שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את עתירת מרדכי ואנונו - לא ייצא לחו"ל

בית המשפט העליון קבע כי מרגל האטום לא יוכל לצאת מהארץ ולא יורשה להיכנס לשטחי יו"ש. "בחר לו מסלול ייחודי שבעיני החוק הוא שלילי בתכלית - מלחמה במדיניות ישראל"

בג"ץ דחה היום (יום ה') את עתירתו של מרגל ההאטום מרדכי ואנונו, שביקש לבטל את הצווים האוסרים עליו לצאת מהארץ ולהיכנס ליהודה ושומרון. "העותר הוכיח שוב ושוב כי קיים קושי רב לתת בו אמון ואין עליו מורא החוק", קבעו השופטים אליעזר ריבלין, אליקים רובינשטיין וחנן מלצר.

 

עוד על מרדכי ואנונו ב-ynet:

ואנונו ביקש לבטל אזרחותו: "אין לי עוד סודות"

ואנונו שוחרר: "תנו לי כבר לעזוב"

 

ואנונו טען בעתירה באמצעות פרקליטו עורך דין אביגדור פלדמן, כי זכויותיו נפגעות על ידי הארכת הצווים נגדו, וכי חל שינוי מהותי בנסיבות חייו לאחר שעבר מירושלים לתל אביב. עוד טען ואנונו כי אין לו עוד קשר עם עיתונאים או עם אנשי תקשורת, הוא אינו קשור לגוף פוליטי וכל רצונו הוא להיבלע בין דפי ההיסטוריה ולפתוח דף חדש בחייו.

 

מנגד טענה המדינה כי ואנונו עדיין מהווה סיכון ממשי לביטחון המדינה שכן ידועים לו סודות שלא פורסמו, והוא אמר בעבר כי יחשוף אותם כשהדבר יתאפשר. עוד טען המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, כי יש חשש "ממשי וכבד" שביטול ההגבלות יוביל לפגיעה חמורה בביטחון המדינה.

 

השופטים קבעו כי מדובר בהגבלות לא פשוטות, אך קיבלו את טענת המדינה לגבי החשש מפרסום המידע הסודי.

עוד כתבו השופטים, כי ואנונו לא שינה את דרכיו ופועל בניגוד לצווים שהוטלו עליו, כשהוא מקיים מגעים לא מעטים עם גורמי חוץ.

 

לבסוף כתבו השופטים, כי אילו היה ואנונו ראוי לאמון, ייתכן שהתמונה הייתה אחרת, "אולם בית המשפט אינו יכול להיות ככיסוי עיניים בארובה, ולהתעלם ממה שלנגד עיניו, ולומר כי יריקה בפני הצווים היא גשם נדבות. העותר בחר לו מסלול ייחודי שבעיני החוק הוא שלילי בתכלית, מלחמה במדיניות ישראל". לדבריהם, "אמונתו בדרכו הנלוזה בעיני החוק לא סרה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואנונו. רוצה לפתוח דף חדש
צילום: עופר עמרם
מומלצים