שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

אחיות לצרה: "הסכם הרופאים - מאסר עולם"

כמו במשמרות המתישות, גם כעת מעניקות האחיות גיבוי למתמחים ומזהירות מקריסת המערכת: "המצוקה אמיתית"

למרות שהעומס רק הולך וגדל בעקבות התפטרותם, מתייצבות האחיות לצד עמיתיהם המתמחים במאבק העיקש על עתיד מערכת הבריאות. "9 שנים להסכם עבודה לאדם צעיר זה לא הסכם, אלא מאסר עולם", מבהירה בשיחה עם ynet יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, מה דעתה על ההסכם שנחתם עם האוצר ומדוע הוא אינו עונה על צרכיהם של הרופאים הצעירים.

 

מאבק המתמחים - כותרות אחרונות ב-ynet

 

האחיות בבתי החולים, כמו הרופאים, סובלות אף הן מהעומס הרב. בעקבות התפטרותם של מאות המתמחים, הן יודעות שהעומס עליהן רק יילך וייצטבר. "זאת בעיה סבוכה ואנחנו כאן בין הפטיש והסדן", אומרת כהן, "אני לא אוהבת לדבר על זה ואני אגיד רק ששני הצדדים צריכים לשבת ולמצוא בהקדם פיתרון כיוון שהמצוקה היא קשה ביותר. לכולנו יש הורים וילדים הנמצאים בבתי החולים והמצוקה היא אמיתית ומסוכנת".

 

חדר מיון בבית החולים איכילוב. רק אחיות, בלי מתמחים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חדר מיון בבית החולים איכילוב. רק אחיות, בלי מתמחים(צילום: מוטי קמחי)
 

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בצל מאבק המתמחים, ניצב כעת המשק בפני שביתה כללית. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הכריז היום על סכסוך עבודה במשק לאות הזדהות עם מחאת האוהלים ולמען הדרישה לבטל העסקת עובדי קבלן, אך הוא לא אמר מילה אחת על המתמחים. "אנחנו לא צד בסכסוך הזה ואל תכניסו אותנו לשם", הבהיר עיני בשיחה עם ynet, "הדבר היחיד שאני מוכן להגיד זה ששני הצדדים גם הממשלה וגם הצד השני, חייבים לשבת יחד ולמצוא

פיתרון".

 

בינתיים, מספר המתמחים המתפטרים גדל ובמשרד הבריאות מתכוננים במקביל להתפטרויות נוספות שיחריפו את המשבר עוד לפני החלטת בית הדין הארצי לעבודה באשר לצווי המניעה. המתמחים המתפטרים, לעומת זאת, מתוחים לקראת ההחלטה. "צווי מניעה יהוו הכרזת מלחמה", הכריז אחד מהם בשיחה עם ynet, "המדינה לא תוכל להמשיך להעביד את הרופאים שלה בכפייה".

 

משבר המתמחים הביא אתמול לעומס גדול בבתי חולים רבים, לדחיית ניתוחים רבים ולמומחים שחזרו לחדרי המיון אחרי עשרות שנים. בסופו, פנתה השופטת נילי ארד למתמחים וביקשה מהם לחזור לבתי החולים: "אל תנטשו את המערכה", ביקשה. המתמחים סירבו הלילה להצעתה לחידוש ההידברות עם האוצר, והדיון הסתיים. ההחלטה לגבי מתן צווי מניעה צפויה להינתן היום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילנה כהן. "מאסר עולם"
צילום: ירון ברנר
המיון באיכילוב. "המצוקה אמיתית"
צילום: מוטי קמחי
המיון ברמב"ם. "חייבים למצוא פיתרון"
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים