שתף קטע נבחר

עימות רפובליקני: פרי ורומני התנגחו אחד בשני

שני המועמדים המובילים במרוץ הרפובליקני לנשיאות ארה"ב נפגשו לראשונה על בימה אחת. פרי: "ב-3 חודשים יצרתי יותר מקומות עבודה מאשר רומני יצר במסצ'וסטס ב-4 שנים". רומני לא נשאר חייב: "ג'ורש בוש יצר יותר ג'ובים ממך בטקסס". בנושא אחד היתה תמימות דעים בין כולם: "אובמה נשיא כושל"

הפוליטיקאים הרפובליקנים הבכירים עלו על הבימה והסירו את הכפפות: מושל טקסס ריק פרי ומושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני נפגשו הלילה (יום ה') בפעם הראשונה על בימה אחת בעימות טלוויזיוני בספריית רייגן בקליפורניה. לא עבר יותר מדי זמן ושני המועמדים המובילים בקמפיין הרפובליקני לנשיאות פתחו בשיגור אגרופים מילולים האחד לעבר השני.

 

ארה"ב בדרך לבחירות - כל העדכונים ב-ynet:

 

פרי, בהופעה ראשונה בעימות מאז הכריז לפני שלושה שבועות על כניסתו למרוץ לנשיאות ארצות הברית, ניסה להיכנס ברומני ולערער את ביטחונו. מנגד, רומני שמר על הופעה ממלכתית ונראה שזה היה ערב מאוד מוצלח מבחינתו.

 

מי יצר יותר מקומות עבודה? פרי (מימין) ורומני (צילום: AP) (צילום: AP)
מי יצר יותר מקומות עבודה? פרי (מימין) ורומני(צילום: AP)

 

פרי הוצג על ידי מנחה העימות מרשת NBC כמי שמוביל מדינה שבה החינוך כושל ועובדים מועסקים בתת תנאים. כאשר נשאל על מצב החינוך בטקסס, פרי לא השיב בישירות על השאלה ואמר: "אני יצרתי מיליון מקומות עבודה בתקופה שבה אמריקה הפסידה 2.4 מיליון מקומות עבודה".

 

"אובמה לא מבין איך פועלת כלכלה"

רומני שניסה להימנע מעימות ישיר הציג את עברו כמשקם חברות כושלות במגזר הפרטי, וסיכם ש"הנשיא ברק אובמה לא מבין איך פועלת כלכלה. אני מבין בזה כי חייתי את זה. הניסיון שלי לשקם חברות כושלות יסייע לי בבית הלבן".

 

בתגובה לדבריו של רומני, החליט פרי להיכנס בו ישירות: "רומני מבין בעסקים אבל בשלושה חודשים אני יצרתי בטקסס יותר מקומות עבודה מאשר רומני יצר בארבע שנים במסצ'וסטס".

 

"עימות ילדותי". פרי ורומני האפילו על שאר המועמדים (צילום: AP) (צילום: AP)
"עימות ילדותי". פרי ורומני האפילו על שאר המועמדים(צילום: AP)

 

ומה לרומני היה להגיד על כך? "טקסס היא מדינה ענקית שבה יש נפט. אין מקום להשוואה", אמר מושל מסצ'וסטס לשעבר. פרי המשיך לתקוף אותו: "מייקל דוקאקיס (לשעבר מושל מסצ'וסטס ומועמד הדמוקרטים לנשיאות ב-1988) יצר יותר ג'ובים ממך במסצ'וסטס". רומני לא נשאר חייב והשיב לפרי: "ג'ורג' בוש יצר יותר מקומות עבודה ממך בטקסס".

 

"כספי הביטוח הלאומי ישובו לצעירים? שקר מפלצתי"

ל"עימות הילדותי" נכנס ג'ון האנסטמן, מושל יוטה לשעבר, והזכיר לרומני ופרי שבתפקידו כמושל הוא יצר יותר מקומות עבודה מאשר בכל מדינה אחרת.

 

רומני ופרי שבו להתעמת כשעלתה השאלה של ביטוח לאומי. בשבוע שעבר אמר פרי על הביטוח הלאומי כי מדובר ב"הונאת פונזי": "הרעיון שצעירים עובדים ומשלמים לביטוח לאומי ולבסוף הכסף הזה יחזור אליהם, זה שקר", אמר פרי, "זהו שקר מפלצתי עבור הדור הזה ואנו לא יכולים לעשות להם את זה". בעימות הלילה הוא חזר על דבריו.

 

"הרפובליקנים לא ינצחו את אובמה ע"י התנגדות למדע". האנטסמן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הרפובליקנים לא ינצחו את אובמה ע"י התנגדות למדע". האנטסמן(צילום: AFP)

 

רומני הגיב לדבריו של פרי ואמר כי "אי אפשר להגיד שביטוח לאומי הוא תרמית כשמיליוני אמריקנים תלויים בו. נדאג לתקן אותו כדי שיפעל כמו שצריך". פרי שב והתעקש ש"זוהי הונאת פונזי לומר לילדים שלנו שהם ישלמו ביטוח לאומי והוא ימתין להם בעוד שלושים שנה. זה שקר".

 

בקמן: "אובמה הסיר עיניים מאיראן ומסכן את ישראל"

רומני, שהבין כי זכה בעימות הזה בליבו ציבור רחב שחרד לביטוח הלאומי, ניסה לשמור על פוזה נשיאותית וסיכם: "אנחנו שותפים לדבר אחד: הנשיא הזה חייב ללכת. אין לו מושג והוא חייב ללכת. בחרנו נשיא שמעולם לא היה במגזר הפרטי, מעולם לא היה מנהיג. אנחנו צריכים מישהו שיש לו ניסיון להחזיר את אמריקה למסלול. אני יודע איך לעשות את זה".

 

מישל בקמן, שלא הורגשה בעימות כמו שאר המועמדים, היתה היחידה שדיברה על ישראל בעימות והאשימה את אובמה שהוא "החליש אותנו, הסיר עיניים מאיראן ומסכן את ישראל בדרישה לחזרה לגבולות 67". בקמן גם התייחסה למהפכה האחרונה בלוב ואמר כי "אובמה טעה בהליכה ללוב. אנחנו לא יודעים מיהם האנשים האלה".

 

האנסטמן אמר כי הרפובליקנים לא יכולים לנצח בבחירות את אובמה על ידי התנגדות למדע ובלי לזכות בבוחרים המתונים ובעצמאים. "אני יכול להנהיג ואני יכול לנצח", הצהיר האנסטמן, שהלילה כמו כל המועמדים האחרים, עמד בצילו של הדו- קרב רומני-פרי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחצו ידיים והחליפו אגרופים מילוליים. פרי ורומני
צילום: רויטרס
הכניס צבע. פרי באיפור אחרון לפני העימות
צילום: AFP
היחידה שהתייחסה בעימות לישראל. בקמן
צילום: AFP
שק החבטות של הרפובליקנים. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים