שתף קטע נבחר

מאור או חושך? מליניאק ואורבך על פרשת מליקסון

קשר ויסלה קראקוב החליט להצטרף לנבחרת פולין ולוותר על זו הישראלית. אורי אורבך מתקשה להבין כיצד מושלכת האזרחות הישראלית כטישו, אריה מליניאק דווקא מבין את מליקסון. ואתם?

אל תבעט בישראליות / אורי אורבך נגד

לא נורא מפריע לי שכדורגלן ישראלי ויהודי משחק כדורגל חמש דקות מאושוויץ, ואני מתאפק מעולם שלם של בדיחות שחורות על "אוהדים שרופים" וכיוצ"ב. הכפר הוא גלובלי, העולם עגול כמו כדור וכדורגלנים נסחרים מכאן לשם. זיכרון השואה לא יכול להיעמס על כתפיו השחוחות של בן דור שלישי אחד. לכל היותר אפשר להמהם משהו על טעם רע.

 

 

העניין היחידי שמפריע לי בהסכמתו של מאור מליקסון שלנו להצטרף לנבחרת פולין הוא הקלות שבה ישראלי צעיר משליך כטישו משומש את התוכן של האזרחות שלו. זה לא קשור לפולין, אלא לישראליות. אתה ישראלי, מאור היקר, ומוכשר מאוד. מן הסתם עוד תפתח בהרכב נבחרת ישראל. הפיתוי העומד בפניך הוא להצטרף לנבחרת פולין כדי להשתתף ביורו הקרוב שיתקיים על אדמתה, וזו זכותך כמובן להתאזרח בפולין, כפי שישראלים אחרים בעלי זיכרון היסטורי מוגבל עשו.

 

מן הסתם עוד תפתח בהרכב נבחרת ישראל. מליקסון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מן הסתם עוד תפתח בהרכב נבחרת ישראל. מליקסון(צילום: רויטרס)

 

אבל להתאזרח רק בשביל לשחק בנבחרת המקומית זה בערך כמו להתגייר כדי לשחק במכבי תל אביב כדורסל. קרייריזם קר, נטול רגשות, זיכרונות וכל מה שהוא לא אינטרס צר וזמני. האם אפשר באמת להחליף את "עוד לא אבדה תקוותנו" הישראלי ב"עוד לא אבדה פולין כל עוד אנו חיים" של ההמנון הפולני "מארש מארש דומברובסקי"? אני לא רוצה להיות פטריוט על חשבונו של כדורגלן צעיר ומוכשר, אבל הוא לא רשאי לרמות את עצמו ולחשוב שהלאומיות היא כלום, עניין סמלי וחולף מול השתתפות בטורניר נחשב.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

אתה לא פולני, מאור, וגם לא תהיה. אתה זר שם. בין אם תחמם את הספסל וגם אם תעלה ותבוא ותבקיע ותיראה. שחק בקראקוב, קדם את הקריירה שלך באירופה, שאף להגיע מבחינה אישית ומקצועית גבוה ככל שרגלך משגת. אבל דע לא רק לאן אתה הולך, אלא גם מאין באת. באת מישראל, האזרחות הישראלית שלך היא לא חתיכת נייר בתעודה אלא זהות והזדהות וגם לא כדור שאפשר לגלגל מצד לצד. אל תעיף את הישראליות שלך בבעיטה.

 

שחקני נבחרת פולין. בקרוב יהיה להם חבר חדש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שחקני נבחרת פולין. בקרוב יהיה להם חבר חדש(צילום: רויטרס)

 

בפולין יודעים להעריך כישרון / מליניאק בעד

אין לי בעיה להגן על החלטתו של מאור מליקסון לשחק במדי נבחרת פולין. שני הוריי היו פולנים אסלים, אז אם לא בנבחרת ישראל, לפחות בפולין. שלא תבינו אותי לא נכון, ההחלטה שלו להעדיף את פולין על ישראל לא עושה אותי מאושר. מצד שני, אני גם לא ממש גאה במה שקורה בכדורגל הישראלי, ולכן קל לי להגן על מליקסון. כי לפני הכל, אני שונא צביעות.

 

לא ערכתי סקר, אבל רוב אלו שתוקפים את מאור לא עושים זאת מתוך דאגה לקריירה שלו וגם לא לנבחרת ישראל. לא הוא יביא אותנו למונדיאל. בכדורגל שלנו עושים כל־כך הרבה שטויות, החל ממינוי המאמן ועד ההרכבים המוזרים שהוא מעלה - והחיים נמשכים. פתאום כולם התעוררו?

 

עוד תגובה מגוכחת שלו. לואיס פרננדז (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
עוד תגובה מגוכחת שלו. לואיס פרננדז(צילום: ראובן שוורץ)

 

התגובה הכי מגוחכת היא של לואיס פרננדז: "מאור היה משחק נגד יוון וקרואטיה אלמלא היה פצוע". פרננדז מזכיר לי אחד שזרק את בת זוגו לכל הרוחות, אבל הגיע למסקנה שהוא אוהב אותה אחרי שהיא התחילה לצאת עם חבר שלו. אם היא טובה בשביל אחרים, למה בעצם היא לא טובה בשבילי?

 

מליקסון, על פי פרננדז, היה פצוע בשפה ולכן לא שיחק נגד יוון וקרואטיה. ואני שואל גם אם את יוסי בניון פרננדז היה משאיר על הספסל אילו היה פצוע בשפה? במשחקים הראשונים בקמפיין מאור לא שיחק למרות שהיה בריא. נגד יוון וקרואטיה הוא היה משחק, אבל היה פצוע. נו באמת.

 

בפולין יודעים להעריך את הכישרון שלו. מליקסון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בפולין יודעים להעריך את הכישרון שלו. מליקסון(צילום: EPA)

 

פתאום ישיבה בקצה הספסל בנבחרת משולה לשירות בסיירת מטכ"ל. גל לאומיות מזויפת זקף את ראשו, וכולם דואגים לכבוד הלאומי שלנו. רוצים להפגין אזרחות למופת? לכו להפגין מול משרד האוצר על יחס המדינה לניצולי השואה. הכל כאן מושלם, חוץ משחקן אחד שלא שיחק דקה בנבחרת ישראל והעדיף את נבחרת פולין. איזו טרגדיה.

 

בפולין יודעים להעריך את הכישרון של מאור, שם יש נבחרת מקצוענית שתשחק ביורו, יש מאמן ולא חלטוריסט שמשתף 50 שחקנים בקמפיין, משנה בכל משחק את ההרכב, ומסתלק הביתה לצרפת לחופשה בכל הזדמנות.

 

לרלף קליין ז"ל היה חשבון ארוך עם הגרמנים, וכשהוא אימן את נבחרת גרמניה היו מחאות. בסוף כיבדו את החלטתו, ואיחלו לו הצלחה. האיומים על מליקסון, שיבואו איתו חשבון כשיחזור ארצה, הם תרכובת של הבל ורעות רוח. אלי כהן אמר ל-ynet ספורט ש"לייצג מדינה שידועה כאנטישמית זה בעייתי". מישהו חשב פעם מה זה להיות שחקן ערבי בנבחרת ישראל?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאור מליקסון
צילום: גידי ליפקין
מומלצים