שתף קטע נבחר

מעגל נקמה ביפו: בקבוק תבערה על בית כנסת

חילול המצבות בבתי העלמין ביפו הוציא כ-150 מתושבי העיר - ערבים ויהודים - להפגנה נגד הגזענות. "יהודים וערבים נגד כל המתנחלים", צעק הקהל, בעוד הנואמים מגנים את הממשלה וקוראים לכליאתו של שר החוץ בבית הסוהר על הסתה. המשטרה: כתובות נגד רוסים רוססו במקביל בבית העלמין

קריאה לצדק חברתי מיפו: כ-150 איש - יהודים וערבים כאחד - הפגינו הערב (שבת) ברחוב יפת בעיר במחאה על חילול מצבות בבתי העלמין המוסלמי והנוצרים ועל תחושת קיפוח ואפליה מתמשכת. הם צעקו: "מתנחל עצור עכשיו, כבר חצית את הקו", "אהרונוביץ' תתפטר, אתה מוביל לגזענות", ו"הערבים נגד גזענות". במקביל נמסר כי בקבוק תבערה נזרק לעבר בית כנסת ברחוב סמוך ביפו. הבקבוק פגע בגג הבניין, אך לא גרם נזק משמעותי. משטרת מרחב יפתח פתחה בחקירה. ynet העביר בשידור ישיר את ההפגנה.

 

 

יום הכיפורים - כותרות אחרונות ב-ynet:

יום כיפור במספרים: 2,168 טופלו בידי צוותי מד"א

לילך שושן שבעלה נהרג מגראד ילדה תינוק

 

עוד בערוץ החדשות :

"אנחנו מאשימים את ממשלת ישראל", הצהיר בהפגנה ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), שקרא להכניס לכלא את שר החוץ, אביגדור ליברמן, על הסתה. "השאלה הגדולה האם מעשה הנבלה הזה הוא בהתאם למדיניות הממשלה או בניגוד לה. כאשר באים הגזענים הקטנים האלה ומרססים כמה סיסמאות הם הרבה פחות מסוכנים מאשר הממשלה המסוכנת הזו".

 

שלטי גינוי לפעולות ה"תג מחיר" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שלטי גינוי לפעולות ה"תג מחיר"(צילום: עופר עמרם)

 

לדבריו, "יש מחתרת יהודית בישראל. המרחק בין מילים גזעניות לבין מעשים הוא קצר להחריד. לגזענים הקטנים ששרפו את המסגד בטובא זנגריה ושפגעו בבתי הקברות ביפו יש אבות רוחניים בממשלה", הדגיש, תוך קריאות בגנות הרב עובדיה יוסף, המתנחלים ושר החוץ.

 

אלמונים חיללו בימים האחרונים כ-25 מצבות בשני בתי עלמין ביפו - של מוסלמים ושל נוצרים - וריססו על הקברים כתובות "מוות לערבים" ו"תג מחיר". המשטרה הגיעה למקום ופתחה בחקירה, אך לפי שעה לא נעצרו חשודים. לא ברור מתי בוצעו המעשים, שהתגלו במהלך סוף השבוע. תושבי האזור הביעו זעם רב וטענו כי יש קשר ישיר בין השחתת המצבות להצתת המסגד בטובא-זנגריה במהלך השבוע שעבר ולתקיפת פעילי שמאל על ידי מתנחלים ליד ענתות. משטרת מחוז תל אביב מסרה כי לצד התגובות בגנות המגזר הערבי, רוססו גם כתובות: "מוות לרוסים", שלידן נכתב "GA02" - המזוהה עם ארגון אוהדים של קבוצת הכדורגל מכבי חיפה. 

 

מפגינים, הערב ביפו. "ערבים ויהודים נגד כל המתנחלים" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מפגינים, הערב ביפו. "ערבים ויהודים נגד כל המתנחלים"(צילום: עופר עמרם)
 

שרון לוזון, חבר מועצת העיר, אמר בנאומו: "מי שפוגע בבתי קברות פוגע בנו, לא ניתן לזה לקרות עוד פעם. זה שיא ההגזמה והכל כדי לזרוע מלחמה ושנאה. מדובר בדרור ופשע, מה שקרה בטובא זנגריה, זאת מתקפה על הדמוקרטיה הישראלית".

 

כמאל אגבראיה, יו"ר ועד שכונת עג'מי, אמר ל-ynet: "מה שקרה בשני בתי הקברות הוא פשע זוועתי. בחודש האחרון רוססו כתובות גזעניות נגד הערבים ביפו, זה צעד נוסף לפגוע במקומות הקדושים. הגיע הזמן שיהיה למעשים של תג-מחיר מחיר. יש להגיע לפושעים היהודים ולא רק לערבים, לפני שהמצב יתפוצץ ותהיה תוצאה קשה מאוד".

 

בית הכנסת ביפו עליו הושלך בקבוק תבערה (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
בית הכנסת ביפו עליו הושלך בקבוק תבערה(צילום: בן קלמר)
 

לדברי עדנאן שרבה, אחד התושבים, "הגעת המתנחלים ליפו הביאה להתפשטות הגזענות. כל הכוונה שלהם היא להוציא את הערבים מאדמותיהם ואנו אומרים להם שאת החלום שלהם הם לא יגשימו". הוא הטיל את האחריות על ממשלת נתניהו, ואמר כי "כשהם תומכים במתנחלים הגזענים. זה מראה לנו כמה שהממשלה שונאת אותנו".

 

פעולות תג מחיר ביפו (צילום: אתר יפו 48) (צילום: אתר יפו 48)
פעולות תג מחיר ביפו(צילום: אתר יפו 48)
 

נשיא המדינה, שמעון פרס, מיהר לפרסם הודעה לפיה הוא "מגנה בכל לשון את מעשה הוונדליזם שבוצע במהלך החג בבתי הקברות הנוצרים והמוסלמים ביפו. חילול מצבות הוא מעשה פסול ונפשע המבזה את כבודנו ומנוגד לערכי המוסר של

החברה בישראל". הנשיא קרא לגורמי אכיפת החוק במדינה לעשות מאמצים עליונים כדי לתפוס את הפושעים ולמצות איתם את מלוא חומרת הדין בהקדם האפשרי. 

 

ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, הצטרף לגינוי המעשים: "מעציב הוא שדווקא ביום הכיפורים ישנם קיצונים המבצעים מעשים כאלה. אני מקווה שהמשטרה תתפוס את העבריינים ותמצה עימם את הדין". 

 

גם הרב ישראל לאו, רבה הראשי של העיר, גינה אתחילול הקבים ואמר כי "זאת פעולת טרור המתסיסה לשווא את מרקם היחסים בין תושבי השכונה, העיר והמדינה. יש לשמור מכל משמר על מרקם היחסים בין התושבים ולהרבות שלום אחווה ורעות במקום ניכור וריחוק". הרב לאו ציין כי "אין זו דרכה של תורה לחלל קברים של נפטרים והם אינם יכולים להגן על מנוחתם. אנו חיים על חוד התער וזו הייתה הצתת שנאה שסכנתה מרובה".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב מלכה וקובי נחשוני. את השידור החי מההפגנה צילם אמיר לוי והפיקה מגלי סקידלסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זחאלקה. "ממשלה מסוכנת"
צילום: עופר עמרם
צילום: אתר יפו 48
מצבות ניזוקו בבתי העלמין ביפו
צילום: אתר יפו 48
הפגנה מאוחדת ליהודים וערבים, הערב ביפו
צילום: עופר עמרם
מומלצים