שתף קטע נבחר

פרס נובל לפיזיקה ניתן לחוקרי פרויקט הסופרנובות הקוסמולוגי

צפייה ממושכת בסופרנובות באמצעות הטלסקופים המשוכללים ביותר סייעה לחתני פרס נובל לפיזיקה לשנת 2011 לגלות כי קצב התפשטותו של היקום הולך וגדל

האקדמיה השבדית המלכותית למדעים הכריזה היום (ג') כי זוכי פרס נובל לפיזיקה לשנת 2011 הם פרופ' סול פרלמוטר מאוניברסיטת ברקלי (שיקבל את מחצית הפרס) והחוקרים פרופ' בריאן שמידט מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה ופרופ' אדם ריס מאוניברסיטת ג'ון הופקינס (שיחלקו בחצי השני).

 

הפרס ניתן על "פרויקט הסופרנובות הקוסמולוגי" שעסק ב"גילוי האצה בהתפשטות היקום באמצעות צפייה בסופרנובות רחוקות".

 

החוקרים, שלקחו בעבר חלק בקבוצות מתחרות של אסטרונומים, ניתחו את אורן של סופרנובות מרוחקות ביותר וכך גילו כי קיים שינוי בקצב התפשטותו של היקום. לשם כך הם נעזרו בטכנולוגיה החדישה ביותר שעמדה לרשותם בשנות ה-90 והשתמשו בטלסקופים משוכללים ובמחשבים עם עוצמה חישובית גבוהה.

 

הם הופתעו לגלות כי אורן של הסופרנובות היה חלש מכפי שצפו, ומכך הסיקו כי קצב התפשטות היקום הולך וגדל. מסקנה זו הדהימה את הקהילה המדעית אך העובדה כי שתי הקבוצות המתחרות גילו ממצאים דומים חיזקה את ממצאיהם.

 

פרס נובל לפיזיקה מוענק מאז שנת 1901. בשנה שעברה זכו בפרס הפיזיקאים הרוסים אנדרה גיים וקונסטנטין נובוסלוב מאוניברסיטת מנצ'סטר על גילוי הגְרָפֵן (graphene). בין זוכי הפרס המוכרים במהלך השנים: המדענית מארי קירי (1903) ואלברט איינשטיין (1921).

 

פרסי נובל נקראים על שמו של הכימאי השבדי אלפרד נובל, ממציא הדינמיט שהלך לעולמו ב-1896. הזוכים הבוקר יחלקו בפרס כספי גבוה (כ-1.5 מיליון דולרים) שנתרם מעיזבונו ובנוסף יקבלו תעודה מיוחדת ממלך שבדיה, מדליית זהב וכמובן יזכו לתהילת עולם ולתחושת הסיפוק המיוחדת השמורה למי שתרמו תרומה יוצאת דופן למדע ולקידום האנושות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים