שתף קטע נבחר

סופרמן שלי, רציתי שתדע

בתערוכה "ראיתי את סופרמן מנסה לעצור מונית" מפרק המעצב האמנותי איתן לוי את דמותם של גיבורי העל של ילדותו. בטור אישי הוא מספר: הכל התחיל מסופרמן מזדקן בניו יורק

המעצב איתן לוי יצר סדרה של דימויים בהשראת סופרמן וגיבורי העל של ילדותו וזו תוצג בתערוכה "ראיתי את סופרמן מנסה לעצור מונית", החל מיום חמישי בבית האמנים בתל אביב. בטור אישי ל-ynet הוא מספר על הנגיעה האישית לדמות הגיבור ואיך סופרמן מזדקן שנקלע לפריים המצלמה באמצע מנהטן, עוררה אצלו זכרונות ומחשבות - מעל ומתחת לגלימה:

 

 

ישבתי בפינת רחוב 75 והשדרה השלישית בניו יורק, אור סתיו ואספרסו. צילמתי את הקפה ומעבר החצייה, דמויות טרודות בדרכן מכאן לשם.

 

ניו יורקי מזדקן. "סופרמן מנסה לעצור מונית" (דימויים: איתן לוי) (צילום: איתן לוי) (צילום: איתן לוי)
ניו יורקי מזדקן. "סופרמן מנסה לעצור מונית" (דימויים: איתן לוי)

 

אל הפריים ניכנס גבר זקן, הוא שהה זמן רב בתחום הפריים ומשך את תשומת ליבי. באופן בו התנהג, שפת הגוף השפופה קלות, גרמית ומזדקנת, הוא נראה לי בן יותר משמונים, מזדקף לעיתים לכל גובהו ומקרין היסטוריה מכובדת, עשירה ותרבותית. לבושו המסודר פשוט ומוקפד, יחד עם זאת נח. נעלי התעמלות מכנס ומקטורן תואמים לחולצת גולף. מקל הליכה אלגנטי עשוי היטב עם כדור כסף ורצועת עור בראשו. כזה התומך בגוף הזקן ועם זאת מקנה כבוד להופעה הכללית, לא קיבל אותו מ'יד שרה'. צילמתי אותו עד שנעלם משדה הראיה.

 

מיצב מתוך "ראיתי את סופרמן מנסה לעצור מונית" (צילום: איתן לוי) (צילום: איתן לוי)
מיצב מתוך "ראיתי את סופרמן מנסה לעצור מונית"

 

דמות זו של האדם הזקן המתנהל באופן עצמאי בעיר הסואנת ריתקה אותי. מתבונן בה ומנסה לגלות לחשוף אותה לפני, מתוך עצמי ילדותי, אולי דמות אב אלוהי מלא הוד ואדר. אולי לשכתב לה היסטוריה מיתולוגית? אולי כמו טרזן בקולנוע זהר ברחוב סלמה בדרום תל אביב.

 

תווי פנים וקמטים. לשחזר את גיבור העל (צילום: איתן לוי) (צילום: איתן לוי)
תווי פנים וקמטים. לשחזר את גיבור העל

 

למדתי את תווי פניו, מתוך פרטי הצדדית, העדות היחידה שנקלטה בברור בצילומים. ניסיתי לקרא מזיכרוני והעליתי דימויים, את טרזן וסופרמן, גיבורי העל שלא השתמשו במסכה כאשר התמודדו עם כוחות הרשע. תמיד נראו אנושיים, מושלמים, אהובים. צדדית פניו של האדם הזקן התאימה לזו של סופרמן מציורי הקומיקס.

 

הלבשתי אותו בדמיוני, גלימה אדומה, כך עמד לפני סופרמן בן שמונים- גיבור על מזדקן- האם יש דבר כזה?

 

אמא של סופרמן. תמיד מגוננת (צילום: איתן לוי) (צילום: איתן לוי)
אמא של סופרמן. תמיד מגוננת

 

ממבט ימי ילדותי אל גיבור העל. הדמות הגברית לחיקוי, מושיע עולמות. העומד מגן עצום כוח ביני לבין הרשע. נראה עכשיו עומד בזקנתו ומתגלה בחולשתו האנושית. מגיבור העל המזדקן, התחלתי מסע התבוננות של ילד גיבור – אל אמא של גיבור. מאז נולדתי, מלווה אותי הפחד של אימי לשלומי. ניסיונותיי הנואשים להראות גיבור כדי להרגיע את פחדיה. הפחד הטבוע אצל האמא בגידול הילד בצל השפעתו של גיבור העל. השפעה המקרינה כוח מוסרי ותרבותי המוביל לסכנת מוות.

 

מי גיבור של אמא? (צילום: איתן לוי) (צילום: איתן לוי)
מי גיבור של אמא?

 

הפחד אותו כולנו מכירים, הבא מאהבה. היכן שהוא מתחת לסרעפת בחלל לא מוכר כאב עמום מתנודד למעלה ולמטה,

 כל הזמן כל החיים. למרות זאת מכוונים אותנו להיות גיבורים, לדעת להרוג, לשלם בחיים - גיבורים נשארים תמיד צעירים, לא מפחדים. 

 

אך אני מבקש: סופרמן בן שמונים-גיבור על מזדקן - פוחד וחלש שיהיה לנו לגורם מייצב. שיגלה לנו את הכוח בשקט שבחולשה שרק היא יודעת שהיא תמיד מגיעה.

 

  • "ראיתי את סופרמן מנסה לעצור מונית": מיצב של המעצב האמנותי, איתן לוי. רחוב אלחריזי 9, תל אביב. פתיחה: חמישי, 22 בספטמבר.

 

סופרמן, גם בספרדית (צילום: איתן לוי) (צילום: איתן לוי)
סופרמן, גם בספרדית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים