שתף קטע נבחר

"בצלם": צה"ל שולל את זכות המחאה הפלסטינית

הארגון טוען בדו"ח שישראל מתייחסת "באופן כמעט אוטומטי" להפגנות בשטחים כהפרות סדר ופוגעת גם באוכלוסייה שאינה לוקחת חלק במחאה. בצבא דוחים את הטענות

הגבול מטשטש בין הבעת מחאה להתפרעות אלימה? ערב הפנייה הפלסטינית להכרה כמדינה באו"ם, ועל רקע החשש לגל מחאה בשטחים, מפרסם הבוקר (ב') ארגון "בצלם" דו"ח בו נטען שישראל שוללת את זכות המחאה של הפלסטינים. מחברי הדו"ח טוענים כי כוחות הביטחון מתקשים להתמודד עם הפגנות של פלסטינים ומתייחסים אליהן באופן כמעט אוטומטי כהפרות סדר.

 

תיעוד פיזור הפגנה בנבי-סאלח (צילום מטעם "בצלם"):

 

בארגון התייחסו כדוגמה להפגנות השבועיות המתקיימות בכל יום שישי בכפר הפלסטיני נבי סאלח. המחאה השבועית, הנמשכת כבר שנים, החלה בשל סכסוך בין פלסטינים למתנחלים על שימוש במעיין סמוך. לפי הדו"ח, צה"ל מתייחס לכל הפגנה באזור כהפרת סדר, גם כאשר משתתפיה אינם נוקטים באלימות. עוד נטען כי כוחות הביטחון, המכריזים על האזור "שטח צבאי סגור", מפזרים את התהלוכות במקום עוד לפני שהן יוצאות לדרכן.

 

מחאה עממית או הפרות סדר מסוכנות? דיווחי ynet מנבי סאלח:

 

למרות הטענות של הארגון על פגיעה בחופש המחאה של הפלסטינים, לא פעם מדווח על התפרעויות אלימות במהלך הפגנות בשטחים, בין השאר גם בנבי סאלח. כוחות הביטחון מתמודדים מידי שבוע עם זריקות אבנים ובקבוקים, ובתגובה משיבים בירי אמצעים לפיזור הפגנות.

 

הפרות סדר בהפגנה בנבי סאלח, "אלים ומסוכן"  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפרות סדר בהפגנה בנבי סאלח, "אלים ומסוכן" (צילום: רויטרס)

 

מחברי הדו"ח טוענים כי התמודדות צה"ל עם ההפגנות פוגעת בכל תושבי הכפר, בהם גם מי שאינם לוקחים חלק במחאה. לדבריהם, כלל התושבים בכפר נתונים בזמן ההפגנות לעוצר וכן נחשפים לירי גז מדמיע. בארגון "בצלם" מדגישים שהזכות להפגין מעוגנת באמנות בינלאומיות שישראל חתומה עליהן.

 

מנגד, במערכת הביטחון דחו את הטענות על פגיעה בזכות המחאה.

בתגובת דובר צה"ל בדו"ח נמסר כי "מדיניות הצבא היא לא לפזר הפרות הסדר, גם אם אינן חוקיות, כל עוד ההפגנות אינן אלימות או מסכנות עוברי אורח או את אנשי כוחות הביטחון". עם זאת בצה"ל הדגישו כי "הניסיון מלמד שכל הפרות הסדר שיוצאות מהכפר נבי סאלח בימי שישי, מתפתחות בפועל לכדי הפרות סדר אלימות ומסוכנות, ועל כן, צה"ל נאלץ לפעול לפיזורן מייד עם תחילתן, בטרם יתפתחו מצבים קשים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגין פלסטיני בנבי סאלח
צילום: AP
פיזור הפגנה בכפר
צילום: רויטרס
מומלצים