שתף קטע נבחר

"נתניהו הנחה את ראש השב"כ לשתוק בכנסת"

ראש אמ"ן אינו היחיד שלא מדבר: חברי ועדת המשנה למודיעין טוענים כי קיבלו מסר לפיו יורם כהן לא יענה לשאלות בנוגע להתרעות שקדמו למתקפת הטרור בדרום. "ניסיון נואש לטייח"

מה נתניהו וברק רוצים להסתיר? לאחר שראש אמ"ן ונציג השב"כ סירבו לחשוף מידע אודות ההתרעות שהתקבלו לפני מתקפת הטרור בדרום לוועדת המשנה למודיעין של הכנסת ועוררו את זעם חבריה, היום (ה') מתברר שככל הנראה גם ראש השב"כ, יורם כהן, הונחה לשמור על שתיקה בכל הקשור לנושא.

 

מתיחות ביטחונית - כותרות נוספות ב-ynet

 

ביום ראשון הקרוב צפויים להופיע בפני חברי הוועדה החשאית ביותר של הכנסת הרמטכ"ל בני גנץ וראש השב"כ. לטענת גורמים בוועדה, אותה הנחיה שהועברה לאלוף אביב כוכבי ולנציג השב"כ בשבוע שעבר, נמסרה גם לכהן. לדבריהם, ראש השב"כ קיבל הנחיה זו מלשכת ראש הממשלה.

 

מופז עם נתניהו בדיון בוועדה. "אינו נתון למרותו של ראש הממשלה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מופז עם נתניהו בדיון בוועדה. "אינו נתון למרותו של ראש הממשלה"(צילום: גיל יוחנן)

 

הם ציינו כי גורמים מטעמו של ראש השב"כ העבירו מסר לחברי הוועדה, לפיו עליהם להימנע משאלות שעוסקות בהתרעות אודות הפיגוע המשולב בדרום, משום שלא יקבלו תשובות. אותו מסר עורר מחדש את זעמם של חברי הוועדה שתוהים איזה מידע מנסים נתניהו וברק להסתיר ומדוע.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בעקבות זאת, פנה יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שאול מופז, ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בטענה שישנה מגמת מידור שהולכת וגוברת כלפי הוועדה. ריבלין הודיע שיכנס ישיבה של כל הגורמים הרלוונטים על מנת ללבן את הסוגיה. הישיבה תיערך ביום ראשון וישתתפו בה ראש הממשלה ושר הביטחון.

 

בנוסף, ח"כ רוחמה אברהם (קדימה) פנתה השבוע למופז וביקשה ממנו לקדם הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק את התנהלות הדרג המדיני סביב אותן ההתרעות שהתקבלו לפני הפיגוע המשולב.

 

"העובדה שגורמי הביטחון הונחו שלא למסור מידע לחברי כנסת בישיבה שתכניה חסויים, מוכיחה שיש מה להסתיר. הניסיון הנואש לטייח מחזק את הצורך בבדיקה מעמיקה", אמרה ח"כ אברהם. גורמים אחרים בוועדה הוסיפו כי "עולה החשד שכעוצמת ניסיון הטיוח, כך עוצמת המחדל. אם הטיוח מגיע מהדרגים הגבוהים ביותר כנראה שיש להם מה להסתיר".

 

"מופז ימלא תפקידו על אפו וחמתו של ראש הממשלה"

בשבועות האחרונים טוענים חברי קואליציה כי מופז משתמש בוועדה על מנת לנגח את ראש הממשלה. מנגד, טוענים מקורביו של יו"ר ועדת חוץ וביטחון כי ההיפך הוא הנכון, ושנתניהו מוביל לסתימת פיות של אחת מהוועדות החשובות ביותר בכנסת.

 

"הוא ימשיך למלא תפקידו על אפו, חמתו וחששו של ראש הממשלה", אמרו מקורבי מופז לאחר ששמעו שאין בכוונת ראש השב"כ למסור מידע אודות ההתרעות. "ועדת חוץ וביטחון אינה נתונה למרותו של נתניהו ותמשיך למלא את תפקיד הפיקוח למען ביטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה. זאת גם אם הדבר אינו עולה בקנה אחד עם רצונו של ראש הממשלה".

 

מוועדת חוץ וביטחון נמסר: "כדי לממש את אחריותה הציבורית, ועדת חוץ וביטחון מוסמכת, על-פי תקנון הכנסת, לזמן כל גורם רלוונטי שיש בידו מידע הנדרש לצורך מילוי תפקידה בפיקוח ובקרה על מערכת הביטחון. להחלטה שלא למסור מידע לוועדה יש משמעות ציבורית, ערכית ומשפטית". מלשכת ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה לכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש השב"כ יורם כהן. ישמור על עמימות
צילום: נימרוד גליקמן
מופז. נאבק
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים