שתף קטע נבחר

במטה שרון מכינים "תיק ברק-לבנון"

עוזריו של אורי שני, מנכ"ל הליכוד, פנו לעמותה הבינלאומית למען השבויים והנעדרים וביקשו מידע לגבי חלקו של ברק בקרב הכושל בסולטן יעקב, בו נהרגו עשרות חיילים. העבודה: "חבל שהליכוד שולח את אנשיו להטריד באמתלות סרק משפחות כואבות לשם נצחון בבחירות"

גם אנשיו של מועמד הליכוד, ח"כ אריאל שרון מנסים לגייס לטובתם את מלחמת לבנון. אנשי שרון אוספים חומר במטרה "לחשוף" את חלקו של אהוד ברק בקרב הכושל והרה האסון של מלחמת לבנון - קרב סולטן יעקב. האלוף הצעיר ברק שימש אז כסגן מפקד החזית המזרחית, והיה זה שהורה לכוחות לנוע אל איזור הקרב.
אתמול (ב') פנו אורן מגנזי ויעל קרמני, עוזריו של אורי שני, מנכ"ל הליכוד, אל העמותה הבינלאומית למען השבויים והנעדרים, וביקשו מידע על הקרב, בליל ה-10.6.1982, ממנו נעדרים עד היום שלושת החיילים זכריה באומל, צביקה פלדמן ויהודה כ"ץ, ושלושה חיילים נוספים נעדרו והושבו לישראל: אריאל ליברמן וחזי שי שנותרו בחיים ונפלו בשבי, וזוהר ליפשיץ שנהרג וגופתו הושבה לאחר שנה.
בצהרי אותו יום יצא מפקד החזית המזרחית, אלוף אביגדור (יאנוש) בן-גל לדיונים במוצב הפיקוד העליון בתל-אביב, והשאיר את הפיקוד על החזית בידי סגנו, אלוף אהוד ברק.
בן גל הורה לברק להעתיק את אחת החטיבות צפונה, מאיזור הכפר משכי למשולש הדרכים מדרום לקרב סולטן יעקב. ברק שלח את החטיבה, והגדוד הראשון שלה, שהורכב מחיילי מילואים בני ישיבות הסדר, נכנס לליבו של מערך סורי משוריין, מחוזק בכוחות קומנדו ומצוייד בטילים נגד טנקים.
לאחר המלחמה, אמר ברק כי הורה לכוחות על גבול גיזרה צפוני שאין לעבור אותו, אולם מפקד הגדוד, סא"ל עירא, הבין כי עליו להתקדם למשולש הדרכים עצמו, שם כאמור נכנס ללב המערך הסורי.
גם המודיעין בקרב היה לקוי והסתמך על דיווחים של חטיבה שכנה, שדיווחה על כוחות סורים נסוגים ועל כך שהאיזור ריק מכוחות סורים מלבד כלים ריקים הפזורים בשטח.
בפועל, היתה החטיבה השכנה במיקום שונה ולא ראתה את איזור הקרב. המודיעין שירד מן המפקדה דיבר על נוכחות של כוחות סורים, אולם לדברי קציני הגדוד שנקלע לקרב, לא הגיע אליהם מודיעין כזה.
גם לאחר שחזר מפקד החזית, האלוף בן-גל, בחצות הלילה, כשהגדוד היה מכותר ובעיצומו של קרב, לא היתה התמונה בחטיבה ובאוגדה ברורה ורק בשעות הבוקר התבררו פני הקרב הקשה, והגדוד החל לחלץ את עצמו לאחור, בחסות ארטילריה של צה"ל.
ברבות השנים היו שהאשימו את ברק בשגיאות ובאי הבנה של תמונת הקרב, אולם מדובר עד היום בראשומון, ולקרב יש גרסאות רבות. ברק, כאמור, אמר לאחר המלחמה כי הורה לכוח לעצור לפני משולש הדרכים הנחות.
בינתיים לא קיבל הליכוד מידע, והעמותה סירבה להעביר מידע כזה מאחר שאין לה כוונות להסתכסך עם ברק ולהצטרף לצד פוליטי מסויים. "אנחנו פועלים 7 שנים ואין לנו כל רצון להתערב פוליטית היום, ולפגוע בדימוי ההומניטרי של העמותה", אמר דניאל גריסרו, דובר העמותה.
יונה באומל, אביו של החייל הנעדר זכריה, אינו מייחס חשיבות לנסיון של מטה שרון לגייס מידע על ברק. "לשניהם יש אחריות על גורל בני, אצל ברק זו אחריות ישירה ואצל שרון - אחריות כוללת, כשהמדובר בקרב עצמו ובדרך הניהול שלו".
"העניין הוא שלברק היו גם הזדמנויות לפעול להחזרת בני וחבריו, גם כשהיה ראש אמ"ן וגם כשהיה רמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה. אצל שרון היו פחות הזדמנויות אבל גם כשהוא היה בעמדה של השפעה הוא לא עשה בה את מה שהיה צריך", דברי באומל.
אורן מגנזי אישר כי ביקש מידע על חלקו של ברק בקרב סולטן יעקב וכי הוא מחפש מידע כזה לטובת הקמפיין, אולם סירב להתראיין.
מנהל מטה ההסברה של אריאל שרון, ליאור חורב, אישר כי נאסף מידע על חלקו של ברק בקרב ואמר, כי "אנחנו עוסקים בעובדות. הקמפיין שלנו פוזיטיבי, ומתייחס להיעדר הנסיון ולאכזבה המצטברת מברק. התחקירים בכלל וזה בפרט נועדו כדי להעביר התייחסות עניינית כתשובה לקמפיין ההסתה של ברק".

המוטיב: בריחה

תיק ברק שמכין הליכוד כולל מידע בעייתי מבחינת ברק על אירועים שהמוטיב המרכזי בהם הוא "בריחה". בין השאר נאסף חומר בנוגע לאסון צאלים ול"בריחתו", כביכול של ברק מהמקום לאחר האסון, וכן התייחסות לנסיגה מלבנון מההיבט של "מנוסה באישון לילה תוך כדי השארת נשק וציוד לידי חיזבאללה בדרום לבנון", בניגוד לאופן שבו ברק מציג את היציאה מלבנון.
הפרסמואי ראובן אדלר, מקורבו של שרון, סירב להתייחס לשאלה האם הליכוד מכין קמפיין תגובה לקמפיין הנגטיבי של מטהו של אהוד ברק ואמר, ש"המטה מכין כל מיני סוגי תגובה לכל מתקפה אישית ופוגעת של הצד השני".
במטה הבחירות של ראש הממשלה, אהוד ברק, אמרו בתגובה לידיעה כי "מטה הליכוד כנראה נכנס להיסטריה וזאת משום שפתח במסע האשמות נגד ברק ומפלגת העבודה על "זיוף מסמכים רפואיים ונשיאה באחריות למלחמת לבנון".
"חבל שהליכוד שולח את אנשיו להטריד באמתלות סרק משפחות כואבות לשם נצחון בבחירות. מבחינה היסטורית אהוד ברק, שפיקד על כוחותינו בקרב סולטן יעקב מנע אסון כבד כאשר זיהה שאחד הכוחות נמצא בנקודה דרומית מכפי שדיווח ומנע פתיחה באש של כוחותינו על כוחותינו. מטה ברק מציע לשרון להתמקד בעובדות: שרון הכניס אותנו לבוץ הלבנוני וברק הוציא אותנו משם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם טוב
יונה באומל, מימין
שאולי שם טוב
צילום גילי כהן מגן
שרון. גורר את ברק לבוץ הלבנוני
צילום גילי כהן מגן
צילום: דודו פריד
ברק. טען שהורה על גבול גיזרה
צילום: דודו פריד
צילום: רויטרס
לבנון. הנושא המרכזי בקמפיין
צילום: רויטרס
מומלצים