שתף קטע נבחר

דיווח: המחתרת הבאסקית תכריז על סוף לאלימות

ספרד בדרך לניצחון על הטרור? המחתרת שנלחמה 4 עשורים עבור עצמאות לחבל הבאסקים והרגה יותר מ-800 איש, צפויה לפי דיווח ב"גרדיאן" להכריז השבוע כי תחדל מהשימוש באלימות. בשנים האחרונות נחלשו כוחה והתמיכה בה משמעותית

המחתרת הבאסקית (אט"א) מתכוונת להודיע השבוע כי תחדל באופן סופי מהשימוש באלימות, אחרי עשורים של פיגועים שביצעה בספרד ובדרום צרפת, ושבהם נהרגו מאות בני אדם. כך מדווח העיתון הבריטי "גרדיאן" מפי גורמים הקרובים למשא ומתן.

 

עוד חדשות בעולם:

 

לפי הדיווח בעיתון, המחתרת הבאסקית צפויה להודיע על המהלך בימים הקרובים. היום יגיע לחבל הבאסקים, המשתרע על פני חלקים מצפון ספרד ודרום צרפת, מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, לצורך שיחות בנושא השלום באזור.

 

ארגון המחתרת הבאסקית נאבק זה ארבעה עשורים למען עצמאות חבל הבאסקים. מאז תחילת המאבק, הרגה המחתרת כ-850 שוטרים, פקידי ממשל ואזרחים. אולם בשנים האחרונות, הלאומנות בחבל התרככה ועמה פחתה גם התמיכה במאבק המזוין.

 

אנשי המחתרת הבאסקית. מניחים את הנשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנשי המחתרת הבאסקית. מניחים את הנשק(צילום: רויטרס)

 

בספטמבר אשתקד כבר סוכם על הפסקת אש "קבועה", שאט"א אשררה בתחילת השנה, ועד כה המחתרת הבאסקית מכבדת אותה, בניגוד למנהגה בעבר להפר הפסקות אש מעת לעת. ב"גרדיאן" ציינו כי עדיין לא ברור באילו מילים תשתמש אט"א כדי להכריז על סיום השימוש באלימות, אולם מדובר בצעד משמעותי בדרך לסיום 43 שנות טרור, שבהן נהרגו יותר מ-800 בני אדם מפיצוץ מטעני חבל ומירי של אנשי המחתרת.

 

לא סביר להניח שאט"א תודיע על התפרקותה מנשק, ובמקום זאת היא צפויה - בדומה לצעד שביצעה המחתרת האירית IRA

- לקרוא לאנשיה להתמסר לדרכי שלום בלבד. ארצות הברית והאיחוד האירופי מגדירים את אט"א "ארגון טרור", אולם בשנים האחרונות פחתה משמעותית יכולתו לבצע פיגועים בספרד.

 

להיחלשות המחתרת הבאסקית בשנים האחרונות תרם גם מעצרם של רבים מבכירי הארגון וחשיפת מצבורים גדולים של אמצעי לחימה שהסתירו אנשי אט"א בספרד, בצרפת ובפורטוגל. היא גם ספגה מכות קשות כשבאוקטובר 2009 נעצר ראש הזרוע הפוליטית שלה, אייתור אליזראן, וכשבפברואר אשתקד נעצר ראש הזרוע הצבאית שלה, איבון גוחאסקוצ'אה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצר פעיל של מחתרת הבאסקית
צילום: AFP
צילום: AFP
אליזראן. מעצרו היה נקודת שבר למחתרת
צילום: AFP
מומלצים