שתף קטע נבחר

בלעדי: שניות אחרונות של הבן שנדקר למוות

החשוד המרכזי ברצח חי בן-שמעון בנס ציונה לפני כשנה וחצי הורשע לבסוף בהריגה בלבד. משפחתו נחשפה לראשונה לתיעוד מצלמות האבטחה ושחזור הרצח, ונותרה משוכנעת: "מדובר ברצח מדרגה ראשונה, והמצלמות מוכיחות את זה"

לעיני המצלמות והמשפחה: קורבן הדקירה פוסע מספר צעדים לאחור, כורע על המדרכה, מתמוטט - ומת. באפריל 2010 נדקר חי בן-שמעון למוות בתור נקמה. הצעיר בן ה-24 נמצא מוטל ללא רוח חיים ברחוב קיבוץ גלויות בנס ציונה, סמוך לביתו, כשהוא דקור בלבו ובבטנו התחתונה. צוות מד"א שהוזעק למקום ביצע בו פעולות החייאה, אך נאלץ לקבוע את מותו כעבור זמן קצר.

 

משפחתו, למודת סבל ומלאת טענות למערכת המשפט, צפתה לראשונה בחומרי החקירה אותם חשף ynet והתמודדה עם המראות הקשים, שרק הגבירו את כעסה. השניות האחרונות של בן-שמעון מחזקות את עמדתה: "הכול מתוכנן שם, והמצלמות מראות את זה".

 

מסע ארוך שהחל בפענוח משטרתי מהיר ונמשך באישום על רצח, הסתיים בסופו של דבר בעסקת טיעון מעוררת מחלוקת, בשינוי סעיף האישום לעבירת הריגה ובשליחת העד היחיד לאירוע הפלילי לביתו, ללא תשובות או העמדה לדין. "זה ממש לא משנה לי מה הם יגידו", אמר, "ממש לא מזיז לי, נדפדף את זה".

 

כרוניקה של רצח - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

לאחר האירוע, הובילה חקירה קצרה באופן יחסי למסקנות חד-משמעיות של השוטרים: שלומי מזרחי בן ה-31 הוא החשוד המרכזי בביצוע הרצח. לאחר סדרת חיכוכים בין צעירים מקומיים, יצא מזרחי מביתו כשבאמתחתו סכין לכיוון ביתו של בן-שמעון. הוא הבחין בו, התקרב אליו ודקר אותו. לעיני שש מצלמות אבטחה שתיעדו את מנוסתו, הוא נמלט מהמקום. "מריבה טפשית שהסתיימה ברצח", הגדירו החוקרים את האירוע.

 

"העד שסובל מפרנויות חוגג בבית"

במסגרת התיק, התגלו קשיים ראייתים בעיקר באשר לכשירותו של העד המרכזי לאירוע - האדם השלישי ששהה בזירת הרצח לבד מבן-שמעון ומזרחי - שעל עדותו התבססה הפרקליטות בכתב האישום. לאחר מאבק משפטי מסועף, במסגרתו נקבע כי העד אכן כשיר משפטית, הגיעו הצדדים להסדר טיעון. מזרחי, המיוצג על ידי עורכי הדין משה סוחמי וטל ליטן, הואשם תחילה ברצח, אך כתב האישום נגדו תוקן בכפוף לעסקה: סעיף הרצח הומר להריגה והוא נשלח ל-15 שנות מאסר בכלא.

 

למשפחת בן-שמעון טענות קשות נגד התנהלות הפרקליטות, בהן תהיות באשר לאי-העמדתו לדין של העד המרכזי, ששיקר, לטענתם, בנוגע להשתלשלות האירועים. גם סניגוריו של מזרחי חזרו וטענו במהלך המשפט כי העד שיקר

בחקירתו, וששחזור הרצח מעלה היבטים פליליים ממעשיו. כמו כן, הם נטלו אחריות רק לדקירה אחת מתוך שתיים שאירעו במהלך התקיפה. את הדקירה השניה סירבו לייחס למזרחי, ואף טענו כי היתה סכין נוספת בזירת הרצח.

 

"איפה המדינה הזאת? המשפט הזה נקנה בכסף", זעקו בני משפחתו של בן-שמעון עם הצגת ההסדר. "הפרקליטות מכרה אותנו", התרעמו קרוביו של הקורבן, "לא כל העדים הועלו לדוכן, המשפט מכור מראש".

 

כיום, עם חשיפתם לחומרי החקירה, הם נותרו משוכנעים בצדקתם. "שני רוצחים, אם לא יותר, היו מעורבים בזה", אמרו ל-ynet, "הלך לנו ילד, פרח, והעד היחידי שאמר שהוא סובל מפרנויות חוגג בביתו כל שני וחמישי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך מצלמות האבטחה
משפחתו של בן שמעון בעת ההרשעה
צילום: בן קלמר
זירת הרצח בנס ציונה
צילום: עופר עמרם
עו"ד סוחמי. העד שיקר בחקירתו
צילום: מוטי קמחי
עו"ד ליטן. סכין נוספת בזירה
מומלצים