שתף קטע נבחר

אובמה לישראל: אל תפגעו בפלסטינים אם יוכרו

הנשיא האמריקני הבהיר כי יתנגד בצורה "תקיפה מאוד" לניסיון פלסטיני לקבל הכרה במדינה. מנגד, קרא לישראל לא לנקוט צעדים חריפים, שרק יפגעו בה

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שב והודיע הלילה (יום ג') שיתנגד בתוקף לכינון מדינה פלסטינית, אך בה בעת הזהיר את ישראל מתגמול על מהלך פלסטיני באו"ם, כמו הפסקת העברת משאבים לפלסטינים. במקרה שכזה, לדברי הנשיא האמריקני, ישראל "תפגע בעצמה".

 

אובמה עדיין מאמין שבסופו של דבר יעדיפו הפלסטינים לבקש מעמד של "מדינה משקיפה", שאין לה זכות הצבעה. בראיון לכמה כלי תקשורת היספנים, הבהיר חד-משמעית כי ארה"ב תטיל וטו: "אם הנושא יובא למועצת הביטחון, נתנגד לו בצורה תקיפה מאוד". לדבריו הניסיון הפלסטיני לקבל הכרה באו"ם הוא "הסחת דעת" שלא תביא ליצירת מדינה פלסטינית.

 

אובמה מתרחק באחרונה מהנושא הישראלי-פלסטיני בגלל האכזבה שלו משני הצדדים. על-פי דיווחים שונים, הוא לא שוחח כלל עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מאז שיחתם האחרונה בחודש פברואר, שבה לא הצליח לשכנע את המנהיג הפלסטיני לחזור לשולחן המו"מ בשיחת טלפון ממושכת. פגישה אחרונה בין אובמה ונתניהו בבית הלבן בחודש מאי נגמרה בטונים צורמים.

 

אובמה שקוע כעת עד צוואר בענייני כלכלה ותעסוקה בארה"ב וזנח כמעט לחלוטין את הנושא הישראלי-פלסטיני, וכעת נאלץ לטפל בנושא לקראת העצרת הכללית בשבוע הבא, שבה גם הוא ישתתף.

 

"הנושא הזה יפתר רק בין הישראלים והפלסטינים בהסכמה כלשהי", הדגיש הנשיא האמריקני, "ברור שיש לנו רק אצבע אחת בעצרת הכללית וברור גם שיש הרבה מאוד מדינות המוכנות ללכת עם הפלסטינים, תלוי בהחלטה. מה שקורה בניו-יורק יכול למשוך תשומת לב גדולה, אבל זה לא הולך לשנות את המציאות בשטח, עד שהישראלים והפלסטינים לא יישבו לדבר", הדגיש. 

 

רוסיה הודיעה אתמול רשמית שתתמוך בבקשה הפלסטינית להצטרף כחברה מלאה לאו"ם. שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, צוטט בסוכנות הידיעות אינטרפקס: "אנחנו בהחלט עומדים להצביע בעד ההצעה של הפלסטינים, אבל אני חייב לומר שאנחנו לא נלחץ עליהם לפעול. אנחנו אומרים 'נתמוך בכל מה שתחליטו'. זו הבחירה האסטרטגית, המדינית והדיפלומטית שלכם, אם תרצו להצטרף לאו"ם".

 

האיחוד האירופי טרם גיבש את עמדתו בנוגע לפנייה הפלסטינית. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, התייחסה לנושא בפגישה עם שר החוץ המצרי בקהיר ואמרה: "אנחנו בטוחים כי הדרך להתקדם היא באמצעות משא ומתן".

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תפגעו בהם. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים