שתף קטע נבחר

Windows 8: הצצה ראשונה

חלונות שמונה היא כבר כאן, אבל רק להצצה חפוזה, חושפת את הפוטנציאל אבל לא נותנת הכל, מראה טפח, אבל מכסה טפחיים (שעדיין לא הושלמו). האם גרסת ההצצה למפתחים תגלה מספיק?

היום הוצגה, ללא תרועה גדולה, חלונות 8 של מיקרוסופט. מערכות ההפעלה של MS עיצבו את חוויית השימוש שלנו במחשב כבר שלושים שנה. אבל עם עליית הסמארטפונים, התחזקותם יוצאת הדופן של מחשבי מק, ובעיקר, עליית הטאבלטים, ווינדוס נראית כמו הדבר המיושן הזה שההורים שלנו השתמשו בו. למיקרוסופט יש כאן אתגר גדול: האם היא תצליח להתאים את חלונות לזמנים המשתנים?

 

עוד בדיטאון:

 

לשמחתנו, מיקרוסופט שחררו היום גם גרסת הצצה מוקדמת, שנועדה למפתחים. לקחנו את הגרסה הזאת לסיבוב ניסיון.

 

 

התקנה

הורדנו את קבצי מערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט מאתר החברה (2.8GB לגרסת 32 ביט), צרבנו אותם על דיסק DVD ויצרנו מחיצה על הדיסק הקשיח במחשב. תהליך התקנה ראשוני ארך כרבע שעה, אחר כך הגיע שלב ההגדרות (שמתחיל בחיבור לרשת אלחוטית שמהווה משאב חיוני עבור המכשירים החדשים). בסוף התהליך, ההתקנה לקחה לא יותר מעשרים וחמש דקות.

 

מיקרוסופט הצהירה שדרישות החומרה להתקנת חלונות 8 תובעניות פחות. "האמנם?" שאלנו, ומיד מצאנו מחשב נטבוק צנוע להתקין עליו את חלונות. לנטבוק שלנו יש מעבד אינטל אטום N280 במהירות 1.66GHz וזיכרון RAM בגודל 1GB בלבד.

 

 

ממשק

המסך עולה והצצה על מסך הבית מגלה שמיקרוסופט התאימה סוף סוף את התצוגה לכזו של מסך רחב, שהפך להיות הסטנדרט השולט בתחום.

 

מסך הבית החדש, אותו מכנה מיקרוסופט בשם "מטרו", מציג קוביות שונות, כל אחת מהן מייצגת ווידג'ט כמו מזג אוויר או טוויטר, או קיצור דרך לעזר חשוב במערכת, כמו תפריט הגדרות או סייר הקבצים. לחיצה ימנית בעכבר מאפשרת להגדיל או להקטין את הקוביות - לאחד משני גדלים קבועים. סימן ההיכר של מיקרוסופט, הרבה בחירות מבלבלות ומעט יכולת להתאים את המערכת בדיוק כמו שאתם רוצים, נשמר פה היטב.

 

 

שולחן העבודה הוותיק, זה שהולך איתנו עוד מ-95', עבר להסתתר מאחורי המטרו. הוא נגיש דרך אחת מהקוביות. אם תרצו לעבור לתצוגה הישנה והמוכרת, לחצו על על הלוגו של חלונות.

 

הרעיון מאחורי הממשק של חלונות 8 מזכיר את אותה מעטפת גרפית אשר יצרניות סמרטפונים פתחו בעבר בכדי להסתיר את ממשק Windows Mobile, שלא הצטיין בידידותיות. כעת זה נהוג גם בעולם האנדרואיד ונראה שמיקרוסופט אימצה את העיקרון.

 

ומה קורה כאשר מגיעים אל מאחורי מסך הבית, לשולחן העבודה? חלק לא קטן מאופן התפעול כאן יהיה מוכר מאוד עבור משתמשי חלונות 7, לוח הבקרה זהה במראהו וגם תוכנות כמו ה-Photo Viewer המוכרת וה-Word Pad למשל.

 

בזמן עבודה עם ה-Desktop, זה ענין קצת מבלבל ללחוץ על אייקון ה-Start משום שהוא אינו מעלה את תפריטי התוכניות והגדרות אליהם התרגלנו, אלא מעביר בין שולחן העבודה לבין מסך הבית. אם תרצו בכל זאת לעבוד עם תפריט תוכניות, תוכלו לבחור בהצגת קיצור דרך על שורת המשימות, אבל נראה שמיקרוסופט מעדיפה שתיצרו קיצור דרך לתוכניות החשובות על מסך הבית החדש.

 

 

אז המראה של "מאחורי הקלעים" נראה בשלב זה דומה מאוד לחלונות גרסה 7, אבל נראה שמיקרוסופט ביצעה מספר שינויים בליבת המערכת, כמו למשל חלונית המשימות אשר מציגה באופן מפורט את כמות המשאבים אותם נוטלת כל אפלקציה או תוכנית, הן מבחינת כוח עיבוד, כמות זיכרון, נפח דיסק ורוחב פס ברשת. הצגת הגרפים נהירה וברורה בזמן אמת ומספקת מידע יעיל וגם מידע על צריכת המשאבים של אפליקציות.

 

סייר הקבצים המוכר מופיע כאן עם משהו שאתם ודאי מזהים - ושונאים מאוד או אוהבים מאוד - מאופיס 2007: הסרט (Ribbon). במקום תפריטים תמצאו שורת אייקונים עבור פעולות נפוצות כמו העתקה, העברה, שינוי שם, "פתח עם..." (רשימה של תוכנות מתאימות), אפשרות מהירה לבחירת קבצים ועוד. יש גם מספר לשוניות, כל אחת מהן מאגדת מספר קיצורי דרך עבור פעולות כמו שיתוף וארגון.

 

 

בזמן העתקת קבצים, ניתן לראות את ההתקדמות וקצב ההעברה עם גרף מפורט, נראה נחמד. ניתן לבצע גם השהיה ולהמשיך בהעתקה אחר כך.

 

מקלדת מגע

היות והמערכת החדשה מיועדת במקור לשימוש גם עבור טאבלטים או מכשירים אחרים בעלי מסך מגע, ניתן להוסיף קיצור דרך למקלדת וירטואלית בשורת המשימות. כאשר המקלדת הנבחרת היא באנגלית, היא תדמה בצורתה לאלו המגיעות בטאבלטים, עם לחצני מגע גדולים למדי ונוחים, קיצורי דרך למקלדת נומרית וגם מקלדת סמיילים והיא תופיע תמיד מעל שאר התצוגות במסך. אך כאשר מבקשים לעבור לעברית, תופיע מקלדת בסידור דומה לזה של מקלדת מחשב, עם הרבה יותר לחצנים (כולל שורת ספרות עליונה) וכיתוב אותיות עברי אנגלי, מה שהופך את הענין לצפוף הרבה יותר. נקווה שזה ישתנה בגרסה הסופית.

 

 

חיפוש ושיתוף

מיקרוסופט שמה כאן דגש על חיפוש "רב תחומי" וגם שיתוף במובן רחב יותר. יש כאן לשונית חיפוש יעודית באינטרנט או ביישומים שמותקנים על המחש. שיתוף התכנים קיבל משמעות רחבה יותר: גם צילום מסך, למשל, אפשר לשלוח לאפליקציות חברתיות. אם אמרתם עכשיו "גם באנדרואיד אני יכול לעשות את זה", קלעתם בול.

 

אפליקציות

זהו אחד הנושאים המסקרנים ביותר, אבל, מלבד קיצורי דרך ואפליקציות "דמה", לא ניתן עדיין להתרשם באופן מעמיק יותר. רוב הקוביות הצבעוניות במסך הבית הנאה לא פעילות ורק כאשר מתקינים תוכנה חדשה ניתן ליצור עבורה קיצור דרך פעיל.

 

מערכת ההפעלה מגיעה עם דפדפן אקספלורר 10 שבשלב הזה כל מה שיש לי לומר עליו שהוא מציג כל מיני באגים בחלק מהאתרים ועדיין מכביד על המחשב עם כל אנימציות הפלאש והבאנרים הקופצים.

 

זריזה?

כאמור, המערכת הותקנה על מחשב נטבוק חלש יחסית, שם היא תפקדה כיאות. ועם זאת, הפעלה במקביל של מספר לא גדול של אפליקציות הורידה את הביצועים פלאים.

מרגע חלוף מסך ה-BOOT במחשב ועד להופעת דף הבית עם בקשה לסיסמה עברו כ-11 שניות, לא 8. לאחר הכנסת סיסמת משתמש, עוברות עוד כ-5 שניות עד להופעת מסך הבית וזה מרגיש זריז למדי.

 

ולסיכום: מערכת אחת, ממשק כפול

חלונות 8 החדשה מגיעה עם ממשק והתאמה לשוק ולתחום כפול: מסך ה-"מטרו" מתאים למסך מגע ולעומתו, שולחן העבודה המוכר יתאים למחשבים בתצורה מסורתית. ההפעלה (לפחות בגרסת ההצצה, הרזה יחסית) זריזה, והמעבר בין שני הממשקים היה מהיר, גם על מחשב חלש.

 

נראה שמיקרוסופט תשאף שהמשתמשים יפעילו את האפליקציות השונות מתוך אותו מסך בית חדש, מבלי שיצטרכו לפגוש שוב בליבת המערכת המוכרת. בתור גרסת הדגמה, אפשר להגדיר את חלונות 8 כחביבה ומסקרנת, אך נותר לראות כיצד יתפקד בפועל מערך האפליקציות כאשר יהפוך לפעיל ומלא תוכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים