שתף קטע נבחר

צדק אופנתי: התלמידים דורשים "שישי חופשי"

התלמידים מתחילים להבין שעם חלק מהגזרות החדשות בבתי הספר - איסורים על הגעה בכפכפים וגופיות למשל - הם יצטרכו להשלים. אבל את ההחלטה לבטל גם את הפריבילגיה של לבוש בסגנון חופשי ביום ו' יש מי שלא מוכנים לסבול: "זה לא צבא"

המחאה על "הצדק האופנתי" ממשיכה לעורר סערה בקרב בני הנוער. אחרי ההתקוממות שעוררו איסורים חדשים שנכנסו בשנת הלימודים הנוכחית בבתי ספר שונים בכל הנוגע לתלבושת אחידה, בימים האחרונים מצאו תלמידים סיבה נוספת לכעוס: ההחלטה שקיבלו השנה תיכונים רבים לבטל גם את נוהג "שישי חופשי". הנוהל הזה התיר לתלמידים להגיע בימי שישי בלבוש חופשי וללא כל הגבלה.

 

"מלחמה" על ארון הבגדים - כתבות אחרונות:

 

מאז תחילת שנת הלימודים כבר מחו תלמידים בבתי ספר שונים על שלל איסורים שנכנסו לתוקף, כמו למשל על הגעה במכנסיים קצרים, כפכפים, גופיות, חולצות גזורות, פירסינג לק ואודם. כעת, הם זועמים על כך שגם חופש הבחירה של יום שישי נלקח מהם בחלק מבתי הספר.

 

"זה שאנחנו אוהבות להתלבש יפה ולהתאפר לבית הספר דווקא מראה שאנחנו מכבדות את התיכון", אמרה תלמידה ממרכז הארץ. "הלבוש הוא חלק מהנשיות שלנו, וכשאנחנו מתלבשות יפה בבוקר זה נותן לנו כוח ואנרגיות להמשך היום. אבל כשאנחנו לובשות תלבושת אחידה בצבעים כהים אז גם הלימודים נראים קודרים". תלמיד אחר אמר: "ברגע שאנחנו כולם לבושים אותו דבר, אז ההרגשה היא של מדים בצבא, ואנחנו עדיין רק תלמידים בתיכון".

 

בתיכון "הולץ" גאים במדים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בתיכון "הולץ" גאים במדים(צילום: ירון ברנר)

 

עם זאת, מתברר כי לצד הטענות יש תלמידים רבים אחרים שדווקא חושבים כי התלבושת האחידה חשובה ומונעת פרובוקציות בבית הספר. "צריך להגיד את האמת - יש בעיקר בנות שמגיעות ללימודים באיפור מוגזם ובלבוש מאוד פרובוקטיבי, וזה לא נעים לשבת לידן בכיתה", אמר תלמיד מתיכון אחר.

 

מדים במקום טי-שירט: "חוסך זמן בבוקר"

בבית ספר "הולץ" מרשת "עמל" בתל-אביב התלבושת האחידה היא אכן מדי צבא - של חיל האוויר. לטענת התלמידים מדובר בגאוות יחידה: "כתלמידה ב'הולץ' אני גאה ללבוש את המדים של חיל האוויר ולהרגיש שייכות לבית הספר", מספרת ירדן אוחנה, בת 17. "הבגדים האלה נוחים מאוד, והם חוסכים לנו בבוקר זמן שנשרף על התלבטויות כמו מה ללבוש ואיזו חולצה חדשה לקנות".

 

לדברי אוחנה, "עצם זה שאין מותגי לבוש גורם לכל התלמידים להרגיש שווים ואין חלוקה לעשירים ועניים. זה לא באמת מפריע ללכת עם מכנסיים ארוכים, ומהר מאוד מתרגלים לזה. ממילא כשאנחנו יוצאים לבלות יחד או כשאנחנו נמצאים בטיולים ובימי גיבוש, כל אחד לובש מה שהוא רוצה ואין שום הגבלה".

 

אבי מידן, מנהל "הולץ", הוסיף: "היתרון של המדים זה שהם מטשטשים את המעמדות וההבדלים חברתיים בין הילדים ומסייעים בשמירה על סדר ומשמעת. אנחנו מתעסקים בעשייה חינוכית, וזה מתחיל בלבוש ובכך שהתלמידים מכבדים את המורה בקימה. ברגע שיש אווירה של חופש וכפכפים, אז זה בא לידי ביטוי גם בזלזול של התלמידים בבתי הספר. מבדיקות שערכנו עולה שהתלמידים מחפשים ללמוד במסגרות קפדניות, שבהן הראש פנוי ללימודים ופדגוגיה ולא לבעיות משמעת".

 

מנהל תיכון בצפון הארץ מסכים איתו: "אי אפשר לנהל מערכת חינוך ללא הצבת גבולות ברורים, כי אחרת יש תחושה של קייטנה. אין ספק שרבות מהבנות לובשות לבית הספר לבוש מאוד חושפני ופרובוקטיבי. כאן התפקיד שלנו המחנכים לעצור את התופעה ולהציב קווים אדומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחים על האיסורים על פרטי לבוש בפתיחת שנת הלימודים
מומלצים