נעלם לו הבית".  

 

מנקים את השדרות מאוהלים  (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מנקים את השדרות מאוהלים (צילום: בן קלמר)
 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, אמר בתגובה, כי "הממשלה עלולה להוביל להתנגשות מיותרת עם המחאה ולכן עליה ועל הרשויות המקומיות לעצור את האיוולת הזו מיד. באוהלים יש עוד חסרי דיור שנאחזים בכוח ביריעות האוהל כדי לשרוד ולא ליפול לתהום, ואסור לרשויות לפנותם בכוח אלא לספק פתרון מיידי שיבוא במסגרת מסקנות הוועדה בעוד כשבועיים".

 

שמולי ציין כי רק שלשום נשלח מטעם ההתאחדות מכתב חריף לראש הממשלה הקורא לו למנוע פינויים בכוח. "עד לרגע זה", הוסיף שמולי, "לא טרח ראש הממשלה להגיב כלל". הוא הבהיר כי הסטודנטים ממשיכים במחאה ולא יפסיקו אותה עד שיימצאו פתרונות ראויים בסוגיית הדיור הציבורי.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במקום פעילים, פועלים. "מפגע תברואתי"
צילום: בן קלמר
אתמול חסמו פעילים את שדרות רוטשילד
צילום: עופר עמרם
מומלצים