שתף קטע נבחר

בוז'י: "זה לא ספין, אח שלי". שלי: "אין לו סיכוי"

המועמדים לראשות העבודה דיברו בשידור החי ב-ynet מהקלפי, והביעו ביטחון בנצחונם. יחימוביץ' הבטיחה לקבל כל תוצאה ומצנע הכריז: "אין דם רע". פרץ: מתחייב ל-19 מנדטים. הרצוג התלונן: שולחים SMS-ים ומתחזים לי

הבחירות המוקדמות במפלגת העבודה בעיצומן, וכל אחד מהמועמדים מתעקש כי יסיים את היום כשידו על העליונה. בשידור החי ב-ynet הפגין יצחק (בוז'י) הרצוג מה שנראה כמו ניסיון להתחבר לעם ולשטח. "אני הולך לנצח וזה לא ספין, אח שלי", הוא אמר כשבא לבקר בקלפי ברמת אביב. נכון ל-14:00, ארבע שעות לאחר פתיחת הקלפיות, הצביעו כ-17 אחוזים מכ-66 אלף בעלי זכות הבחירה. אחוז הצבעה דומה נרשם בשעה זו גם בבחירות הקודמות.

 

העבודה בוחרת - הכותרות האחרונות:

 • 4 מועמדים נותרו בעבודה: "נביא 19 מנדטים"
 • הרצוג: יחימוביץ' מסתירה עמדות, שתבוא לעימות

  יחימוביץ' עתרה נגד העבודה: "חרקירי פוליטי"

   

  בעוד תומכיו של עמרם מצנע צועקים ברקע, הרצוג אמר ש"אני לא צריך להקת מעודדות, אני הולך להיות ההפתעה הגדולה של הבחירות האלה. זה לא ספין, לך תבדוק את העובדות, אח שלי. לך תשאל בהסתדרות, לך תשאל את האנשים של פואד, לך תשאל ראשי מטות, אפילו חכ"ים לשעבר, דמויות פוליטיות ופורום הוותיקים של המפלגה, שהודיע רשמית שהם תומכים בי, ככה זה הולך".

  הרצוג זוכה לחיבוק מהמצביעים. "ההילר והקילר של המפלגה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הרצוג זוכה לחיבוק מהמצביעים. "ההילר והקילר של המפלגה"(צילום: מוטי קמחי)
  "זה בסוף פוליטיקה. אני לא צריך את כל הצבע והדאווין והאבו-עלי הזה", הוסיף הרצוג. "אני הולך להיות ההפתעה הגדולה של הבחירות האלה. אם עמיר או שלי נבחרים המפלגה מתפרקת לרסיסים. אני מנהיג מאחד, לא מפלג. אני לא עוזב, אני חייל נאמן שלה ואכבד כל תוצאה, אבל אני הולך לנצח". אחת התומכות ברקע אמרה שהוא "קילר", והמועמד הגיב בהתלהבות: "אני ההילר והקילר של מפלגה העבודה".

   

  הרצוג בדרך לקלפי. "אני לא צריך להקת מעודדות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הרצוג בדרך לקלפי. "אני לא צריך להקת מעודדות"(צילום: מוטי קמחי)

   

  במקביל נמסר ממטהו כי הוגשה תלונה לוועדת הבחירות על התחזות, בעקבות הפצת מסרונים "היוצרים מצג שווא כאילו נשלחו ממטה הרצוג". לפי המטה, בהודעות נטען כי המתפקד שקיבל את ההודעה אינו זכאי להצביע, בצירוף הפניה לטלפון המעביר את המתקשר להודעה קולית מוקלטת של הרצוג.

   

  במקביל, נרשמו תלונות גם מצד פעילים בקלפי בבית ג'אן, שמחו על החלטתו של יו"ר ועדת הקלפי במקום, להוציא את תיבת הקלפי מחוץ למתחם ההצבעה. לטענתם, נציג מטה הרצוג שניסה לעצור זאת, הותקף. בעקבות התקרית, פנה מטה הרצוג לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לפסול את הקלפי, אולם במפלגה הבהירו כי הוצאת התיבה אושרה על-ידי ונעשתה בכפוף לנהלים, כדי לאפשר גישה לנכים. בנוסף, בקלפי בקריית אונו נרשמו עימותים בין תומכי הרצוג ויחימוביץ', שכללו צעקות ותלישת שלטים.

  "רק בלילה אפשר יהיה לחגוג"

  יחימוביץ' ציירה תמונה אחרת כשהגיעה לקלפי ברמת אביב. "כולם יודעים שבסופו של דבר זה ביני לבין פרץ, כי בוז'י ומצנע חסרי סיכוי להעפיל לסיבוב השני", ציינה. "אנחנו מצוידים באנרגיות ואני כל הזמן משדרת לחבר'ה שלי לא להיות יהירים, זחוחים ושאננים, אלא לעבוד בצורה מאורגנת וטובה. רק בלילה אפשר יהיה לחגוג".

   

  יחימוביץ' מוקפת תומכים. מפסיד שעוזב לא מבין את כללי המשחק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  יחימוביץ' מוקפת תומכים. מפסיד שעוזב לא מבין את כללי המשחק(צילום: מוטי קמחי)
   

  "הקפדתי בכל מערכת הבחירות לא לתקוף אף מועמד אחר ואני לא אתחשבן עם אף אחד אחרי", הוסיפה יחימוביץ'. "נכון שיש הרבה אגואים ולא מצפה לי עבודה קלה, אבל אני מאמינה שהעניינים הפרסונליים נבעו מזה שלא היה יעד וחזון. כשנתכנס סביב יעד משותף, אז לכולם יהיה מה לעשות ונדבק יחד. להגיד 'אני עוזב אם אני לא מנצח' זה חוסר הבנה של כללי המשחק. אני אקבל כל תוצאה וכך אני מצפה מהציבור כולו". 

   

  מצנע: יחד עם בוז'י, היינו מנצחים

  עמרם מצנע, שכניסתו לאולם לוותה בקריאות "הוא מנהיג", הבהיר בדבריו כי הוא זה יכול להחזיר את העבודה לימי גדולתה. "אני בטוח שהמצביע הממוצע רוצה קודם כל שמפלגתו תהיה בשלטון, ואני יכול להחזירהּ לשלטון. השאלה היא מי יכול להביא את העבודה למעמד משמעותי בפוליטיקה בארץ, וזה רק אני".

   

  בתגובה לניסיונות יריביו להציגו כמועמד חסר סיכוי, אמר מצנע: "אני אף פעם לא הייתי קורבן, אני בדרך-כלל מנצח. כך גם היה בבחירות הקודמות, כשבשטח אמרו 'מצנע?' ואנחנו לקחנו בגדול. אני לא עוסק בסקרים, אם אתה שואל מי מביא ניסיון ביטחוני, חברתי, חינוכי ומוניציפאלי – זה אני", הוא הדגיש, "אני המבוגר האחראי שיכול לאחד סביבו את המפלגה".

  יחד עם זאת, הבהיר מצנע כי בינו בין המועמדים לא שורר מתח, והוא גם לא צפוי לאיים על יחסי העבודה ביניהם לאחר ההכרעה בבחירות המקדימות. "אין דם רע בינינו, אנו משוחחים ונפגשים גם בארבע עיניים. מנהיגותי ללא ספק תתקבל על-ידי כולם", אמר. הוא התייחס גם ליוזמתו לאחד כוחות עם הרצוג, שעלתה במהלך הקמפיין ולא יצאה לפועל: "אני מצטער שבוז'י לא הצטרף אלי כי היינו יכולים לנצח – הדרישה שאצטרף אליו הייתה הזויה".

  עמיר פרץ, שהצביע בשדרות ולא הגיע לתל-אביב, הבטיח קודם לכן: "אנחנו נבנה אג'נדה חדשה עם מאבק חברתי ומאבק לשלום". בהקשר למאבק עם יחימוביץ', ציין ש"אני לא חושש - תמיד טיפחתי סביבי אנשים טובים - אני שמח שאומרים שהבאתי תלמידים טובים. ב-2006 אמרו שהעבודה מתרסקת, הסקרים נתנו לי 10 מנדטים וקיבלנו 19. אני מתחייב ל-19 מנדטים".


  וותיקי המפלגה גם שמים לב לשינוי שבאוויר. "אני מרגיש שיש

  התעוררות של החברים בזמן האחרון", ציין יצחק פולסקי, שחבר במפלגה כבר כמעט 70 שנה. יש מפקד רציני של אנשים חדשים, בין המתפקדים יש הרבה צעירים. מלבד זאת בישראל בכלל יש אווירה פוליטית וזה טוב".

  לדברי פולסקי, "ישראל שוב זקוקה למפלגת עבודה חזקה - למפלגה סוציאל דמוקרטית, חברתית, שדואגת גם לפוליטיקה ולביטחון וגם לכלכלה, לעובד הקטן וגם לתעשייה. גם הפעם יש מועמדים ראויים, והבעיה היא דווקא שיש יותר מדי מועמדים למנהיגות ופחות מדי מתפקדים שבוחרים". הקלפיות יינעלו ב-22:00 אז ייפתח בבית המפלגה בבית ברל אולם מרכזי בו ירוכזו כל נתוני ההצבעה.


 •  

  בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר. ynet העביר שידור חי מהקלפי בת"א. צילום: אסי כהן, הפקה רוני גל ומגלי סקידלסקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרצוג. "אהיה ההפתעה הגדולה"
  צילום: ירון ברנר
  שלי יחימוביץ'
  צילום: ירון ברנר
  עמיר פרץ
  צילום: אליעד לוי
  עמרם מצנע
  צילום: אבישג שאר ישוב
  מומלצים