שתף קטע נבחר
צילום: gettyimages

הטקס ל-11.9: "ומחה השם דמעה מכל פנים"

בזה אחר זה עלו לבמה בגראונד זירו בניו יורק בני המשפחות של 2,977 הרוגי הפיגועים והקריאו את שמותיהם בתוספת דברי אהבה מאופקים. "מעולם לא הכרת אותי כי הייתי בבטן אמי כשנהרגת", ספד ילד לאביו. דובר חובש כיפה ציטט מישעיהו, אובמה הקריא תהילים וטס לפנסילבניה ובפנטגון

בקול חנוק, לצלילי מיתרים, עלו בזה אחר זה בני משפחותיהם של קורבנות המתקפה על מגדלי התאומים , הקריאו את שמות אהוביהם ואמרו דברי אהבה וגעגועים מאופקים. ארצות הברית מציינת היום (יום א') עשור למתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה שאירעה בשטחה. שיאו של היום באירועי הזיכרון באתרים שבהם התרסקו ארבעת מטוסי הנוסעים - בגראונד זירו בניו יורק, בפנטגון בוושינגטון ובשנקסוויל, פנסילבניה. הטקסים החלו בשעות שבהן התרסקו המטוסים. ynet העביר את הטקסים השונים בשידור חי.

 

"לדודי היקר וסנדקי, לעולם לא נשכח אותך, החיים במשפחתנו אינם אותו הדבר מאז אותו יום לפני עשר שנים", ספדה צעירה לדודה, "אני יודעת שאתה רואה אותנו מלמעלה וצופה גם במשחקים של הדאלאס קאובויז, אז תן לנו ניצחון הערב". בני משפחה אחרים סיפרו ליקיריהם על ילדים שרק התחילו ללכת לבית הספר והבטיחו להעביר להם את מורשתם.  

 

הנכדה לצד שמו של סבה שלא הכירה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנכדה לצד שמו של סבה שלא הכירה(צילום: AFP)

 

הקראת השמות, שנמשכה מספר שעות, חשפה את הרקע האתני והדתי המגוון של הנספים. שמות היספאניים, איטלקיים, יפניים, הודים ואפריקניים לצד שמות אנגליים, איריים ועוד. שמותיהם של נוצרים לצד יהודים ומוסלמים. גם עברית נשמעה בטקס: דובר חובש כיפה סיים את דבריו במילים מתוך ישעיהו כ"ה ח', "ומחה השם דמעה מעל כל פנים", ותרגם אותם לאנגלית. 

 

ארה"ב מציינת עשור ל-11/9 - סיקור נרחב ב-ynet:

זוכרים מסביב לעולם - צפו בתמונות

הבוס שאיבד 700 אובדים, והציל את החברה

נאבק לבד בחוטפים: הגיבור הישראלי ב-11/9

צפו: כך נראה אסון התאומים מהחלל

המוסד הפיל את התאומים? כל קונספירציות 11.9

עשור לאירועי 11.9. צפו באלבום זיכרון 

קלטות 11/9 נחשפות: "הטייס נדקר, קשה לנשום"

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ורעייתו מישל נכחו בטקס בניו יורק לצד הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, ורעייתו לורה. אך הטקס לא נועד לנאומים פוליטיים. אובמה הסתפק בקריאת מזמור מ"ו מתהילים. "אלוהים לנו מחסה ועוז, עזרה בצרות נמצא מאד. על כן לא נירא בהמיר ארץ ובמוט הרים בלב ימים", ציטט אובמה מסר של עוצמה ואמונה. בוש קרא את מכתבו המפורסם של הנשיא אברהם לינקולן לאם ששכלה חמישה בנים במלחמת האזרחים.

 

אתר ההנצחה להרוגים נפתח היום                 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אתר ההנצחה להרוגים נפתח היום (צילום: AFP)

 

לבו של הטקס היה הקראת השמות ודברי המשפחות, לאחר דקת דומייה. הורים, ילדים, אחים, אחיינים וחברים עלו לבמה, חלקם אוחזים בתמונות ההורגים. "אחותי היפה, אנחנו אוהבים אותך ומתגעגעים עלייך נורא", אמרה אישה בקול נשנק. "זיכרך עורר בי השראה להיות אדם טוב יותר", אמרה אשה אחרת לאמה. ספדה אשה לבעלה. אלמנה אחרת פנתה לבעלה המת בספרדית והבטיחה לזכור אותו לנצח.  

 

"היה שלום חברי הטוב, מורי וגיבורי", ספדה אשה לבעלה (צילום: AP) (צילום: AP)
"היה שלום חברי הטוב, מורי וגיבורי", ספדה אשה לבעלה(צילום: AP)

 

אחד הילדים ריגש את הקהל במיוחד כאשר פנה לאב שמעולם לא הכיר. "מעולם לא הכרת אותי כי הייתי בבטן אמי כשנהרגת. אני אוהב אותך אבא, אני אוהב אותך על כך שאהבת את הרעיון של להביא אותי לעולם. הלוואי שיכולת להיות לצדי כדי ליהנות יחדיו מהחיים האלה". גבר צעיר ספד לאביו הפרמדיק שהגיע לסייע לנפגעים. "אבא, אתה כבר סבא עכשיו, בני כמעט בן שלוש ולא אתן לו לשכוח לעולם שסבו היה גיבור".

 

פעמון לציון הפגיעה במגדלים

במהלך הטקס, הושמע קול פעמון בזמנים שבהם פגעו המטוסים בבניינים ובשעות נפילת הבניינים. בין לבין הושמעו קטעי קריאה ומוזיקה קצרים. בין היתר שר הזמר פול סיימון את שירו המפורסם "קולות הדממה" כשהוא מלווה את עצמו בגיטרה. 

 

הנשיא אובמה ורעייתו מישל, לצד בוש הבן ורעייתו לורה (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשיא אובמה ורעייתו מישל, לצד בוש הבן ורעייתו לורה(צילום: AP)

 

אובמה דילג בין כל האתרים ללא יוצא מן הכלל. לאחר הטקס בגראונד זירו עבר אובמה לזירת ההתרסקות של טיסה 93 בשדה ליד העיירה שנקסוויל שבפנסילבניה, שם הניח זר, ושב לוושינגטון כדי להניח פרחים ביד הזיכרון לחללי הפיגוע בפנטגון.

 

הטקס הראשון, בניו יורק, נפתח ב-08:46 בבוקר (שעון מקומי), המועד המדויק שבו פגע מטוס הנוסעים הראשון, של חברת "אמריקן אירליינס", במגדל הצפוני. ב-09:03 צוינה התרסקות טיסה 176 של חברת "יונייטד" במגדל הדרומי. בטקס הזה נחנך לראשונה אתר ההנצחה לחללי הפיגוע במגדלי התאומים. האתר כולל שני מפלי מים ענקיים ושתי בריכות, שבהן "משתקפים" מגדלי התאומים ושמות הנספים.

 

אירועי הזיכרון נערכים במקום התרסקות המטוסים. גראונד זירו, ניו יורק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אירועי הזיכרון נערכים במקום התרסקות המטוסים. גראונד זירו, ניו יורק(צילום: EPA)

 

ב-09:37 צוינה הפגיעה של טיסה 77 של "אמריקן איירליינס" בפנטגון בטקס שבו נכחו סגן הנשיא ג'ו ביידן ומפקד המטות המשולבים מייק מאלן. ב-10:03 צוינה ההתרסקות בפנסילבניה. בוושינגטון ובניו-יורק ייערכו גם אירועי תפילה. בוושינגטון הועברה התפילה מהקתדרלה הלאומית, שניזוקה בהוריקן "איירין", למרכז קנדי, ואובמה ישתתף בה בשעה 20:00 בערב לפי שעון ארה"ב. טקסים ייערכו בעוד 21 ערים מרכזיות ברחבי המדינה, וגם ברחבי העולם צוין היום בטקסים ותערוכות.

 

אב שכול באתר ההנצחה בגראונד זירו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אב שכול באתר ההנצחה בגראונד זירו(צילום: EPA)

 

לצד הנשיאים השתתפו בטקס גם מושל ניו יורק אנדרו קומו, מושל המדינה לפני עשר שנים ג'ורג' פטקי, ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג, ראש העיר בעת אסון התאומים רודי ג'וליאני ומושל ניו ג'רזי כריס כריסטי.

 

נשיא ארה"ב וקודמו חולקים כבוד לנספים. אובמה ובוש בגראונד זירו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא ארה"ב וקודמו חולקים כבוד לנספים. אובמה ובוש בגראונד זירו(צילום: AFP)

 

הטקס בפנסילבניה: "נתיב גבורה חדש"

סמוך לפנטגון התכנסו קרובי משפחתם של 184 הנספים בהתרסקות המטוס לציין את התרסקות טיסת אמריקן 77 בלבה של מערכת ההגנה האמריקנית. באתר הזיכרון מונצחים ההרוגים באמצעות 184 ספסלים שעליהם חרוטים שמותיהם. 125 מהם היו עובדי משרד ההגנה.

 

הטקס בפנטגון. 184 ספסלים שעליהם חרוטים שמות ההרוגים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הטקס בפנטגון. 184 ספסלים שעליהם חרוטים שמות ההרוגים(צילום: רויטרס)

 

סגן הנשיא ג'ו ביידן אמר בטקס כי המחבלים שאפו "לשנות את אופן חיינו, להוריד אותנו על ברכינו, לכופף את רצוננו ולשבור את נחישותנו. הם לא הכירו אותנו". שר ההגנה לאון פאנטה ציין את 6,200 חיילי הצבא האמריקני שנהרגו במלחמות בעיראק ובאפגניסטן, בעשור שחלף מאז הפיגועים. בטקס נכח גם ראש המטות המשולבים, האדמירל מייק מאלן. 

 

ביידן, פאנטה ומאלן בטקס בפנטגון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ביידן, פאנטה ומאלן בטקס בפנטגון(צילום: AFP)

 

בפנסילבניה התאספו בני משפחותיהם של 40 הנוסעים ואנשי הצוות שנהרגו כשטיסה 93 התרסקה בשדה ליד העיירה שנקסוויל, לאחר שהנוסעים התקוממו נגד חוטפיהם ומנעו מהם לכוון את המטוס לגבעת הקפיטול בוושינגטון. מושל פנסילבניה טום קורבט אמר בטקס כי הקורבנות "שירטטו נתיב חדש וקבעו רף חדש לגבורה אמריקנית".

 

אבלה ליד "קיר השמות" בפנסילבניה (צילום: AP) (צילום: AP)
אבלה ליד "קיר השמות" בפנסילבניה(צילום: AP)

 

מלבד קרובי הנספים, נכחו בטקס 2,000 מבקרים, שזכו למחיאות כפיים בעמידה מבני המשפחות. סוזן סטיין, בת 52, נוהגת לפקוד את האתר מדי יום שנה. "אני מרגישה שונה כל שנה כשאני עוזבת את המקום", אמרה, "אני מרגישה טוב יותר בלב".

  

בוש: לא מתחרט על שנעשה לאחר הפיגועים

קודמו של אובמה בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, אמר היום כי אין בו כל חרטה למעשים שביצע מאז פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר, בהם היציאה למלחמה בעיראק והשימוש בשיטות חקירה שנויות במחלוקת נגד חשודים בטרור. כאשר נשאל בוש אם מדיניותו לאחר פיגועי הטרור הצליחה למנוע מתקפה נוספת על ארה"ב, הוא השיב: "כן, אני מאמין בכך". 

 

אובמה מניח זר באתר ההתרסקות בשנקסוויל, פנסילבניה (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה מניח זר באתר ההתרסקות בשנקסוויל, פנסילבניה(צילום: AP)

 

"כמה מהטקטיקות יכלו להיות אחרת" בעיראק לאחר הדחתו של סדאם חוסיין" אמר בוש בראיון לעיתון "USA TODAY". "אותו הדבר עם אפגניסטן ואותו הדבר עם התוכנית למעקב וציתותים אחר חשודים בטרור".

 

בהתייחסו ליום השנה העשירי לפיגועי 11 בספטמבר, אמר  אתמול אובמה כי "היום ארצות הברית חזקה יותר ואל-קאעידה נמצא בדרך לתבוסה".

 

אובמה ניצל את נאום הרדיו השבועי שלו כדי להתייחס למתקפת הטרור בניו יורק, וושינגטון ופנסילבניה, שגבתה את חייהם של כ-3,000 איש. "הודות למאמצים הבלתי פוסקים של הצבא והמודיעין, גורמי אכיפת החוק ואנשי המשרד לביטחון פנים, אסור שיהיה ספק: היום, אמריקה חזקה יותר ואל-קאעידה נמצא בדרך לתבוסה".

  

בזמן ששוטרים בוושינגטון וניו יורק ניהלו חיפושים בניסיון למנוע פיגוע ביום השנה למתקפת הטרור, בעקבות התרעה שהעביר מודיע בגבול אפגניסטן ופקיסטן, הודה הנשיא האמריקני כי "אנו נאבקים באויב נחוש, ואל תטעו - הם ימשיכו לנסות לפגוע בנו שוב. אבל בסוף השבוע אנחנו שוב מוכיחים שאנחנו ממשיכים לעמוד על המשמר".

 

בישראל ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בתערוכה לציון עשור לפיגועי ה-11.9 וקשר בין אירועי היום למאמץ העולמי למנוע מאיראן נשק גרעיני: "עשור אחרי, הסבירות שהנשק הקטלני ביותר ייפול לידיים הקיצוניות ביותר הוא מוחשי. תקיפה גרעינית של טרוריסטים תוכל להפוך בקרוב לסכנה אמיתית ואסור לתת לזה לקרות. ארצות הברית צריכה לעשות את כל שבכוחה על מנת למנוע מאיראן נשק גרעיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבוד לנספים. אתר ההנצחה בגראונד זירו, ניו יורק
צילום: EPA
הנשיאים זוכרים את הנספים. אובמה ובוש
צילום: AFP
נציג ממחלקת הכבאות של ניו יורק מצדיע במהלך הטקס
צילום: EPA
ילדה צופה בטקס בניו יורק
צילום: רויטרס
שוטרים סביב מקום הטקס בניו יורק
צילום: AFP
שמי ניו יורק, הלילה
צילום: AP
פול סיימון ניגן את "צלילי הדממה" בטקס בניו יורק
צילום: AFP
מומלצים