שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המפכ"ל: "לא מזהים כוונות לאלימות בספטמבר"

  200 מיליון שקלים, 9,000 שוטרים. במשטרה לא חסכו באמצעים במסגרת ההיערכות לפניית הפלסטינים לאו"ם, אך עדיין מקווים שהאירועים יעברו בשקט יחסי. "הרשות הודיעה שלא תאפשר אלימות", ציין יוחנן דנינו, "אך למדנו שצריך להיות ערוכים"

  ההיערכות לאירועי ספטמבר בעיצומה, אך במשטרה מצפים שהשבועות הקרובים יעברו בשקט יחסי. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, התייחס היום (א') להיערכות לקראת פניית הפלסטינים לאו"ם, והבהיר כי התקופה הסוערת לא תכלול בהכרח עימותים חריגים. "אנחנו לא מזהים כוונות לאלימות באירועי ספטמבר", ציין המפכ"ל בתדרוך לעיתונאים, "אבל מבחינת הפלסטינים זהו אירוע מכונן, ואנחנו נערכים לכל התרחישים".

   

  מדינה פלסטינית - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 1. 'נוותר על חברות באו"ם, אם האיחוד יכיר בפלסטין'
 2. רה"מ לא מודאג: הפנייה הפלסטינית לאו"ם תיכשל

   

  גם הכוחות הפלסטיניים מתאמנים לקראת אירועי ספטמבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  גם הכוחות הפלסטיניים מתאמנים לקראת אירועי ספטמבר(צילום: רויטרס)

   

  דנינו הבהיר כי בחודשים האחרונים נרשם מספר רב של התרעות, אבל לא נרשמה עלייה מיוחדת ככל שהתקרב המועד המתוכנן של הפנייה לאו"ם. "אצל ערביי ישראל אנחנו רואים סולידריות, כלומר מחאה לגיטימית, אבל לא מזהים כוונות להפרות סדר כאלו ואחרות. גם הרשות הפלסטינית הודיעה שלא תאפשר אלימות, וראינו באירועים האחרונים שהיא אכן מסוגלת למנוע אלימות".

   

  יחד עם זאת, הודה המפכ"ל כי ההתנהגות בשטח לאחר הפנייה נותרת בגדר סימן שאלה גדול. "הניסיון בשנה האחרונה לימד אותנו שצריך להיות ערוכים לכל התפרצות", הוא הדגיש. לדבריו, התרחיש הבעייתי ביותר הוא אם המון מפגינים ייצא מכלל שליטה, ולצורך כך עסקה המשטרה בחודשים האחרונים ברכש ציוד חדש ובאימון אינטנסיבי של הכוחות.

   

  תג מחיר בכפר קוסרא. "לא מספיק כתבי אישום" (צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות) (צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות)
  תג מחיר בכפר קוסרא. "לא מספיק כתבי אישום"(צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות)

   

  בימים האחרונים כבר נדרשה המשטרה להתמודד עם הפרות סדר בגדה - אירועי "תג מחיר" על רקע הריסת מבני קבע במאחז רמת מגרון. "יש יותר אירועים כאלו וחומרתם עלתה, אך המשטרה תעשה הכל כדי להגיע לאחראים", קבע המפכ"ל. הוא הודה כי בעיניו, יש עוד מקום לשיפור התמודדות השוטרים עם מקרים כאלו. "יש קשיים אובייקטיביים בטיפול בנושא הזה, במבחן התוצאה אני לא מרוצה מהתפקוד שלנו", ציין, "לא הוגשו מספיק כתבי אישום בתחום זה".

   

  תגבור הכוחות יתחיל ביום שישי

  המשטרה תחל לפעול בכוחות מתוגברים כבר ביום שישי הקרוב, אז אמורים הפלסטינים להגיש בקשתם להכרה באו"ם, מתוך אמונה כי השילוב בין האירועים האלו לתפילות יום שישי הוא בעל פוטנציאל נפיץ. ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ניסים מור, הוסיף כי "מאחר שאין מספיק מודיעין על הפרות סדר שיכולות להידרדר, אנחנו נערכים לאירועים שהם מבחינת שדה מוקשים, ויכולים להימשך גם 21 יום".

   

  לדבריו, בהיערכות המשטרה הושקעו 200 מיליון שקלים ובמסגרתה אומנו 9,000 שוטרים, מתוכם 7,500 המהווים כוח נייד מיוחד לטיפול בהפרות סדר. בסך הכל תתגבר המשטרה את כוחותיה בעיקר במחוז ירושלים, בערים מעורבות, בצירים מרכזיים ובקווי התפר.

   

  הפלסטינים כבר החלו לחגוג את הפנייה לאו"ם. היום בבית לחם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הפלסטינים כבר החלו לחגוג את הפנייה לאו"ם. היום בבית לחם(צילום: רויטרס)

   

  במשטרה הקצו גם 50 מיליון שקלים בהצטיידות באמצעים מיוחדים לפיזור

  הפגנות, כולל רכישת 200 אלף ליטר של חומר נוזלי המפיץ ריח רע במיוחד, מערכות אקוסטיות לפיזור הפגנות ומערכות לירי מרובה של גז מדמיע וכדורי גומי. "מדובר בהיערכות חסרת תקדים", הבהיר ניצב מור.

   

  במשטרה גם חילקו את התרחישים האפשריים למספר מדרגים: מדרג א' מתייחס להפגנות שקטות שיפוזרו ללא שימוש באמצעים; מדרג ב' כולל הפרות סדר קלות שיפוזרו תוך שימוש בכוח אך ללא אמצעים מיוחדים; מדרג ג' מתייחס להפרות סדר קשות שיטופלו, בין היתר, באמצעות מכליות שיתיזו מים, צבע וחומר מפיץ ריח; ואילו מדרג ד' דן באפשרות של הפרות סדר קשות הכוללות שימוש בנשק קל. במקרה כזה יעשו הכוחות שימוש באלות, בגז מדמיע, בכדורי גומי וברובי צבע.


 3.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דנינו. "זה אירוע מכונן"
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  מומלצים