שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גדר בין ירושלים לבית איכסא - כנראה בעוד שנה
  הלילה נמשכות הסריקות בכפר בית איכסא, לשם נמלט כנראה הפלסטיני שדקר את הנער בשכונת רמות בירושלים. משרד הביטחון ידון בשבועות הקרובים באישור תקציב לגדר במקום

  תושבי שכונת רמות בירושלים סיפרו אמש (שבת), לאחר פיגוע הדקירה שבו נפצע יהודה נעמד בן ה-17, על שורת מעשי שוד ופריצה שביצעו פלסטינים מהכפר בית איכסא, "המסתובבים בשכונה באין מפריע", כדברי אחד התושבים. בשבועות הקרובים ידונו במשרד הביטחון באישור תקציב להקמת תוואי הגדר בין הכפר לירושלים. הביצוע צפוי כנראה ב-2012.

   

  פיגוע דקירה בירושלים - הכתבות האחרונות:

   

  גם הלילה המשיך צה"ל בסריקות בכפר בית איכסא, המוגדר שטח B (אחריות אזרחית פלסטינית ואחריות ביטחונית ישראלית), במטרה לאתר את הדוקר, שנמלט משכונת רמות דרך הוואדי הסמוך. במערכת הביטחון מעריכים כי מבצע הפיגוע ניצל את העובדה שבוואדי החוצץ בין השכונה לכפר אין גדר הפרדה. במקביל נמשכים גם המאמצים המודיעיניים לאתר את המחבל.

   

  חיילים נכנסים לכפר בית איכסא במצוד אחר הדוקר (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
  חיילים נכנסים לכפר בית איכסא במצוד אחר הדוקר(צילום: נועם מושקוביץ)

   

  בית איכסא הפך לכאב ראש לא קטן עבור כוחות הביטחון והמשטרה שאחראים על הגזרה. בניגוד לכפרים הפלסטיניים הסמוכים אליו - בית סוריק ובידו - מהכפר הקטן יש גישה חופשית לשטח ישראל, והוא ממוקם במרחק של מאות מטרים בלבד מבתי שכונת רמות, ומתצפת על השכונה הישראלית. בנוסף, הוא שולט על כביש 1, באופן שמאפשר לפלסטינים להגיע לכביש בלא קושי מיוחד דרך הוואדיות.

   

  הכפר מנותק למעשה מהכפרים הסמוכים מצפון וממערב לו באמצעות גדר ביטחונית זמנית שנבנתה, עד להקמת הגדר הקבועה. עם הקמת גדר ההפרדה, ינותק הכפר משטח ישראל. גורם ביטחוני אמר ל-ynet כי "עד כה הקים משרד הביטחון גדר הפרדה באורך של 525 ק"מ מתוך 670 ק"מ המתוכננים באזור יהודה ושומרון. הקמת גדר הביטחון באזור בית איכסא מתוכננת במסגרת תוכנית העבודה הרב-שנתית".

   

  זירת פיגוע הדקירה בשכונת רמות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  זירת פיגוע הדקירה בשכונת רמות(צילום: גיל יוחנן)

   

  בפאתי בית איכסא הוקם אמש חדר פיקוד קדמי בהשתתפות גורמי צבא ומשטרה שמנהלים את המרדף אחר החשוד. בחיפושים מעורבים גם כלבים, ומסוק משטרתי מסייר מעל האזור. המשטרה בלמה עשרות צעירים משכונת רמות בירושלים, חלקם לבושים בחולצות תנועת "בני עקיבא", שניסו להגיע לכפר.  

   

  מצבו של יהודה נעמד, פצוע הדקירה, שהוגדר תחילה קשה, השתפר. הוא נותח בבית החולים הדסה עין כרם בידי ד"ר מוחמד פרוג'ה וד"ר מחמוד אבו גזלה. מצבו מוגדר כעת בינוני ויציב. הוא הועבר לבדיקות נוספות ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים. אמו אמרה ל-ynet: "אף פעם לא חשבתי שזה מסוכן לתת לילד לצאת לרחוב אצלנו".

   

  הדוקר רדף אחר בת 12. "הייתי בטוחה שאני הולכת למות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הדוקר רדף אחר בת 12. "הייתי בטוחה שאני הולכת למות"(צילום: גיל יוחנן)

   

  נערה בת 12 היתה עדה לדקירה, ואחר כך כמעט קורבן בעצמה. היא

   הצליחה לברוח מהמחבל, ושיחזרה בשיחה עם ynet: "לא חשבתי יותר מדי, ישר תפסתי את ידו של אחי והתחלנו לרוץ. הרגשתי שאני לא אצליח לברוח כי הוא היה מאוד קרוב אליי, אולי כמה מטרים. הייתי בטוחה שאני הולכת למות". 

   

  יו"ר ארגון נפגעי הטרור, מאיר אינדור, האשים אמש את הממשלה וטען כי שחרור האסירים במסגרת עסקת שליט הוא שהוביל לפיגוע הדקירה. "הפרסום סביב העסקה בנה ברחוב הפלסטיני והערבי רוצחים שהם גיבורי תרבות, שאת מעשיהם מהללים ואת שחרורם מייחסים לאורך הרוח והנחישות של החמאס אל מול ניסיונות ישראל", אמר. "כל זה מביא את הצעירים והצעירות הערבים לנסות לחקות את מעשיהם של המשוחררים, כי יודעים הם, בדיוק כמונו, שאם ייתפסו גם הם ישוחררו במוקדם או במאוחר".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוחות צה"ל, הלילה בבית איכסא
  צילום: נועם מושקוביץ
  הפצוע יהודה נעמד. מצבו בינוני
  מומלצים