שתף קטע נבחר

צרפת ובריטניה: גאות על תפקידנו בנפילת קדאפי

פריז ולונדון, שהיו הכוח המרכזי שדחף למבצע בלוב, בירכו על מותו של מועמר קדאפי. ראש ממשלת איטליה, הידיד לשעבר, לא המתין לאישור רשמי, והכריז: "כך חולפת תהילת עולם"

העולם מברך על מותו של קדאפי: האיחוד האירופי בירך על הפרסומים על מותו של שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי. נשיא האיחוד, הרמן ואן-רומפוי, ונשיא הנציבות האירופית, חוסה מנואל ברוסו, פרסמו הודעה משותפת שבה נכתב: "אנו מברכים על סיומו של עידן של רודנות ודיכוי בלוב". בריטניה וצרפת, שכוחותיהן עמדו בחוד החנית של מתקפת נאט"ו בלוב, אמרו כי הן גאות בעזרה שהגישו לעם הלובי.  

 

מהפכה בלוב - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

הם קראו למועצת המעבר הזמנית של המורדים להמשיך בתהליך הפיוס לכל הלובים, שייאפשר העברת שלטון "דמוקרטית, שקופה ושוחרת שלום".

 

 

ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון ערך מסיבת עיתונאים בפתח מעונו בדאונינג 10, ואמר: "לאחר מותו של קדאפי, לעם בלוב יש סיכוי גבוה יותר לבנות עתיד חזק ודמוקרטי". הוא ציין כי ביום זה יש לזכור את קורבנותיו של קדאפי, ואמר כי הוא גאה בתפקיד שמילאה ארצו בנפילת "הדיקטטור הברוטלי".

 

עוד בערוץ החדשות

 

שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, שארצו הייתה בין המובילות את המבצע הבינלאומי בלוב, אמר גם כן כי "צרפת גאה שסייעה לעם בלוב". 

 

כוחות השלטון הזמני חוגגים את שחרור סירת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות השלטון הזמני חוגגים את שחרור סירת(צילום: רויטרס)

 

"כך חולפת תהילת עולם"

ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, בחר במילים "Sic transit gloria mundi" לאחר ששמע על הדיווחים על מותו של שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי. משמעות הביטוי המפורסם בלטינית היא "כך חולפת תהילת עולם". סוכנות הידיעות האיטלקית אנסה דיווחה על דבריו של ברלוסקוני, במפגש עם חברי מפלגתו. "המלחמה בלוב נגמרה", הוא הכריז. 

 

איטליה הייתה שותפה למאמץ של נאט"ו לסיוע הצבאי למורדים - שבהמשך הפכו לשלטון הזמני בלוב, בו גם הכירה רומא באפריל. עם זאת, בשנים האחרונות לפני ההפיכה ברלוסקוני היה אחד מידידיו הקרובים של קדאפי וחתם איתו על הסכם שיתוף פעולה נרחב.

 

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר כי מותו של קדאפי מסמן "נקודת מפנה היסטורית עבור לוב".

 

חודשיים אחרי שהשתלטו על הבירה טריפולי והניסו את השליט המודח, הודיעו היום כוחות השלטון החדש בלוב כי לכדו את קדאפי בעת כיבוש המעוז האחרון של תומכיו, עיר הולדתו סירת. תמונתו המזעזעת, מדמם בראשו, פורסמה ובהמשך גם צילומי וידאו של גופתו מלאת הדם.

 

אחד הלוחמים סיפר לסוכנות רויטרס כי היה עד לתפיסתו של קדאפי, שנמצא בתור בור באדמה וצעק "אל תירו, אל תירו". דיווח נוסף בסוכנות הידיעות הצרפתית ציטט לוחם ממיסרתה,

 עיר ממערב לסירת, לפיה קדאפי נפצע קשה, אבל היה בהכרה בעת שנתפס. "הוא לבש חליפה בצבע חאקי וחבש טורבן", הוסיף.

 

לפי הערכות המורדים, כ-50 אלף בני אדם נהרגו בלוב מאז תחילת ההתקוממות נגד קדאפי. אף מהפכה אחרת בעולם הערבי בשנה האחרונה לא גבתה מחיר דמים אדיר כזה. נראה כי עם הסתלקותו הסופית של השליט המודח, תסתיים הלחימה במדינה ויחל שלב התחדשות המערכת השלטונית, אך עדיין לא ברור אם הפלגים הרבים יוכלו לגבש הסכמות ולמנוע התלקחות מחודשת של אלימות. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת קדאפי אחרי שנפגע
צילום: AFP
ברלוסקוני. "המלחמה נגמרה"
צילום: AFP
קמרון. "עתיד דמוקרטי"
צילום: רויטרס
ז'ופה. "גאים"
צילום: AFP
מומלצים