שתף קטע נבחר

ישראל הפכה לחברה עמיתה במאיץ החלקיקים האירופי

למרות הקריאות לחרם אקדמי על ישראל, אמש נעשה צעד נוסף לקראת הפיכתה לחברה מלאה במועצה האירופאית לחקר הגרעין, המפעילה את המאיץ המפורסם בז'נבה

ישראל הפכה אמש (ו') לחברה עמיתה במועצה האירופאית לחקר הגרעין (CERN), המפעילה את מאיץ החלקיקים הגדול בעולם החוקר את ראשית היקום.

 

צעד זה, שיושלם עם אישור הכנסת, הוא חלק מתהליך הקבלה של ישראל כחברה מלאה בארגון, שצפוי להסתיים בעוד כשנתיים, אז תהפוך ישראל למדינה הלא אירופאית הראשונה שהיא חברה מן המניין. כיום נמצאת ישראל במעמד של משקיפה מיוחדת בו היא מחזיקה מאז שנת 2009.

 

"בניית גשרים בין אומות היא חלק חיוני ממשימתנו. ההסכם הוא צעד חשוב בכיוון זה וגם מעשיר אותנו מבחינה מדעית", כך אמר במעמד חתימת ההסכם הפיזיקאי הגרמני רולף הויר המשמש כמנהל הכללי של CERN.

 

פרופ' אליעזר רבינוביץ' מהאוניברסיטה העברית אמר כי ההסכם מהווה הכרה ביכולת המדעית של ישראל ובתרומתה הטכנולוגית לארגון במהלך השנים: "הקהילה המדעית הישראלית מצפה להמשך ההרפתקה המשותפת".

 

"חלק מן המנדט שלנו הוא לספק קרקע נייטרלית מבחינה פוליטית לשם שיתוף פעולה מדעי שלו", אמר דובר הארגון כשנשאל אם החרמות על ישראל צפויים להיות מופנים כעת כנגד הארגון. עוד הודגש כי ישראל תמכה בסטודנטים פלסטיניים שלומדים ועובדים במאיץ החלקיקים וכן שלחה נציגים ערביים מישראל לתוכנית הקיץ שהארגון מקיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיץ החלקיקים בז'נבה
צילום: GettyImages Image Bank
מומלצים